Vztahy

Mají rodiče právo zasahovat dospělých dětem do života?

V poslední době řeším těžké dilema. Jde o výchovu. O výchovu dospělé dcery. Vychovávám dceru od osmi let sama a cítím za ni velkou odpovědnost. Je jí čerstvých osmnáct a je tedy plnoletá, což pro ni znamená, že nemám právo jí zasahovat do osobního života. To jsem také nikdy nedělala, ale teď myslím, že bych měla nějak zasáhnout.
Moje dcera je totiž ve třetím ročníku na střední škole a já jsem ke své hrůze zjistila, že přítel, o kterém v poslední době často hovoří, ale nechtěla říct jeho jméno, je její profesor. Moje první reakce na tu zprávu byla, že jsem na ni křičela, že už jí nikdy nikam nepustím a že přejde na jinou školu. Ona mi řekla, že je plnoletá, že je zamilovaná a šťastná a že jí do toho nemám co mluvit. Strašně jsme se pohádaly a od té doby je mezi námi napětí. Když si o tom s ní chci promluvit, obrací se ke mně zády a já jsem nešťastná. Moc se bojím, že si zkazí nejhezčí etapu života vztahem s o 26 let starším mužem. Zároveň cítím vinu za to, že jsem jí připravila dospívání bez otce, a proto ona teď tíhne ke straším mužům, které ctí jako mužskou autoritu. Nevím, jak jí mám říct, že pro ni chci jen to nejlepší a že, i když ona si myslí, že jsem stará a ničemu nerozumím, je prostě jasné, že takový vztah nemůže opravdu fungovat. Ona hledá otce a on ztracené mládí, s normálním vztahem dvou rovnocenných partnerů to nemá nic společného.
Uvažovala jsem i o tom, že dojdu za tím profesorem, a kdyby se se mnou odmítl bavit, snad bych to mohla řešit i s ředitelkou školy. Takové vztahy ve škole jistě nemají co dělat a celá věc by se mohla vyřešit odchodem profesora na jiné gymnázium. Ale mám strach, že kdybych takovou aféru rozpoutala, moje dcera by mi to nikdy neodpustila a natruc by ve vztahu pokračovala.

Michaela
Myslíte si, že mají rodiče právo v takových případech zasahovat do životů svých dětí? Bude mít takový zásah smysl, nebo zapůsobí opačně? Musí si každé dítě samo natlouct čumák, nebo bude naslouchat dobře míněným radám rodičů? Napište nám, co si o tom myslíte!
   
10.06.2002 - Láska a vztahy - autor: Čtenářský příběh

Komentáře:

 1. avatar
  [27] Ťapina [*]

  Nevím, kde bereš tu jistotu, že dcera hledá otce. Může to být úplně jinak.

  superkarma: 0 08.12.2003, 20:16:48
 2. avatar
  [21] Léthé [*]

  Michaelo;zasáhnout v případě že bys zjistila že tvá dcera fetuje, bych ještě pochopila.To je tragedie...to je teprve problém...zvlášť té dnešní doby.
  Ale její případ? Zamilovat se do svého profesora? To je přece něco krásného.Podle mého názoru,ten profesor nebude určitě žádný hlupák,aby jí chtěl ničit život...ale z láskou bych si ho nechala moc ráda ničit.A co je na tom že on hledá ztracené mládí a ona mužskou autoritu? Každý přece hledá to,co mu v životě chybí a tak je to správné.
  Dále bych postupovala,přesně jak ti radí clarCa.Zkus ho co nejdřív poznat a možná změníš názor.Tvá dcera je dospělá,já jí přeji hodně lásky a štěstí a v neposlední řadě chápající matku.

  superkarma: 0 10.06.2002, 16:54:08
 3. avatar
  [20] Barunka [*]

  Bohužel člověk někdy v těhle situacích dřív jedná, jak uvažuje. Myslím si, že kdyby byla Michaela na našem místě, reagovala by jako vy. Jenže bohužel její první reakce byla taková, jaká byla. Kdyby si nechala čas, bylo by to určitě jinačí. Souhlasím s tím, dospělým dětem se do života radši nemíchat i když to kolikrát může bolet a rodiče mohou mít i pravdu, ale na to fakt musí každý přijít sám. Přeju jí, aby si s dcerou zkusila promluvit (těhotenství atd). Čas ostatní ukáže a určitě to bude dobré ať už tak nebo tak

  superkarma: 0 10.06.2002, 14:54:31
 4. avatar
  [13] pajda [*]

  Moji rodiče na tom byli stejně - otec matku učil na dvouleté nadstavbě. Rozdíl ve věku - 10 let. Jsou spolu celý život a jsou šťastní. Zvážila bych, jestli ve tvém postoji není i něco víc - např. zaujatost vůči učitelům, vůči autoritám, vůči mužům jako takovým...rozhodně lásku nikomu nevymluvíš a jediný výsledek bude, že se rozejdeš s dcerou. Jeho nevyhodí, ledaže by jeho ředitelka byla současně i jeho žena - na vztahu dvou plnoletých lidí totiž není nic trestného a v příbuzenském poměru nejsou. Zkus se zamyslet, co bys dělala, kdyby ten muž měl jiné povolání - třeba tramvaják, který tvou dceru vozí denně do školy...taky bys šla za ředitelem dopravního podniku? Spíš si zkus ujasnit - nejprve s dcerou, pak i s ním, jak bys řešila případné těhotenství - a dej jasně najevo, že nijak, že by si to pan profesor musel "vyžrat" sám, i když bys to pak nedodržela...ale aby si nemysleli, že budeš za jejich vztah zodpovědná.

  superkarma: 0 10.06.2002, 11:13:40
 5. avatar
  [9] mamina [*]

  .... asi by jsi se měla chovat tak, abys dceru od sebe neodehnala, ale naopak, aby se mohla kdykoliv přijít poradit jen jí řekni svůj názor a zdůrazni, že tedy když je dospělá, tak rozhodnutí ale i následky bude muset řešit sama

  superkarma: 0 10.06.2002, 08:55:10
 6. avatar
  [7] Silveig [*]

  Není dobré zasahovat dětem do života. I když si nakonec namele ústa, tak to bude její zkušenost. Sama jsem si to vměšování prožila několikrát a není to dobré.
  Jen to rodiče odcizí od dítěte a dítě může natruc udělat právě opak toho co chtějí rodiče. Promluv s ní, prober antikoncepci a konec. Nemusíš schvalovat, ale ani nekritizuj. Je to její život. Ty nevíš všechny podrobnosti - víš jen fakt že chodí s učitelem. Nedělej nic...

  superkarma: 0 10.06.2002, 08:43:48
 7. avatar
  [6] aninas [*]

  Michaelo, to, co jsi udelala, ze jsi na dceru kricela pri zjisteni, ze jeji laska je jeji profesor, je velice spatna vec. A to, ze mas myslenky jit za nim, popripade za reditelkou [hruza!!!], je ta uplne nejhorsi vec, kterou bys mohla udelat! A taky bys mohla prijit o dceru. Ze si timto vztahem zrejme kompenzuje nedostatek muzskeho elementu v rodine, je vice, nez zrejme a s tim uz ted nic nenadelas. Krikem jsi ztratila jeji duveru a je ted zbytecne snazit se o rozhovory, kdyz jsi ji zranila na nejcitlivejsim miste. Muzes ji pozadat o to, aby te vyslechla a ty by ses ji mela pokusit rict svuj nazor na vec. Nejsem si ale jista, jestli budes schopna volit vhodna slova, kdyz te napadlo neco tak priserneho, jit za reditelkou a pripravit profesora o misto. Pripadas mi zatrpkla vuci muzum. Chtelo by to take osvetlit, proc jsi ty vubec nenavazala nejaky vztah.

  superkarma: 0 10.06.2002, 08:42:21
 8. [5] Sasa [*]

  Neblázni, nic se nedějě. ClarCa radí fakt dobře. Napřed ho poznej a pak to řeš. Proč si myslíš, že hledá ztracené mládí? Mě už je přes 40 a stará si nepřipadnu, tak ani nemám co dělat.
  Prostě ho opravdu pozvi k vám a uvidíš........a pak dej vědět i nám.

  superkarma: 0 10.06.2002, 08:27:21
 9. avatar
  [4] sarobrouk [*]

  Souhlasím s ClarCou. Řešit to radikálně by ti nepřineslo nic pozitivního. On by opravdu přišel o místo a dcera by se ti odcizila. Řekni dceři, že jsi byla moc překvapená,proto jsi reagovala nepřiměřeně. Moje sestra má taky vztah s profesorem, je jí sice 20 let a jemu asi 29. Takže věkový rozdíl není zas až tak velký, ale má dlouholetou přítelkyni. Mně se to nelíbí,ale snažím se zůstat nestranná,protože když budu v opozici,tak už se mi nesvěří,tak jak se nesvěřila naší matce. Všechno chce klid a čas.

  superkarma: 0 10.06.2002, 08:10:20
 10. avatar
  [2] clarCa [*]

  Michaelo - pokud to budeš řešit přes školu, připravíš toho muže o místo. Pravděpodobně o místo na jakékoliv škole. Tvoje dcera je plnoletá, nevím, proč by nemohla mít vztah se starším mužem. Já jsem starší muže taky vyhledávala - vrstevníci mi přišli "pitomý". Takovýhle muž si jí pravděpodobně bude vážit, bude na ní hodný a bude zkušený v posteli. Start do sexuálního života s dobrým milencem považuji za docela rozumné rozhodnutí.

  Možná by šlo s tvojí dcerou udělat trochu jinou dohodu - že bude brát antikocepci a že s případnou svatbou (těhotenstvím) počká minimálně do ukončení téhle školy (zdůvodnit to můžeš tím, že jinak z toho bude vyhazov pro něj - pokud se to někdo dozví). Tímhle by se ti mohlo podařit zajistit přiměřenou dobu, aby dcera vystřízlivěla a poohlédla se po jiných mužích. A pokud jí to nepřejde? Tak se proboha snad zase tolik nestalo, ne? A už tě s ním seznámila? ZKus to překousnout, aspoň uvidíš, co je zač. Jsou muži kteří i po čtyřicítce stojí za hřích - třeba zjistíš, že milý, hezký, moudrý, tvou dceru má rád.... a třeba zjistíš, že si ta tvoje holka vůbec nevybrala špatně....
  Přikazováním a zakazováním ničemu nepomůžeš - jen tomu, že se ti přestane dcera svěřovat. Omluv se jí za tu scénu, zkus navrhnout to řešení s odkladem svatby a těhotenství, klidně jí vysvětli proč, a pozvi ho na oběd.
  Jestli si tvoje dcera tímhle vztahem "nabije ústa", nemůžeš tomu nijak zabránit, ale můžeš být poblíž s "první pomocí"....

  superkarma: 0 10.06.2002, 01:09:31

Profil uživatele




Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme