.

Staré dobré časy - další díl seriálu. Kterak žínka na sebe má dbáti, by mužíček její jinam za potěšením neodcházel.

Vztahy

Staré dobré časy - další díl seriálu. Kterak žínka na sebe má dbáti, by mužíček její jinam za potěšením neodcházel.

Žínka sama by též na se dobře dbáti měla, by mužíček její jinam za potěšením nedocházel. Mužovo oko se zalíbením spočine na žínce statné, čistě a úpravně oděné, bělostné pleti, s milým úsměvem k němu vzhlížející. Žínka taková, jež na se hrubě nedbá, mrzutou, mračnou, ufňukanou neb láryní se jeví, nemůž´po mužíčkovi svém chtíti, by jí úctu i lásku prokazoval.
Ženám od Boha dáno, by se o svůj krb domácí pečlivě staraly dokazujíce tak slova Bible, žeť světem ženy domov se stává. Starostlivost ta domácí, pokud s chutí i správně konána jest, ženě dosti času zabéře, však práce klopotná ta nebývá, zvláště tehdy, má-li ženuška na práce hrubé služebné děvče najmuto. Toho by měla míti každá žínka na paměti, žíti i jídati podle toho by též měla. Střídmost jest zde na místě. Kuchyně pestrá i dobrá vždy býti musí, však masa, vajec, slaniny i sádla dobrá hospodyně toliko mužíčkovi svému ponechává, an od Božího rána práci těžce lopotnou koná a více jedení hutného tudíž potřebuje, nežli ženuška celičký den kol domácnosti se točící.
Pouhopouze mladé žínky, kteréž muži svému s živností čile pomáhají služebného děvčete dosud nemajíce, od Božího rána v dvoře, polích či krámě hbitě robotující, mohou si hutnějšího pojezeníčka dovoliti, aniž by sobě samé újmu tím přivodily. Taktéž ženičky, jež samodruhy jsou, neměly by jedení svého omezovati, byť by i tělo jísti nechtělo a žaloudek se tomu vzpouzel, leč nový život pod srdcem jich se tvořící růsti potřebuje a se vyvíjeti.
Žínce přináleží v domácnosti její nejprv hladových krkův nasytiti a poté teprve o svůj břich se starati. Neníž odpudivějšího zjevení nad žínku tučnou a línou, jen svého talíře a blaha pojezení si hledící, ana ledva funíc od stolu se odvaluje. Mějtež proto milé žínky na paměti, žeť osobám tučným netoliko srdce a ledví sádlem se obaluje a zarůstá, též tak i mozek činí a osoba takto tučná netoliko smradem odpudivým sádelným okolí své zaplňuje, však líná jest nejen pár krokův učiniti, ale též mysliti a důmyslně konati.
Protož žínkám přináleží spíše dobrého chleba domácího žitného pojídati, erteplí neb též branibor či brambor vařených, tvarohu, sejra i mlíka a syrovátky hojně, zelí kyselého i vařeného do sytosti, taktéž tuřínu, mrkve, petržlenu a jiné zeleninky všemi způsoby dobře chutně upravené. Též všeho od mouky pšeničné i ječné, krup i krupek, hrachu, fizulí, čočky, i povidel z řepy i ovoce zrobených. Masa všeliká červená i bílá, omáčky smetanové i tmavé, knedle tučné špekové, škvarkův sádelných a lojových i másla tlučeného neb převařeného ponecháme toliko k nedělnímu či svátečnímu stolu či pro mužíčka tuhou prací se zabývajícího. Též piva neb vína pívati ženičkám se nesluší, toliko o svátcích či k hostů uctění sladké rosoličky či likérů dámských možno střídmě s kalíšku maličkého popíti.
   
05.06.2002 - Láska a vztahy - autor: Exkluzivně pro Ženu-in

Komentáře:

 1. avatar
  [13] Ťapina [*]

  Sandy: No jasně že jo, kde by to jinde vzali?

  superkarma: 0 08.12.2003, 20:20:38
 2. avatar
  [10] Jeremi [*]

  Mě rozesmál ten mužíček, co od božího rána práci těžce lopotnou koná a nadře se při tom víc, než ženuška celičký den kol domácnosti se točící. Já teda měla za těch pět let v domácnosti dojem, že mám energetický výdej jak horník, zatímco nejdražší se "lopotil" pěkně v sedě v kanceláři.

  superkarma: 0 05.06.2002, 19:15:11
 3. avatar
  [4] sarobrouk [*]

  To služebné děvče na hrubé práce by se mi šiklo, pěkně by za mně umyla nádobí, zametla, vytřela podlahu a vyžehlila. To by bylo bájo

  superkarma: 0 05.06.2002, 09:12:20
 4. [3] Sasa [*]

  Jo, buď děvče služebné a tuřín nebo sama na vše a chleba se sádlem!

  superkarma: 0 05.06.2002, 08:30:24
 5. avatar
  [2] Clerenc [*]

  zuuva a ja tak miluju masicko:-(( A chlebicek se sadlem a cibulkou, chjooo tak ted uz jenom zeleninku
  Jo a jeste by to chtelu nake to sluzebne devce na hrube prace

  superkarma: 0 05.06.2002, 08:09:26

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme