Domácnost

Neokázalá krása gerber dodá šmrnc každé kytici.

Navzdory exotickému původu vypadají sedmikráskovité květy gerbery možná trochu skromně. Vypadají tak trochu jako květiny, které kreslí malé děti, a jejich barvy a tvary jakoby vypadly přímo z omalovánek. Složitější tvar květů mají jehlicovité gerbery. Díky své poněkud silnější textuře vypadají téměř jako model pro mnohé květinové výšivky, které jsou k vidění na ubrusech, přikrývkách a jiných materiálech. Jiskřivě bílé, fialové a sametově červené gerbery jakoby byly navržené právě pro stylizované módní vázy z 50. a 60. let. Obzvláště proto, že gerbery, narozdíl od sedmikrásek, evokují pocit luxusu.
V posledních letech získává gerbera novou symbolickou funkci. Jsme svědky zrození nové tradice. V roce 1999 vyhlásily skandinávské země 31. květen Dnem bez kouření. Tento den začal rozdáváním oranžových gerber. Od té doby se oranžová gerbera začala objevovat v logu několika nekuřáckých společností ve Skandinávii.
Ochmýřené stonky, listy a hebká textura okvětních lístků, to všechno činí z gerber nesmírně přitažlivé květiny - květiny volající po doteku a pohlazení. Hebkost a elegance gerber je nepostradatelnou součástí kytic. Pevně svázané gerbery se skvěle vyjímají v barevných úpravách, které jsou tolik typické pro jarní styl.

Tipy, jak o gerbery pečovat
Při správné péči je gerbera velmi trvanlivou řezanou květinou. Vždy je nutno ostrým nožem odříznout konec stonku. Doporučuje se také do vody přidat výživu pro řezané květiny, zvláště pokud je gerbera v kytici s jinými květinami. Je nutno použít vždy čistou vázu a pouze malé množství vody. Gerbera ve váze vydrží velmi dlouho, nesmí však být vystavena přímému slunci nebo být v blízkosti zdroje tepla.

Text a foto: Holandská květinářská kancelář
   
18.04.2002 - Dům a byt - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [12] Ťapina [*]

  Gerbery se mi moc nelíbí.

  superkarma: 0 07.12.2003, 22:04:22
 2. avatar
  [11] Simba [*]

  Já raději ty sedmikrásky chudobky ... ale gerbery jsou taky moc krásné.

  superkarma: 0 05.11.2003, 15:07:56
 3. avatar
  [10] Landriel [*]

  gerbery mám moc ráda a fakt dlouho vydrží.

  superkarma: 0 01.10.2003, 22:21:07
 4. avatar
  [5] Wiki [*]

  juuuu, miluju gerberky

  superkarma: 0 18.04.2002, 09:53:44

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme