Cestování

Pojeďte zbořit šikmou věž v Pise.

Na zeleném trávníku hrají turisté podivnou hru, která by se dala nazvat kácení a stavění věže. Pravidla jsou zcela jednoduchá: hra je určena nejméně pro dva hráče, z nichž jeden třímá fotoaparát či kameru. Ten s fotopřístrojem v ruce je režisér, dbáme pečlivě jeho pokynů, kam se postavit a jak přesně natáhnout ruku, aby to v hledáčku vypadalo na přímý kontakt s věží. Podle toho, z které strany jsme postaveni, buď věž podpíráme nebo boříme.
V naší uspěchané době je Pisa ideálním městem pro rychlé podívání (analogická obdoba s rychlým občerstvením). Přímo ve středu města na Piazza del Duomo se nacházejí čtyři nejdůležitější pozoruhodnosti města. Někomu to stačí. Města v Toskánsku mají jeden společný rys, starobylost z nich čiší na hony, ale lidé je obývají a žijí v nich se stejnou přirozeností a lehkostí jako jinde v moderních obydlích. Historie není vytržena z kontextu, ale splývá se současností a mísí se s ní. Není vydělována z běžného života, nýbrž tvoří jeho nedílnou součást. Ponurost a středověký ráz jim dodává neurčitá barva omítek a na první pohled neudržovaných fasád. O to více zazáří bílé stavební monumenty na Piazza del Duomo. Dominantu tvoří dóm, Torre Pendente (šikmá věž) se tyčí nebo snad kácí hned za ním. Narozdíl od střelky na kompasu ukazuje jih. V současnosti se na severní straně při základu vyvažuje obrovskými železnými závažími, proto je pro veřejnost nepřístupná. Kruhové románské baptiserium s gotickou výzdobou a obdélníková hřbitovní stavba Camposanto (Svaté pole) doplňují pořet největších pozoruhodností Pisy.
Avšak ještě jedno místo bychom mohli navštívit. Nedaleko nábřeží stojí skromně a bez jakýchkoliv okázalostí kostel sv. Petra. Kostel byl postaven údajně na místě, kam poprvé vkročila noha svatého Petra na italské půdě. Pakliže vás zaráží, že toto místo je od mořského pobřeží vzdáleno asi 6 km, je to zásluhou pracovitosti řeky Arno, která přináší stále nové a nové naplaveniny. Tímto způsobem se celý původně významný středověký přístav vzdálil nejen moři, ale i svému původnímu účelu.

Nataša Velenská
   
20.03.2001 - Zahraničí - autor: Jiný autor

Komentáře:

 1. avatar
  [2] Andula [*]

  Toskánsko a chianti, to bych si hned dala libit, Pisa by byla takovy bonbonek.

  superkarma: 0 06.12.2003, 21:28:03
 2. avatar
  [1] Ťapina [*]

  Kvůli šikmé věži se tam většinou jezdí a ostatní pamětihodnosti turisté odhalí na místě.

  superkarma: 0 05.12.2003, 17:58:16

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme