Domácnost

Pozor, od 1. července si v Praze dávejte pozor, kam co vyhazujete!

Obyvatelé Prahy čeká od začátku prázdnin další starost. Tentokrát s odpadky. Nová vyhláška, kterou přijalo zastupitelstvo hlavního města minulý týden, se totiž vztahuje k třídění odpadu domácností a vyplývá z ní, že každý dům bude muset být opatřen čtyřmi oddělenými nádobami na odpad. Systém tříděného odpadu okoukali městští zastupitelé při své nedávné služební cestě do německého Herbergu a rozhodli se novinku aplikovat co nejdříve. „Návrh byl na zasedání přijat jednomyslně,“ uvedl radní Pavel Pořádný. „Přivítali jej i ekologičtí aktivisté, kteří mají na chodbě magistrátu již několik měsíců rozbité stany a denně nás bombardují svými požadavky a peticemi.“
V čem nová vyhláška spočívá? Na rozdíl od současného stavu, kdy pro účely shromažďování odpadu domu nebo domácnosti postačí jedna popelnice či kontejner, bude třeba mít před dome odpadové nádoby hned čtyři. Jedna bude označena písmenem „O“ a bude obsahovat odpad organického původu, jako slupky od ovoce a zeleniny apod. Další bude popsána písmenem „P“ a do ní bude třeba ukládat veškeré plastové zbytky z domácnosti, jako některé obaly od potravin nebo drogistického zboží, zlomená pravítka aj. Třetí nádoba ponese označení „K“ a tam – ano, hádáte správně – budeme odhazovat kovové odpadky, jako plechovky, dráty, děravé hrnce a porouchaná dětská jízdní kola. A konečně čtvrtá, poněkud menší nádoba nadepsaná „S“ bude určena pro tzv. směšný odpad. Tam budeme v budoucnosti jakožto pořádní a pečliví občané vyhazovat předměty více či méně směšné, jako stará čísla humoristických časopisů, červené nosy na gumičce, papírové čepice s třásněmi a rolničkami, staromódní blůzy po babičce a fotografie z abiturientského večírku, případně ze svatby.
Podle našich informací se cena za odvoz pevného odpadu zvýší až o 300%, takže si připravte peněženky. Nedá se nic dělat, protože komunální služby budou muset nakoupit pro tento účel více popelářských vozů a vypsat konkurz na další pracovníky, neboť odpad se bude odvážet systematicky, podle následujícího klíče: každé druhé pondělí se bude svážet popelnice „O“, první a třetí středu v měsíci nádoba „P“, vždy v pátek (kromě státních svátků) popelnice nadepsaná „K“ a směšný odpad bude odvážen jednou měsíčně, a to vždy prvního.
   
11.06.2001 - Dům a byt - autor: Johana Barvínková

Komentáře:

 1. avatar
  [3] hubajda [*]

  Andula — #2 Sml15

  superkarma: 0 28.09.2012, 22:19:09
 2. avatar
  [2] Andula [*]

  Neni to tedy moc legracni...
  A navic me ste, ze v Praze je dost kontejneru na trideny odpad a lide na to kaslou.

  1. na komentář reaguje hubajda — #3
  superkarma: 0 09.12.2003, 19:09:29
 3. avatar
  [1] Ťapina [*]

  To je zas blbost

  superkarma: 0 07.12.2003, 17:39:12

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme