Domácnost

Máte v bytě hodně místa? Chce to nějakou majestátní rostlinu!

Pokud máte doma v obýváku nebo v ložnici hodně místa, máme pro vás tip. Jen těžko byste hledali konkurenci, alespoň pokud jde o velikost květu, majestátní rostlině s latinským názvem Medinilla magnifica.
Právem se přídomek magnifica překládá jako vznešená či velkolepá. Rod Medinilla obsahuje přes 300 druhů, ale Medinilla magnifica patří jednoznačně mezi nejkrásnější z nich. Mohutnost a krása květů této rostliny stojí za trochu péče navíc, kterou kvůli své choulostivosti vyžaduje.
Různé druhy rodu Medinilla najdeme v tropech Asie, Afriky a Oceánie, ale Medinilla magnifica je k nalezení pouze v tropických lesích Filipín, převážně na ostrově Luzon. Ve své domovině je hustým stálezeleným keřem dorůstajícím až dvou metrů. Medinila má kožovité listy dlouhé i 30 cm rostoucí na čtyřhranných, částečně dřevnatých větvích. Z úžlabí listů vyrůstají na 30 - 40 cm dlouhých stoncích růžovočervená květenství složená z jednotlivých květů. Celé květenství obklopují velké růžovobílé listeny, které se navzájem překrývají. Tyto obrovské květy se neustále sklánějí dolů, což umocňuje grandiózní dojem, kterým na nás tato rostlina působí – jako by se na svět dívala shora.
Vzhledem k jejím rozměrům a sklonům k rozpínavosti je dobré nechat jí dostatek prostoru. A s ohledem na její původ musíme medinilu umístit na světlé místo bez přímého slunečního svitu. Od března do srpna by teplota měla přesahovat 20ºC. V tomto období musíme rostlinu hojně zalévat, nikdy však nepoužíváme studenou a tvrdou vodu. Důležitá je také vyšší vlhkost vzduchu, a proto je třeba častěji rosit. V období růstu nesmíme zapomenout pravidelně přidávat bezvápenné hnojivo. Listopad až únor je pro medinilu obdobím klidu. Zaléváme sporadicky, požadovaná teplota se pohybuje okolo 16ºC. V tomto období se začínají tvořit základy pro květy. Záhy z jara ji můžeme přesadit do bezvápenného substrátu. Velice opatrně můžeme zkrátit i zdřevnatělé výhony, čímž rostlinu 'omladíme'.

Foto i text: Holandská květinová kancelář
   
01.02.2002 - Dům a byt - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [4] Ťapina [*]

  Andula: No a co říkám

  superkarma: 0 07.12.2003, 21:25:02
 2. avatar
  [3] Andula [*]

  Tak na velikou majestátní květinui nemáme dost veliký a majestátný byt ._)

  superkarma: 0 07.12.2003, 16:43:33
 3. avatar
  [2] Ťapina [*]

  Pěkná kytička, ale asi potřebuje hodně místa, to doma nemáme.

  superkarma: 0 28.11.2003, 15:55:35
 4. avatar
  [1] Simba [*]

  Další krásná kytka, je mi sympatická sporadickým zaléváním ... u nás by se jí tím pádem líbilo.

  superkarma: 0 05.11.2003, 12:10:51

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme