Domácnost

Další tvořivý tip od Týny. Vyrobte si vlastnoručně ruční papír. :-)

Dnes vám poradím, jak si vyrobit ruční papír. Jde o velmi jednoduchý způsob, kterým si můžete vyrobit základní materiál pro výrobu krásných obálek, taštiček na dárky, ozdobných krabiček apod.
Jediné, co je nutné si předem připravit, ale lehce to zvládne i méně zručný manžel či tatínek, jsou dva stejně velké dřevěné rámy, jejich velikost závisí na tom, jaký rozměr má mít budoucí výrobek: Mně se osvědčila velikost 35 x 25 cm, kdy výsledný papír po zarovnání okrajů má formát A4. Použít můžete i méně kvalitní hranolky. Na jeden z rámů vypneme pomocí připínáků síťovinu - vhodná je ta, která se prodává do oken proti hmyzu.
Dále budete potřebovat větší lavor, plastový hrneček, staré noviny, mixér, houbičku, různé přírodniny, koření apod. Pro další zdobení je pěkné si připravit vylisované listy, květy apod.
Část novin natrháme a namočíme na jednu hodinu do vody. Poté postupně dáváme do mixéru a rozmixujeme. Pokud chceme barevný papír, stačí, když přidáme natrhaný krepový papír. Také můžeme hmotu „ovonět“ - zkuste použít např. mletou kávu, kari, papriku nebo třeba aviváž. Záleží na tom, na co hotový papír použijete.
Vezměte si oba rámečky tak, že vespod je ten potažený pletivem, jednou rukou je držte u sebe a druhou nalívejte papírovou hmotu hrnečkem a snažte se vytvořit stejnoměrnou vrstvu. Nejlepší je pracovat venku, protože ihned začne stékat přebytečná voda. Doma je dobré plnit rámeček nad vanou. Když máme hmotu po celé ploše rovnoměrně nanesenou, sejmeme vrchní rámeček, přikryjeme složenými novinami, lehce přimáčkneme a opatrně obrátíme a položíme na desku stolu, kterou je dobré předem pokrýt igelitem. Ještě než odstraníme i druhý rámeček, opatrně houbou přes pletivo vysajeme zbylou přebytečnou vodu. Nyní opatrně sejmeme rámeček se síťkou, jemně poklepáváme, aby nám hmota neulpěla na síťce. Nechte proschnout, v létě na slunci stačí dvě až tři hodiny. Poté ještě můžete papír vyžehlit a dále s ním pracujte dle libosti.
Pokud chcete papír zdobit lisovanými květy, listy nebo třeba krajkou, tak postupujte stejně, stačí jen těsně před tím, než začnete do rámečku nalévat papírovou kaši naaranžovat tyto materiály na síťku. Existuje mnoho dalších variant ručního papíru, stačí jen zapojit fantazii. Zkuste třeba místo novin použít toaletní papír :-)), do vody ve které namáčíte papír vymačkat citrón, na dekoraci použít jednotlivě vylisované okvětní lístky z růže a sestavovat je do obrazců.

Krásné tvoření přeje
   
03.05.2002 - Dům a byt - autor: Týna

Komentáře:

 1. avatar
  [6] Ťapina [*]

  Vypadá to zvláštně, jak pevný takový papír je?

  superkarma: 0 03.12.2003, 20:59:25
 2. avatar
  [5] Simba [*]

  Ruční papír zkoušela zatím jen dcera, první pokus nic moc. Ale ráda jej kupuji v galeriích, přáníčka na ručním p. jsou nádherná.

  superkarma: 0 05.11.2003, 15:49:57
 3. avatar
  [2] zn0uz4 [*]

  mam jeste jeden napad - kupte si treba kiwi, rozkrajejte na krajeci na tenky platky (vcetne slupky), a taky se z toho da 'udelat' papir... jen se musi naskladat kolecka tak, aby se castecne prekryvala, pak vylisovat, a nekolik dni nechat zatizene, vymenovat noviny aby to proschlo... zasklene mezi dvema skly to vypada bajecne. takhle se da experimentovat s jabkama, pomerancema.. cimkoli.. ty platky tak 2mm silny

  superkarma: 0 06.05.2002, 21:52:30
 4. avatar
  [1] sarobrouk [*]

  Teda Týno, jsi fakt dobrá. Já čtu asi moc rychle, protože nevěřím, že bych dokázala vykouzlit takovou krásu tak jednoduše jak to píšeš.

  superkarma: 0 03.05.2002, 08:20:40

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme