Domácnost

Věděli jste, že cibulák má s cibulí pramálo společného?

Modrá a bílá patří k těm krásným barevným kombinacím, které navozují pocit pohody a čistoty. Bez výjimky prosvětlí strohost moderní kuchyně, rustikálně působí v sousedství přírodního nebo mořeného dřeva. Modrý dekor na bílém základu, to je také prastará tradice ve vzorování porcelánu.
Její počátky sahají zpět až do sedmého století a do daleké Číny, kde byla výroba porcelánu i malba vzoru kobaltovou modří objevena a dlouho udržována jako tajemství. Až v 15. století se Evropané s čínským porcelánem seznámili a teprve počátkem 18. století bylo rozluštěno tajemství jeho složení a v saské Míšni se začal vyrábět.
Spolu s porcelánem podnikl tuto dlouho cestu také tolik oblíbený „cibulový“ vzor. Tradiční východoasijský dekor s motivy granátových jablek a čínských aster a pivoněk kolem bambusových výhonků - tedy žádné cibule :-))) - byl upraven pro míšeňský a později pro český porcelán vyráběný od roku 1874 v Dubí u Teplic, odkud se do našich domácností ten pravý „cibulák“ dostává i dnes.
Vybírat můžete nejenom v široké řadě porcelánu, ale i různých doplňků – kromě válečků na těsto, váziček a svícnů můžete vlastnit třeba cibulákový funkční telefonní přístroj a mnoho dalších předmětů.
Pokud se necháte inspirovat krásným vzorem porcelánu, není nic jednoduššího než ho přenést na ostatní doplňky kuchyně - vyšít na bordury utěrek, textilními barvami dekorovat prostírání apod.
   
02.05.2002 - Dům a byt - autor: Týna

Komentáře:

 1. avatar
  [9] Ťapina [*]

  Do klasické kuchyně v rodinném domku vy se to hodilo, ale moje kuchyně je zařízená v trochu jiném stylu.

  superkarma: 0 03.12.2003, 12:25:28
 2. avatar
  [8] Simba [*]

  Líbí se mi modrá na bílé, cibulák taky.

  superkarma: 0 05.11.2003, 15:47:21
 3. avatar
  [5] Libča [*]

  cibulacek to je to nej co existuje mam celou jidelni, kavovovou a cajovou soupravu a jeste nejsem spokojena hi hi

  superkarma: 0 02.05.2002, 18:22:59

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme