Vztahy

Aby se maminky na mateřské necítily jako na vedlejší koleji…

Téměř denně se mne má dcera ptá, jestli půjdeme do centra. Kdyby jí bylo o dvanáct let více, tak mne jistě jímá hrůza a přirozený strach o obsah mé peněženky. Ale protože jí jsou pouze dva roky, tak mne její zájem těší. Ptá se totiž na Mateřské centrum, které je nedaleko našeho domu.
Mateřská centra, která u nás po revoluci vznikla, jsou občanská sdružení, členy jsou většinou maminky na mateřské dovolené, které vlastními silami nebo s pomocí města, které mnohdy poskytlo prostory za symbolický nájem, vybudovaly oázy, kam mohou během týdne, ale často i o víkendu, přijít rodiče s dětmi a zapojit se do bohatých programů nebo si jen popovídat s ostatními maminkami a seznámit dítě s kolektivem a chováním se v něm.
Vše, co se v mateřských centrech děje, je prací jejich členů, která je dobrovolná a proto se Mateřská centra liší město od města. Mateřské centrum Máj v Českých Budějovicích, které navštěvuji již více než rok, má program bohatý. V pondělí si děti zařádí v dni plném her, který spojuje tancování, jednoduché hry, zpívání, malování a nejvíce připomíná běžné dopoledne v mateřské školce. V úterý rodiče s dětmi cvičí, ve středu se zpívá a tancuje, ve čtvrtek se maluje. Pátky jsou většinou určeny k volným hrám dětí, ale často i v tento den je připraven program. Odpoledne je zde angličtina pro děti, jóga a dvakrát týdně večer si zde mohou maminky zacvičit. Pravidelně v Mateřském centru funguje bazárek.
Každý den má službu jedna maminka, která dohlíží nad děním v centru. K vybavení centra patří i postýlky a přebalovací pult nebo mikrovlnka, takže navštěvovat ho může i maminka se dvěma dětmi, kdy mladší je ještě miminko.
Mateřské centrum je otevřené všem maminkám (ale potažmo i tatínkům a prarodičům), které celodenně pečují o děti a cítí sociální izolaci. Umožní jim a jejich dětem najít nové přátele a naučit se spoustu nových věcí. Všem současným, ale i budoucím maminkám doporučuji si zjistit, jestli podobné Mateřské centrum nefunguje ve vašem okolí, a pokud ano, určitě se zajděte podívat…
www.materskacentra.cz.

Jaké jsou vaše zkušenosti s mateřskými centry? Navštěvujete je, jste jejich členy?
   
11.09.2002 - Láska a vztahy - autor: Týna

Komentáře:

 1. avatar
  [7] Ťapina [*]

  Mateřská centra jsou dobrá věc, aspoň nejsou maminky s dětmi tak izolované.

  superkarma: 0 08.12.2003, 20:46:16
 2. avatar
  [5] Týna [*]

  Hana: ověř si, jestli u vás v 9,00 začíná opravdu program, nebo jestli stejně jako u nás se v 9,00 pouze MC otevírá. Programy totiž většinou začínají až po 10,00, kdy se dětičky dostatečně vydovádí a maminky "vykecaji"
  Ale jak říkám, každé centrum je takové jaké jsou maminky, které ho ve vlastním čase vedou...

  superkarma: 0 12.09.2002, 00:06:13
 3. avatar
  [2] macourek [*]

  superkarma: 0 11.09.2002, 09:03:56
 4. avatar
  [1] Týna [*]

  Pokud jste z Č.B., pak vás srdečně zvu - před pár dny jsem dostala nabídku vést v MC výtvarné tvoření pro rodiče a děti - což jsem nedokázala odmítnout už se moc těším - začínáme 7.10. v 16,00 a poté každé další pondělí v 16,00

  superkarma: 0 11.09.2002, 00:02:47

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: intimní kosmetika
Anketa: Pečete bábovky?
Jaké hračky kupujete svým vnoučatům?
Anketa pro maminky: Jaké kupujete hračky svým dětem?
Výzkum na téma kašel
Průzkum na téma finanční zajištění

Náš tip

Doporučujeme