Domácnost

Když neumíte sami nakreslit ani prasátko nebo domeček, zkuste výtvarnou techniku zvanou decoupage. :-)

Slovo decoupage zní sice exoticky, ale je to francouzské sloveso, které lze přeložit jako vystřihování, což je podstata této metody, díky které i ten, kdo neumí namalovat domeček na kuří nožce, zvládne ozdobit nejrůznější předměty tak, že vypadají jako vymalované. Základním materiálem pro tuto techniku jsou třívrstvé papírové ubrousky, odtud dostala tato technika české pojmenování - ubrousková metoda.
Můžete samozřejmě použít i jiný materiál, o tom se dočtete v závěru, ale ubrousky jsou ideální díky tomu, že se dají rozložit na jednotlivé vrstvy, kdy poslední potištěná je tak slabá, že po nalepení skoro vůbec není znát hrana obrázku, který tak dokonale splyne s okolním materiálem a na první dojem působí jako malba.
Takže pro začátek musíte obejít přilehlá papírnictví a drogérie a podívat se po ubrouscích, které mají vhodný motiv pro vystřižení, což je další činnost, která vás čeká, pokud se rozhodnete se do dekupáže pustit. Po vystřižení oddělte poslední potištěnou vrstvičku, kterou použijete pro lepení.
Polepovat můžete cokoliv - terakotu, dřevo, karton, plech, kůži, keramiku, voskové svíčky, dokonce i některé druhy plastů, na lepení se používají speciální lepidla, která se dělí podle povrchu na který lepíte a k dostání jsou v dobře vybavených papírnictvích nebo speciálních prodejnách pro hobby. Jedno mají všechna společné - jsou to vinylová lepidla, která po zaschnutí zprůhlední. To je pro tuto metodu důležité, protože se lepidlo natírá jak pod obrázek, tak přes něj. Pokud budeme hotový výrobek často omývat, je dobré ho přetřít vodou ředitelným lakem, který se prodává buď lesklý nebo polomatný. Pokud použijeme lepidlo na keramiku a porcelán, tak ještě hotovou práci zafixujeme horkem v kuchyňské troubě, přesně podle návodu.
Lze také polepit textil, ale spíše než tričko zvolte prostírání, protože i přes fixaci lepidlem určeným přímo na textil, zůstává ubrousek stále jenom kouskem papíru a tak vydrží tak deset ručních praní. Výhodou je, že si můžete vyrobit vánoční prostírání a po vánocích stačí toto prostírání namočit na pár hodin do vody a můžete se vrhnout na velikonoční dekoraci :-))))
Jediné pravidlo, na které je nutné myslet, je, že podklad musí být bílý nebo velmi světlý, protože ubrousek je velmi tenký a podklad má tendenci prosvítat. Pokud chcete lepit na tmavý povrch, můžete místo ubrousku použít motivy vystřihané z balícího papíru, nakopírované obrázky z časopisů (jsou lepší než obrázky přímo z časopisu, protože se často stává, že po nalepení prosvítá obrázkem tisk z rubové strany), rozdíl je v tom, že tyto obrázky nesplynou s podkladem tak jako tenounký ubrousek.
Pokud si netroufáte začít sami, nabízím vám možnost zúčastnit se kursů decoupage, které se konají pravidelně v Českých Budějovicích, ale při zajištění místnosti a 10 zájemců jsem ochotná přijet za vámi. Všechny další dotazy vám ráda zodpovím mailem.

Krásné tvoření přeje
   
28.05.2002 - Dům a byt - autor: Týna

Komentáře:

 1. avatar
  [34] Ťapina [*]

  Simba: Jsi dobrá, já zatím jenom květináče, hrneček a nějakou tu mističku. Na kurz 3D se chystám, až nějaký bude a nebudu mít zrovna před zkouškou

  superkarma: 0 17.11.2003, 22:40:48
 2. avatar
  [33] Simba [*]

  S dekupáží jsem začala na květináčích, vyzkoušela jsem i sklo a textil. A naposledy 3D obrázky, na kurzíku ve Svojanově. Jen mít víc času ...

  superkarma: 0 06.11.2003, 10:15:36
 3. avatar
  [24] zena [*]

  Tak holky, musím se taky pochlubit. Jelikož a protože bydlím kousek od Týnky, mám to všechno, vč. soukromých kurzů, z první ruky . Taky už mám doma pár vlastnoručně udělanejch kousků.
  Jinak to lepidlo není až tak drahý, my s Týnkou kupujeme český a to stálo kolem 80,- Kč, je to firma (zřejmě) TERNO COLOUR, značka zřejmě Line Glue, ubrousková technika (promiň Týnko, trošku jsem tě tu zaskočila ). Jé holky, teď tady na tom lepidle čtu i výrobce: Josef Vašina-Terno Třebíč, V.Nezvala 9, 674 01 Třebíč. Zkuste mu napsat, třeba vám je pošle na dobírku . Konkrétně je to lepidlo na zdobení keramiky, pálené hlíny, sádry a podobných materiálů. Uf, to bylo vyčerpávající .
  PODĚKOVÁNÍ: Díky Týnuško, že jsi mě to naučila . Určitě to upotřebím třeba i před vánocemi.

  superkarma: 0 28.05.2002, 19:40:26
 4. avatar
  [9] Silveig [*]

  medvídková: i ty???? Teda já už se nebudu divit ničemu

  superkarma: 0 28.05.2002, 11:47:17
 5. avatar
  [6] medved [*]

  V Palackeho ulici v Praze 1 (ulice kolma na Vodickovu) je papirnictvi, kde prodavaji krasne ubrousky presne na tuhle techniku, jsou s podzimnim listim , ovocem a tak...ve vyloze maji ukazane na par kvetinacich, jak to vypada ...maji tam i lepidla a vubec vsechno potrebne , chystam se to zkusit

  superkarma: 0 28.05.2002, 09:55:37
 6. avatar
  [3] Hanela [*]

  Takové krásné květináče jsem viděla loni u kamarádky moc se mi líbily, ale ještě jsem se k tomu nedostala...Týnko, příště, prosím, poraď, kde na to všechno vzít čas V tom musíš mít náramnou zkušenost

  superkarma: 0 28.05.2002, 09:20:14
 7. avatar
  [2] danae [*]

  ano, tato metoda byla perfektně popsána v časopise Kreativ.Ale se sháněním lepidel,zvlášť těch,která vytvoří tzv. patinu,je problém .Musela bych pro ně jezdit do Ostravy,což je daleko ,ale jinak je to super.Kdybych si mohla lepidla objednat přes některou zás. službu bylo by to fajn.

  superkarma: 0 28.05.2002, 08:17:27
 8. avatar
  [1] Clerenc [*]

  Me by zajimal presny postup:-) Uz vidim jak mam krasne nazdobeny kvetinacky a navstevy se muzou nad tou nadherou rozplynout

  superkarma: 0 28.05.2002, 07:45:51

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme