Domácnost

Jak uchovat kytičky přes zimu? Co do zimní zahrady, co do pokoje a co nechat venku?

Už pár dnů je skutečná zima a pěstitelé už zanášejí kytičky do zimních zahrad a na jiná místa, kde přežijí zimu. Kam které kytičky přes zimu patří, vám poradí naše populární „bába Diviška z Vidic“:
Venku, na balkóně nebo na zahradě, můžeme mít přes léto i klasické pokojové rostliny. Jsou to třeba tlustice, „trnová koruna“, aukuba, ibišek, „vánoční hvězda“ a podobně. Jsou to poměrně choulostivé rostliny. Venku nám vydrží maximálně do +5 stupňů v noci. Pak je musíme zanést dovnitř, v tomto případě do místnosti s pokojovou teplotou a dostatkem světla. Výhodou pěstování těchto rostlin přes léto je to, že se otuží a přes zimu pak v teple jen vzkvétají.
Venkovní květiny, které zdobí balkóny nebo zápraží domů, jako jsou muškáty, begonie, oleandry nebo azalky, patří přes zimu do zimní zahrady. Pokud zimní zahrada není k dispozici, uskladníme je na chodbě nebo na jiném místě s poměrně nízkou teplotou a přes zimu méně zaléváme. Některé z nich by zimu přežily i v teple v pokojové teplotě, ale zbytečně by se narušil jejich rytmus, v teple by nasadily květy a venku by nám pak kvetly až někdy ke konci léta. Jiné, například azalky, by zase přežily zimu i venku. Konečně azalky původem pocházejí z Himálají a jsou na tuhé mrazy zvyklé. Ale musely by být zasazeny v zemi nebo v ohromném květináči s velkým kořenovým balem. V malém květináči by nám venku zmrzly.
Totéž můžeme říct i o středomořských bylinkách, levanduli, saturejce, mateřídoušce nebo myrtě – pokud se jedná o silné rostliny, které jsou zasazené v zemi, přes zimu v zahradě vydrží, ale v květináčích patří rozhodně do zimní zahrady.
Na podzim patří k okrasným květinám také chryzantémy, nakupujeme si je domů i na balkóny a potom je po odkvětu mnozí lidé vyhodí. Je to škoda, po zaštípnutí je můžeme zasadit do země, do dobře zkypřené kvalitní půdy a shora přikrýt chvojím. Na jaře znovu obrazí.

A na závěr dvě skutečně babské rady:
Muškáty můžeme přes zimu uchovat i za předpokladu, že nemáme ani zimní zahradu ani jiné optimální místo na uskladnění: zaštípneme je a dáme na zimu do tmy do sklepa. Tam je minimálně zaléváme a na jaře se nám po vynesení ven opět zazelenají.
Druhý trik je vánoční: “Vánoční hvězda“ - pokud se nám ji podařilo zachovat z předchozího roku - nám znovu vykvete, když ji 4 - 6 týdnů před Vánocemi zaneseme do sklepa nebo na jiné chladnější a temné místo a vyndáváme ji v poledne na hodinu denně. A nesmíme zapomenout, že je to květina, která má ráda hodně vody!

Terka Diviška
   
20.11.2001 - Dům a byt - autor: Jiný autor

Komentáře:

 1. avatar
  [5] hubajda [*]

  Andula — #3 ten bejva hodne odolnej

  superkarma: 0 29.09.2012, 00:32:59
 2. avatar
  [4] Ťapina [*]

  Andula: Ibišek se taky musí zimovat? Naši ho mají celoročně v pokoji a je mu tam celkem skvěle. Nebo ty ho máš venku?

  superkarma: 0 07.12.2003, 19:41:14
 3. avatar
  [3] Andula [*]

  Já letos odnesla ibišek asi pozdě, doufám, že se vzchopí

  1. na komentář reaguje hubajda — #5
  superkarma: 0 07.12.2003, 00:44:15
 4. avatar
  [2] Ťapina [*]

  Já mám muškáty doma v kuchyni, kde se netopí. Snad přežijou

  superkarma: 0 04.12.2003, 16:32:23
 5. avatar
  [1] Simba [*]

  Dobře, budu si brát v práci volno, abych mohla vždy v poledne zajet domů na 1 hodinu vyndat vánoční hvězdu ze sklepa.
  Raději si ji koupím novou.

  superkarma: 0 05.11.2003, 08:18:47

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme