Vztahy

Chtěla rozvod, ale teď se hroutí. Můžu jí nějak pomoct?

Manželství mojí starší sestry a jejího muže bylo od začátku asi dost velkým omylem. Lišili se snad vším. Sestra se věnovala malování a výtvarnému umění, on je vědecký pracovník v mikrobiologii. Sestra měla vždycky hodně přátel, on je samotář. Sestra chtěla děti, on ne. Hodně se hádali a myslím, že minimálně posledních deset let si žili každý svým životem. Sestra se snažila realizovat ve své práci učitelky výtvarky, ale stejně si myslím, že nebyla šťastná.
Přesto jsem byla přesvědčena, že jí nějak tenhle styl života vyhovuje. Dokonce, pokud vím, ani nebyla svému muži nikdy nevěrná. Pak mi jednoho dne, zhruba před rokem a půl, zavolala a řekla, že se rozvádí. Prý už takhle dál nemůže a ve svých 43 letech se ještě cítí dost mladá na to, aby začala znova. Myslela jsem, že je v tom jiný muž, ale prý ne. Moje sestra je narozená v Beranu, tak se prostě sbalila a odstěhovala se. Nejdřív nějakou dobu bydlela u rodičů, poslední rok má pronajatou garsonku. Její muž prý jí v odchodu nebránil. Co by taky, stejně spolu nežili už dávno…
Sestra sice odešla o své vlastní vůli, ale stejně to dost těžce nesla, hodně zhubla, ještě víc kouří a celkově na tom není s nervama dobře. A do toho přišla ještě další rána: její manžel podal žádost o rozvod. Mysleli jsme si s našima, že bude ráda, že se to aspoň konečně dořeší. Sestra se však zhroutila, takže musela vyhledat lékaře. Prý se nikdy rozvádět nechtěla a myslela, že to ještě třeba půjde slepit… Navíc má panickou hrůzu, že manžel, který pochází ze zámožné rodiny, vysoudí za pomoci drahých advokátů veškerý jejich společný majetek a ona zůstane sama a bez prostředků. Teď momentálně je sestra na práškách a upíná své naděje ke mně a k rodičům, že jí pomůžeme z té situace se nějak dostat. A já nevím, jak jí pomoct. Je to moje sestra a mám ji moc ráda, jen se cítím strašlivě bezmocná…

Nika
   
22.10.2002 - Láska a vztahy - autor: Čtenářský příběh

Komentáře:

 1. avatar
  [32] Ťapina [*]

  Zvláštní, no nemohla vědět, co to s ní udělá.

  superkarma: 0 08.12.2003, 21:02:27
 2. avatar
  [31] Simba [*]

  To ona odešla ze společné domácnosti, nyní se nemůže divit. Možná měla víc přemýšlet.

  superkarma: 0 05.12.2003, 09:47:23
 3. avatar
  [20] elfos [*]

  Nesouhlasím s Ginou, damirou apod. - nemyslím, že šlo o citové vydírání nebo nějakou... DEMONSTRACI. Jak správně podotkl Jankucharo, těžko z několika vět... proniknout do problému, ale opravdu nemám ten pocit. Citové vydírání je něco jiného.

  NIKO... z toho, cos napsala, mám pocit... připadá mi, že pro tvou sestru už prostě... OVZDUŠÍ doma, to, jak žili, ten chlad nebo napětí, nesoulad... že už se to pro ni stalo neúnosným, nesnesitelným... možná (možná!) i proto se odstěhovala. Odborníci na manželské krize prý dokonce něco podobného doporučují - aby se partneři na čas... ODDĚLILI, a tím získali potřebný odstup a šanci.. se nadechnout a ujasnit si, co chtějí (pravda, je tu nebezpečí, že si.. partner uvědomí, že je mu vlastně samotnému líp... ale právě tak může zjistit, že mu ten druhý chybí..). Možná tvá sestra zjistila (nebo to věděla celou dobu), že má svého muže stále ráda, a že jí chybí... a on.. těžko říct... bylo mu bez ní líp? Nebo si řekl, že ona ho nechce, odešla od něj, tak proč to prodlužovat, a začal to řešit? Asi by stálo za to, aby se ještě před podáním žádosti o rozvod sešli, a v klidu, nad hrnkem kafe (nebo čaje :-) ..) si upřímně a NA ROVINU, bez nějakých... nesmyslných strachů, že si před tím druhým nějak zadají nebo že se shodí... aby si na rovinu a od srdce řekli, co cítí (bez vyčítání a hádek) a co by OPRAVDU chtěli..
  Jenže, teď už je žádost podaná, muž (asi) rozhodnutý - i když, promluvit si spolu snad ještě pořád mohou? - a tvoje sestra, Niko, potřebuje vaši pomoc - v tom nevidím nic pohoršujícího nebo dětinského, jste její nejbližší lidičkové, ke komu jinému by se měla obrátit, než ke své rodině?? Kdo jiný s ní může tohle prožívat a pomoct jí.. jak? No, třeba jen tím, že jste s ní, že ji vyslechnete, když se potřebuje vypovídat, že s ní mlčíte, když potřebuje nebýt sama... že ji prostě podržíte, aby cítila, že ji máte rádi a že vám na ní záleží, jak už tu krásně řekly Léthé, Meryl a další..

  superkarma: 0 23.10.2002, 02:56:21
 4. avatar
  [16] elfos [*]

  Rozvod je vždycky nelehká a... bolestná záležitost, ať už ho člověk chce, nebo nechce (tolik k upoutávce "chtěla rozvod, teď se hroutí") - teď si to přečtu, pak (možná) řeknu..

  superkarma: 0 22.10.2002, 19:39:31
 5. avatar
  [15] bobatko [*]

  Co se diví, prve od něj uteče a pak by se chtěla vracet? nevím, nevím, co má v hlavě? měla se to pokoušet řešit, když byli "spolu" a ne si hrát na tvrďase a on se jí má doporšovat, či co?

  superkarma: 0 22.10.2002, 15:24:33
 6. avatar
  [6] jankucharo [*]

  Nechť všichni diskutující prominou, ale nikdo třetí není schopen objektivně posoudit vztah dvou lidí. Dokonce ani pracovník soudu, který má manželství rozvést. Vždycky je pravda jeho a její a nikdo není vysloveno všechno. Domnívám se, že 13.komnatu má v sobě každý z nás.
  NIki, přeji tvé sestře pevné nervy a oporu v rodině i přátelích. Jsou mnohem mnohem horší a vážnější věci na světě....

  superkarma: 0 22.10.2002, 08:13:40
 7. avatar
  [5] jankucharo [*]

  Nechť všichni diskutující prominou, ale nikdo třetí není schopen objektivně posoudit vztah dvou lidí. Dokonce ani pracovník soudu, který má manželství rozvést. Vždycky je pravda jeho a její a nikdo není vysloveno všechno. Domnívám se, že 13.komnatu má v sobě každý z nás.
  NIki, přeji tvé sestře pevné nervy a oporu v rodině i přátelích. Jsou mnohem mnohem horší a vážnější věci na světě....

  superkarma: 0 22.10.2002, 07:53:39
 8. avatar
  [3] Léthé [*]

  Moje kamarádka po 25 letech manželství a po delších neshodách , sama podala žádost o rozvod.On tento krok přivítal a jejich rozvod byl urychlen tím,že děti již jsou dospělí a nebyl ani z jedné strany sebemenší zájmem o jakýkoliv pokus o smír.Po rozvodu se zdálo,že moje kamarádka která od exmanžela dostala peníze na byt a během měsíce se mohla odstěhovat,je již v pohodě.Omyl! Po té,co se dozvěděla, co již tušila před rozvodem a to, že její bývalí má již dvouletou známost,kterou si okamžitě nastěhoval domů ,se sesypala taky.Několik demonstrativních pokusů o sebevraždu,vymýšlení pomsty,fyzické napadení přítelkyně exmanžela...atd. Už,už se zdálo že je z toho venku,ale momentálně kuje další pomstu a nemůže se smířit z tím,že její manžel je podle jejího pohledu šťastný.Někdy jí nerozumím,ale nemám právo jí soudit,nevím jak bych se v její situaci zachovala já.Vím že jediné co můžeme pro ní v této bolavé době udělat,je podržet jí nad vodou.Snažíme se jí s kamarádkami někam vytáhnout(úspěšně) a to každý víkend,každou volnou chvíli,aby nebyla sama a to i na úkor našeho soukromí a našich rodin.Naštěstí naše rodiny její situaci znají a mají pochopení.Kdy jindy,než v podobné situaci platí písnička Michala Davida "Pár přátel stačí mít". Niko,přejí tvé sestře,aby se z toho brzo dostala a aby vždy měla vedle sebe někoho,komu na ní záleží.Musí to vědět i cítit.

  superkarma: 0 22.10.2002, 02:37:33

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme