.

Jak je to s jednorázovými plenkami a vývojem kyčlí?

Vztahy

Jak je to s jednorázovými plenkami a vývojem kyčlí?

Lékaři se shodují na tom, že používání jednorázových plenek správnému vývoji dětských kyčlí nevadí. Není však jednoduché zbořit všechny mýty a předsudky. Vrozené vykloubení kyčlí je vada, která je přítomna již v okamžiku narození, ale pro dítě se stává problémem až později, kdy její odstranění, pokud není včas rozpoznána, je velmi problematické. Je to vrozená vada, která je spolu s vadným postavením nožky v kotníku častým problémem pohybového aparátu dítěte. Její výskyt v Evropě i ve světě je značně rozdílný a to nejen podle rasových kritérií, ale i geografických, místních.
Každý novorozenec je většinou ještě v porodnici vyšetřen specialistou - ortopedem, který hodnotí postavení stehenní kosti v kyčelním kloubu a utváření jamky kyčelního kloubu a to i prostřednictvím ultrazvukového vyšetření. Dítě pak kontroluje ještě nejméně dvakrát, mezi třemi a šesti týdny a ve třech měsících. Pokud má podezření na vadu, doporučí matce jiný způsob balení dítěte, který se nazývá „širší balení“, nebo další ze způsobů konzervativního léčení, kterým se v daném případě zajistí optimální postavení nožiček. Protože pravděpodobnost výskytu vrozeného vykloubení kyčlí u dětí, kdy jeden nebo oba rodiče byli postiženi touto vadou, je velká, jsou novorozenci z těchto rodin sledováni obzvlášť důkladně, aby mohla být vada podchycena co nejdříve. Včas zjištěná a správně léčená vada se vyléčí úplně a bez následků.
Oproti jižním zemím, patří střední Evropa k oblastem s vyšším výskytem vykloubení kyčlí novorozenců. To je i jedním z hlavních důvodů větších obav českých maminek o vývoj nožiček jejich děťátka. Pro miminko je důležité, aby při přebalování plenky zůstaly jeho nožičky v přirozené poloze se správným ohnutím v kyčli i v kolínku a byla tak zachována úplná volnost pohybu. Používáním jednorázových plenek tuto podmínku určitě zajistíte.
I když se to zdá samozřejmé, nezapomeňte, aby byla zvolena plenka odpovídající stáří a velikosti dítěte.
   
16.01.2003 - Láska a vztahy - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [6] Andula [*]

  Ale používala jsem papírové, vím, že neškodí.

  superkarma: 0 07.12.2003, 17:54:27
 2. avatar
  [5] Andula [*]

  Simba: tak všude je něco, já zase četla, že kyčlema trpí hlavně Keltové

  superkarma: 0 07.12.2003, 17:52:50
 3. avatar
  [4] Simba [*]

  Mě by zajímalo, proč zrovna střední Evropa.

  superkarma: 0 04.12.2003, 15:20:19
 4. avatar
  [2] klara.kr [*]

  My bychom potrebovaly plenky siroke kvuli tlustouckejm stehynkum............. kyclicky uz mame v pohode....

  superkarma: 0 16.01.2003, 14:31:33

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme