Domácnost

Tak jako slunečnice každým dnem....

Módní trend v aranžování květin pro letošní podzim se nechává inspirovat krajinou. Charakterizuje jej silný vztah k přírodě. Zatímco loni jsme čerpali inspiraci z nádherných rozkvetlých luk, letos vycházíme ze stepní krajiny. Odráží se to zvláště v používaných materiálech, jako jsou traviny, které hrají v kyticích a jiných aranžmá důležitou úlohu. V interiéru se uplatňují také moderní designerské prvky, čímž vznikají výrazné kontrasty – vznešeného a strohého, surového a elegantního, divokého a kultivovaného. Z barev volíme tmavě hnědou, bledě zelenou a stříbřitě šedé odstíny v kombinaci s ostře kontrastními barvami, jako okrová, oranžová, zlatá, stříbrná a temně červená. Mezi materiály se bude dávat přednost kůži, keramice, převážně neopracované, sklu a dřevu.
Slunečnice je jednou z květin, která bude v tomto trendu hrát hlavní úlohu. Barva a tvar jejího květu ji k tomu přímo předurčují. Kytice ze slunečnic evokuje život v přírodě. Zajímavého efektu dosáhnete i tak, že zkrátíte stonky několika slunečnic na minimum a naaranžujete je do nízké vázy nebo misky z hrubé keramiky nebo hladkého materiálu, například skla nebo kovu.
Slunečnice (Helianthus annuus) dorůstá venku výšky dvou metrů. V Evropě se pěstuje od roku 1560, avšak již dávno předtím ji pěstovali severoameričtí indiáni, kterým slunečnicová semínka sloužila jako důležitá složka potravy. V Peru ji dokonce uctívali jako posvátnou rostlinu.
Slunečnice, stejně jako růže, inspirovala mnoho umělců. Kdo by neznal slavný Van Goghův obraz Slunečnice? Nebo úryvek z písně „Tak jako slunečnice každý den, otáčí se za sluncem…“? Za své jméno vděčí slunečnice právě této schopnosti. Francouzi a Italové jí říkají „slunkotoč“ (tournesol, girasol).

TIP:
Konce stonků seřízněte čistým, ostrým nožem. Odstraňte spodní listy, které by se mohly dostat do kontaktu s vodou. Do vody ve váze přidejte výživu pro řezané květiny, která ji udrží čistou. Vodu pravidelně doplňujte.


Podklady: Holandská květinová kancelář
   
23.10.2001 - Dům a byt - autor: Jiný autor

Komentáře:

 1. avatar
  [5] hubajda [*]

  pekne

  superkarma: 0 29.09.2012, 00:12:57
 2. avatar
  [4] Ťapina [*]

  Andula: Dřevěné slunečnice? Ty jsem ještě neviděla.

  superkarma: 0 07.12.2003, 19:22:57
 3. avatar
  [3] Andula [*]

  Já snesu ty dřevěné, kde je jasné, že jsou to jen "jako", ale umělé nee.
  Jinak Van Gogha jsem vdiěla v Amsterodamu a naživo jsou jeho obrazy obzvláště super.

  superkarma: 0 06.12.2003, 22:56:54
 4. avatar
  [2] Ťapina [*]

  Simba: Lepší než ty umělohmotné, co byly dřív?

  superkarma: 0 03.12.2003, 20:22:15
 5. avatar
  [1] Simba [*]

  Slunečnice jsou nádherné, a Van Goghovy obrazy samozřejmě taky. Viděla jsem už i velmi pěkné umělé.

  superkarma: 0 04.11.2003, 15:02:03

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme