.

Aby se maminky na mateřské necítily jako na vedlejší koleji…

Vztahy

Aby se maminky na mateřské necítily jako na vedlejší koleji…

Téměř denně se mne má dcera ptá, jestli půjdeme do centra. Kdyby jí bylo o dvanáct let více, tak mne jistě jímá hrůza a přirozený strach o obsah mé peněženky. Ale protože jí jsou pouze dva roky, tak mne její zájem těší. Ptá se totiž na Mateřské centrum, které je nedaleko našeho domu.
Mateřská centra, která u nás po revoluci vznikla, jsou občanská sdružení, členy jsou většinou maminky na mateřské dovolené, které vlastními silami nebo s pomocí města, které mnohdy poskytlo prostory za symbolický nájem, vybudovaly oázy, kam mohou během týdne, ale často i o víkendu, přijít rodiče s dětmi a zapojit se do bohatých programů nebo si jen popovídat s ostatními maminkami a seznámit dítě s kolektivem a chováním se v něm.
Vše, co se v mateřských centrech děje, je prací jejich členů, která je dobrovolná a proto se Mateřská centra liší město od města. Mateřské centrum Máj v Českých Budějovicích, které navštěvuji již více než rok, má program bohatý. V pondělí si děti zařádí v dni plném her, který spojuje tancování, jednoduché hry, zpívání, malování a nejvíce připomíná běžné dopoledne v mateřské školce. V úterý rodiče s dětmi cvičí, ve středu se zpívá a tancuje, ve čtvrtek se maluje. Pátky jsou většinou určeny k volným hrám dětí, ale často i v tento den je připraven program. Odpoledne je zde angličtina pro děti, jóga a dvakrát týdně večer si zde mohou maminky zacvičit. Pravidelně v Mateřském centru funguje bazárek.
Každý den má službu jedna maminka, která dohlíží nad děním v centru. K vybavení centra patří i postýlky a přebalovací pult nebo mikrovlnka, takže navštěvovat ho může i maminka se dvěma dětmi, kdy mladší je ještě miminko.
Mateřské centrum je otevřené všem maminkám (ale potažmo i tatínkům a prarodičům), které celodenně pečují o děti a cítí sociální izolaci. Umožní jim a jejich dětem najít nové přátele a naučit se spoustu nových věcí. Všem současným, ale i budoucím maminkám doporučuji si zjistit, jestli podobné Mateřské centrum nefunguje ve vašem okolí, a pokud ano, určitě se zajděte podívat…
www.materskacentra.cz.

Jaké jsou vaše zkušenosti s mateřskými centry? Navštěvujete je, jste jejich členy?
   
11.09.2002 - Láska a vztahy - autor: Týna

Komentáře:

 1. avatar
  [7] Ťapina [*]

  Mateřská centra jsou dobrá věc, aspoň nejsou maminky s dětmi tak izolované.

  superkarma: 0 08.12.2003, 20:46:16
 2. avatar
  [5] Týna [*]

  Hana: ověř si, jestli u vás v 9,00 začíná opravdu program, nebo jestli stejně jako u nás se v 9,00 pouze MC otevírá. Programy totiž většinou začínají až po 10,00, kdy se dětičky dostatečně vydovádí a maminky "vykecaji"
  Ale jak říkám, každé centrum je takové jaké jsou maminky, které ho ve vlastním čase vedou...

  superkarma: 0 12.09.2002, 00:06:13
 3. avatar
  [2] macourek [*]

  superkarma: 0 11.09.2002, 09:03:56
 4. avatar
  [1] Týna [*]

  Pokud jste z Č.B., pak vás srdečně zvu - před pár dny jsem dostala nabídku vést v MC výtvarné tvoření pro rodiče a děti - což jsem nedokázala odmítnout už se moc těším - začínáme 7.10. v 16,00 a poté každé další pondělí v 16,00

  superkarma: 0 11.09.2002, 00:02:47

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme