Vztahy

Děti chápou slovo úklid leckdy velmi odlišně než jejich rodiče. :-)

Pod slovem úklid si každý obvykle představuje něco jiného, často až diametrálně odlišnou činnost. Uklizený stůl v podání našich dětiček znamená, že se na jeho ploše objeví nezastavěný obdélníček velikosti malého notýsku, neboť všechny ostatní předměty na něm nashromážděné mají svou důležitost a děti by se bez jejich bezprostřední blízkosti cítily nesvé (jejich vlastní vysvětlení). Postel je uklizena, pokud je na ní peřina, polštář a pod nimi prostěradlo - to je základní pravidlo každého správného lůžka! - a možná taky kupa dalších věcí, jako nezbytné stádo plyšáků, rozečtené knihy a časopisy, fotografie a obrázky oblíbených postaviček, drobky z potají pojídaných dobrot, neboť knihu si daleko lépe vychutnáme právě při konzumaci sladkůstek nebo slanůstek, apod.
Děti jsou ovšem také až nebezpečně vynalézavé, například druhorozený synek vyřešil otázku úklidu pavučin za plynovým sporákem vhozením zapálené sirky. Pravda, vzniklý ohýnek skutečně pavučiny dokonale odstranil, ještě, že jsme u toho byli, a tak se synovo inovátorství dostalo do rozporu s tradiční úklidovou představou rodičů a zůstalo nepochopeno, ba co víc - dokonce co nejpřísněji zakázáno! Naši miláčci a trapiči se totiž řídí heslem že co není zakázáno, je dovoleno. Ale cožpak si mohou ubozí a uchvátaní staří rodičové vzpomenout na všechny věci, které by měli zakázat? Děti jsou vždy nejméně o krok před nimi.
Dlouhé přehozy na postelích či ubrusy na stolech a stolcích poslouží jako kryty na shrnutí věcí v jejich okolí pod jejich milosrdný, do té doby nevyužitý prostor. Mnohé krabice, krabičky a šuplíky jsou tak nacpané „životně důležitými potřebnostmi", že nejdou otevřít. V tomto případě děti dokonce zvládají porušit veškeré fyzikální a chemické zákony o hmotě a jejích vlastnostech. Stlačí nestlačitelné, do kulaté prolákliny vmáčknou hranaté, do maličkého prostůrku vměstnají dvakrát větší objem a tak dále. Jenže, my jsme byli také takoví, ale s postupem let a dospíváním jsme tyto triky a dovednosti kdesi poztráceli a pozapomněli. Škoda - někdy by se hodily!
   
20.01.2003 - Láska a vztahy - autor: Nataša Velenská

Komentáře:

 1. avatar
  [22] Andula [*]

  Susina: tak alepson nekdo, ze uklizi... Muj muz tedy taky, ale jen narazove.

  superkarma: 0 07.12.2003, 17:37:48
 2. avatar
  [21] Andula [*]

  Naše děti považují uklízení za obzvalst rafinovane muceni. Junior okamzite, po vyzve, pravi, ze je strasne unavenej a ze by sel spat.

  superkarma: 0 07.12.2003, 17:36:15
 3. avatar
  [20] Simba [*]

  Susina: Tak takové dítko skoro závidím, ta moje má zřejmě volnější přístup k temínům jako uklizeno v genech. A já se ani nemůžu moc rozčilovat, neb to má po mě.

  superkarma: 0 04.12.2003, 17:30:57
 4. avatar
  [19] Ťapina [*]

  Já jsem si hlavně všimla, že úklid v podání mého znamená nošení věcí z místa A do místa B, zatímco když já vysávám, utírám prach a vytírám, tak neuklízím, ale dělám naprosto neužitečnou činnost, kterou se pak darmo chlubím

  superkarma: 0 01.12.2003, 20:38:58
 5. avatar
  [18] Susina [*]

  Holky, musím říct, že moje dítě je menší bordelář než jeho tatíček...Ríša ve svejch téměř pěti letech v podstatě trvá na tom, že věci mají své místo (však ono ho to s věkem přejde, nedělám si iluze), ale manžela bych občas zabila za to jeho věčné povalování novin po jakékoli rovné ploše - podlaze, křesle, stole v obýváku, stole v kuchyni... ale nejvíc mě vytáčí jeho "úklid" knih a novin nahoru na obývákovou stěnu - argumentuje tím, že pokud nechce, abych to vyhodila nebo někam zašantročila, musí to dát někam, kam spolehlivě nedosáhnu.. to se mu to mluví, když je o dvě hlavy větší, než já... takže u nás prostě je paradox - dítě uklízí, tatínek dělá binec....

  superkarma: 0 29.01.2003, 17:43:45
 6. avatar
  [16] JK [*]

  Haide: Souhlasím s mamčou - nepřestane a ani jim nevadí, když si do toho všeho přivedou hordu kamarádů ...
  pajda: Asi tak stejně jako u nás.

  superkarma: 0 22.01.2003, 12:16:47
 7. avatar
  [13] pajda [*]

  Kadla: Luxování jsem vzdala celkem brzy - můj muž trvá na úklidu nejlépe v sobotu ráno. V sobotu v poledne doneseme velký nákup, v sobotu odpoledne piplám něco s barvičkama nebo těstem nebo tak a vneděli ráno vařím "lepší" oběd a odpoledne se jdou naše roztomilá morčátka podívat, co by kde mohla rozházet a okousat...a v neděli večer můžu uklízet znovu. otázka za 5 000: Jak dlouho je poznat, že jsem uklízela???

  superkarma: 0 20.01.2003, 17:11:40
 8. avatar
  [9] buny [*]

  K.:

  superkarma: 0 20.01.2003, 14:35:30
 9. avatar
  [8] pajda [*]

  Páááááááááni, vy znáte sysla osobně?????

  superkarma: 0 20.01.2003, 14:19:28
 10. avatar
  [7] Zuzča [*]

  Tak já byla takový expert, že ze snídaně jsem jen chleba vykousala, kůrku jsem házena za kuchyňskou linku.

  superkarma: 0 20.01.2003, 13:02:49
 11. avatar
  [3] JK [*]

  I u nás to v dětském pokoji vypadá jak po tornádu a po něklika hodinovém úklidu, který si děti obstarávají sami, se věci různě přeskupí a když mi přijdou hrdě ukázat uklizený pokoj, jen já nechápavá matka nevidím žádný rozdíl , takže ten pobyt jinde, mamčo, bych občas potřebovala taky.

  superkarma: 0 20.01.2003, 11:39:10

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme