.

Když se nebudete bát výprasku, budete ještě mladší, ještě krásnější a ještě zdravější. :-)

Domácnost

Když se nebudete bát výprasku, budete ještě mladší, ještě krásnější a ještě zdravější. :-)

Zvyků spojených s Velikonocemi vznikla celá řada, některé zcela zanikly, jiné se uchovaly jen v určitých krajích. Pomlázka se však dodržuje ve většině rodin dodnes. Její kořeny jsou velmi staré, postupně však ztratila obřadný význam a stala se z ní pouze lidová zábava. Název „pomlázka“ pochází od slova „pomlazení“; vyšlehání pomlázkou spletenou z mladých vrbových proutků - symbolu jarní přírody - přináší sílu, zdraví a krásu. Bohužel novodobí koledníci často zapomínají na to, že vyšlehání by mělo být symbolické, a tak zejména ve větších městech je i tato tradice na ústupu, protože pustit si do bytu koledníky, kteří si pletou tradice se sado-maso hrátkami a často jsou navíc posilněni alkoholem, je opravdu riziko…
Ale pokud patříte mezi ty, kteří si chtějí uplést pomlázku a „omladit“ ženskou část rodiny a přátel, vydejte se nejdříve do přírody, nejvhodnější na pletení pomlázek jsou pruty smuteční vrby, nařezejte osm stejně silných a dlouhých prutů plus jeden na rukojeť. Pokud jste se rozhodli plést pomlázku z neloupaného proutí, můžete ihned přistoupit k pletení. Základem každé pomlázky je dobrá rukojeť, na kterou prut rozřízneme po délce a nožem vyškrábneme dužinu, aby byl co nejtenčí. Silnější konec takto upraveného prutu vložíme do svazku osmi prutů (na jejich silnějším konci), pevně je obtočíme a tenčí konec prutu přichytíme napevno provazem, aby se omotání nerozmotalo. Pak již můžeme přikročit k vlastnímu pletení. V pravé ruce si necháme čtyři pruty, v levé také. Vnější prut z pravé ruky vložíme doprostřed mezi pruty do levé ruky a prut spodem vrátíme zpět do pravé ruky. Nyní vezmeme vnější prut z levé ruky, vložíme jej doprostřed mezi pruty pravé ruky a opět spodem vrátíme. Takto pokračujeme až ke špičce, kterou pevně ovážeme provázkem.
V některých krajích se rovnou pomlázka zdobí stužkami, jinde stužky přivazují koledníkům až děvčata.
Pomlázku po koledě můžete zkusit zasadit do země a pilně zalévat. Při troše štěstí nám vyroste vrbový stromek se zajímavým kmínkem.

Jak je to s pomlázkou u vás? Je to symbolické, nebo si vycpáváte zadní část polštářkem?

Symbolickou pomlázku, po které budete milé dámy ještě krásnější, svěžejší a silnější vám přeje
   
28.03.2002 - Dům a byt - autor: Týna

Komentáře:

 1. avatar
  [7] Křeček [*]

  Já v Praze ani nikomu neotevírám, ale když v televizi vidím reportáže z Moravy, kde chodí chlapi v krojích s vlastnoručně vyrobenýma a krásně ozdobenýma pomlázkama, s muzikou, tak se mi to docela líbí (hlavně v té televizi :-))))

  superkarma: 0 21.03.2005, 10:03:48
 2. avatar
  [6] Andula [*]

  Ťapina: tady už jen pijou...

  superkarma: 0 07.12.2003, 23:08:34
 3. avatar
  [5] Andula [*]

  Velikonoce už jsou dost vyprchaná záležitost, já nemám rády to pití a řev, spíše si s dětmi povídáme proč a jak se vlastně slaví.

  superkarma: 0 07.12.2003, 23:07:20
 4. avatar
  [4] Ťapina [*]

  Tady každej chlap akorát ověnčí vařečku pentličkama a hotovo, kdyby si s tím aspoň dali práci a upletli pořádnou pomlázku.

  superkarma: 0 23.11.2003, 14:48:00
 5. avatar
  [3] Simba [*]

  Nechci omlazovat pomlázkou ..brr, zrušila bych velikonoce, ty zvyky jsou mi proti mysli.

  superkarma: 0 05.11.2003, 15:36:23

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme