Domácnost

Sochy jsou němí a snášenliví spolubydlící.

Když jsem byla malá, bydleli jsme v rodinném domě na kraji města. Měl dvě patra, která spojovalo široké schodiště. V jednom z ohybů schodiště stála socha ženy polozavinuté do nějaké řízy. Ta žena byla drobná, měla uťáplý výraz v tváři a měla vlasy spletené do copu, který ovíjel její hlavu. Nevím, jestli tam ta socha stojí i dnes. Ale pro mě je neoddělitelně spojená s dětstvím. Byla jakoby jedním ze členů rodiny, i když nikdy nebyla v kuchyni nebo v obýváku a nikdy neřekla ani slovo. Myslím si zkrátka, že sochy s námi bydlí a žijí, i když nedýchají.
Dřív si vládci zdobili své paláce ohromnými sochami v nadživotní velikosti, sochy můžeme vidět v každém kostele, sochy zdobí budovy i zvenku - lvi hlídají průčelí domů a svalnatí muži podpírají balkony. Do našich minimalizovaných městských bytů se už dneska velké masivní sochy nehodí, ale proč bychom se měli zříkat přítomnosti příjemných a nehlučných spolubydlících? Ne, nechci vás tady nabádat ke koupi kýčovitých hodin s jelenem či jiným loveckým výjevem. Nenavádím vás, abyste si do obýváku postavili trpaslíka. Jen chci připomenout, že soška (třeba i jen sádrová a zcela bez umělecké hodnoty) může propůjčit interiéru zcela novou tvář.
V posledních letech jsou například ve velké oblibě všelijaké orientální propriety jako lampiony a stojany na vonné tyčinky. Zkuste k nim přidat ještě sošku buddhy – koupíte ji v každém slušném orientálním obchodě. Pokud vás Orient nijak neoslovuje, možná vás osloví krása lidského těla nebo radši sáhnete po romantice sádrových andělíčků. Možná to bude trochu i kýč, ale když se vám to líbí, ať si ostatní dají nohu za krk. A mimochodem, jestli se vám líbí, klidně si na komodu nebo parapet krbu dejte i toho jelena. :-)
   
10.01.2002 - Dům a byt - autor: Johana Barvínková

Komentáře:

 1. [4] Karfigolka [*]

  Já jsem si ke schodišti nechala postavit sochy a vypadá to fantasticky. Jsem milovnice historie, takže schodiště nemohlo být v pozadí.

  superkarma: 0 27.10.2014, 11:30:15
 2. avatar
  [3] Ťapina [*]

  Takový pokojík s krbem by se mi taky líbil, ani by tam nemusely být sochy

  superkarma: 0 07.12.2003, 20:21:06
 3. avatar
  [2] Andula [*]

  Tak sochu nemáme doma ani jednu, nějak k tomu neinklinujeme.

  superkarma: 0 07.12.2003, 14:31:27
 4. avatar
  [1] Simba [*]

  Moje babička má porcelánovou sochu tanečnice - také je to pro mne symbol dětství.

  superkarma: 0 05.11.2003, 10:32:03

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme