Domácnost

Vánoční stromek

Když jsem ještě bydlela u rodičů, jezdívali jsme pro vánoční stromek k panu hajnému. Vybral nám vždy pěknou borovičku nebo jedličku vysokou až do stropu. Smrček jsme neměli nikdy, neboť brzy opadává a jeho drobné jehličky se nepříjemně zapíchají do koberce a špatně se z něj dostávají i za pomoci vysavače.
Výzdobu stromku jsme měly na starosti my děti a přitom jsme směly sledovat pohádky v televizi. Stromek jsme odstrojovali až v novém roce na Tři krále a ani pak nepřišel nazmar, neboť byl rozštípán a použit jako palivo do kamen.
Po narození prvního syna a odstěhování se z rodného bytu jsme s manželem obývali jen jednu místnost, lépe řečeno půlku bývalé třídy ve "staré škole", s veškerým příslušenstvím na společné chodbě. Sice měla vysoký strop, který nám dovolil postavit patro, ale zase byla zabydlena zvířaty. Místo stromku jsme se tedy spokojili s větvičkami vejmutovky ve váze.
Později jsme rozmnožili nejen počet místností přestěhováním se, ale též počet dětí. Počty zvířat jsou přibližně shodné, i když se liší hmotností a velikostí. Kvůli činorodosti dětí vlastních i jen se tu občas spřáteleně vyskytujících se nám po letech osvědčil tento model: námi vypěstovaného, tedy živého, cypřiška (z dovezené šišky) si oblékám sama do vlastnoručně upaličkovaných sněhobíle snových krajek. Děti si mohou vybrat buď vzrostlé fikusy benjaminy, nebo čerstvým, mrazivým povětřím a smolou voňavé větve vejmutovky. Platí pouze jedno pravidlo, a to stylová jednotnost, jak v barevném ladění, tak v materiálu ozdob (papír, sušené plody, dřevo, textil, drátek, sklo, keramika apod.)
Jedna z váz, která je tradičně ozdobená červenými mašlemi, velkými červenými koulemi v počtu stávajících členů rodiny, zvonky a rolničkami, stojí na rohové polici mezi džbánky a rozveseluje kuchyň.
   
13.12.2001 - Dům a byt - autor: Nataša Velenská

Komentáře:

 1. avatar
  [3] hubajda [*]

  Simba — #1 to ja radeji borovicku nez smrcek

  superkarma: 0 29.09.2012, 00:55:25
 2. avatar
  [2] Ťapina [*]

  Stromek bez jehličí? Jedině tak nějaký na zahradě, aby se nemusel řezat.

  superkarma: 0 24.11.2003, 20:43:11
 3. avatar
  [1] Simba [*]

  No, pro mne musí mít vánoční stromek jehličí vždy, je jedno jestli smrček nebo jedlička (jen borovičku ne). Ani nemám ráda umělé stromky.

  1. na komentář reaguje hubajda — #3
  superkarma: 0 05.11.2003, 09:02:18

Profil uživatele




Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme