Domácnost

Zelená inspirace, která přichází ze severu Evropy.

Skandinávské interiéry jsou pro v poslední době silnou inspirací pro centrální Evropu, protože jsou velmi odlišné od toho, na co jsme zvyklí. Interiér ve skandinávském stylu je postaven na světlých barvách, které se kombinují s přírodními zemitými barvami a pro oživení se přidávají například červené odstíny. Použité materiály, třeba látky, ale i různé drobné doplňky, mají rovněž osobitý design.
Kouzlo takových interiérů vychází z jejich harmonie a možná je to i proto, že jejich neodmyslitelnou součástí jsou rostliny. Jednou z těch, která se ke skandinávskému stylu velmi dobře hodí, je juka (Yucca elephantipes). Charakterizuje ji silný hnědý kmen a bohatý chochol zelenostříbrných listů.
Pokud nahlédneme designérům „pod prsty“, zjistíme, že zajímavým prvkem, který používají, bývá symetrické umístění rostlin v interiéru. Pokud se rozhodneme, že si interiér obývacího pokoje vyzdobíme například jukou, zvolíme si stálý bod, z kterého se na obývací pokoj díváme, tedy například ze vstupní chodby. A pak symetricky umístíme v obývacím pokoji juky dvě.
Juka je víceméně nenáročnou rostlinou. Vyžaduje dostatek světla, v létě se jí nejlépe daří venku na slunečné terase, v zimě preferuje teplotu okolo 10 °C. Během léta by se měla pravidelně hnojit.
Výška této rostliny závisí na délce kmínku. Může se pohybovat od 15 do 120 cm. Růžice listů má v průměru 25 cm. S postupujícím věkem se zvětšuje pouze růžice listů, kmínek již neroste.

Text a foto: Holandská květinová kancelář
   
01.03.2002 - Dům a byt - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [6] Ťapina [*]

  Vypadá hezky, i ty fotky bytečku s ní.

  superkarma: 0 04.12.2003, 17:49:24
 2. avatar
  [5] Simba [*]

  Mám odnož juky od léta, nejsem si jistá, že se mi ji podaří vypěstovat ... máte někdo zkušenosti?

  superkarma: 0 05.11.2003, 13:35:06
 3. avatar
  [4] Týna [*]

  Já mám stejnou zkušenost jako Sandy, taky jsem si koupila mrně, s kmínkem asi 20 cm a teď má kmínek stále 20 cm, ale růžice má do výšky už metr dvacet

  superkarma: 0 01.03.2002, 23:43:03
 4. avatar
  [1] danae [*]

  Koupila nebo dostala jsem několik těchto rostlin a ačkoli jsem dodržovala přesně návod,vždy mi uhynula.Sousedovi takéž.

  superkarma: 0 01.03.2002, 08:08:25

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme