Vztahy

Jsou u nás muži diskriminovaní?

MUDr. Tamara Tošnerová je psychiatrička s bohatou zkušeností, vede pražskou Ambulanci pro poruchy paměti a tvrdí něco zcela objevného: Muži jsou u nás diskriminovaní! Taky se vám to nezdá? Tak zde jsou některé její argumenty:
- Muži jsou u nás často ve vleku manželek, které si nepřejí, aby se stýkali se svými matkami. „Do ambulance za mnou chodí několik mužů, kteří navštěvují své maminky tajně. Tiše, klidně a velmi dobře se o ně starají, a manželky o tom nemají ani tušení, protože jinak by z toho byla mela. Informovaní o situaci bývají jen spolupracovníci v zaměstnání - sekretářka dobře ví, kde se muž zrovna pohybuje, ale je poučena, že manželka to nesmí vědět. Z toho plyne jedno: Muži neodcházejí za milenkami, ale za matkami…“ Ženy prý rozčiluje hlavně skutečnost, že muž pomáhá jinde, že není doma s nimi a nepomáhá jim.
- Všichni hledají ke svým dětem hodnou babičku, ale nikdo ne dědečka. „Mám případ jednoho staršího pána, který nemá vlastní rodinu a rád by někomu dělal dědečka. Zvládl by i drobnou údržbu v bytě či domě, s ,vnoučaty´ by chodil ven, na ryby, leccos by je naučil. Není to žádný pedofil, klidně bych se za něho mohla zaručit. Jenže u nás tohle vypadá divně. Paní na hlídání, ,babičku' přijmeme s otevřenou náručí, ale ,dědečka´? Starého chlapa?"
- Žena je od přírody hodně povídavá, takže si nahlas stěžuje a všichni hned vědí, že má starosti. Muž mlčí, takže se u něho žádné problémy nepředpokládají. „Trápí se vnitřně a rodina mi ho přivede do ambulance jakožto dementního."
- Jiný způsob diskriminace muže nastává ve stáří, když už prý ze strany rodiny nemá vůbec žádnou podporu. „Rodina se totiž postaví za maminku. - Maminka, ta už to nezvládá, ta potřebuje naší pomoc a tatínka, toho dáme do ústavu..."
- Ženy vyžadují od mužů stálou oporu a jejich představy jsou občas zoufalé: Muž se mi postará o zprovoznění studny. Muž vyluxuje. Kdybych o muže přišla, kdo se mi postará o chalupu, kdo bude v bytě udržovat elektriku? „Stejně tak chápou jako oporu i to, že je muž vyslechne, protože nikoho jiného jejich banální řeči nezajímají. A když náhodou moje banální řeči nebude chtít poslouchat, tak ho pošlu k psychiatrovi... Jako ta paní, co sem poslala manžela s tím, že trpí poruchou paměti, že si vůbec nic nepamatuje z toho, co mu říká... Na úvod mi jen zkroušeně řekl: ,Ona mě sem poslala.' Dobrácky vysvětloval, že to manželčino povídání je pořád takové stejné..."
- Žena má na muže přemrštěné požadavky podporované různými seriály a Harlekýnkami... „Pořád sníme o mužích z pohádek, ale nakonec vsadíme na jistotu a vezmeme si ,rodinný typ´. Podle nejrůznějších průzkumů vítězí právě ten. - Chlap, který spolehlivě zabezpečí rodinu, nosí domů peníze, ještě k tomu pomáhá v domácnosti... A zrovna tenhle typ muže je pak první kopnutej do zadku. Protože je až moc hodnej, jak mnohé ženy říkají, hodnej blbec."
- Muži mají i na stáří mnohem pestřejší škálu zájmů. Rybaří, mnohdy ještě sportují, zajímá je výpočetní technika. Ženy jim v zájmech brání. „Problém je v tom, že žena si strašně potrpí na pořádek a do její představy pořádku výpočetní technika nezapadá. Takže si nepřeje, aby muž měl počítač, protože ten by přece doma rušil. Znám několik případů, kdy chorobná snaha ženy o pořádek narušuje mužův léčebný režim. - Muž docházející třikrát týdně do nemocnice na několik hodin trvající hemodialýzu má možnost přístroj získat domů, takže by do nemocnice chodit nemusel, ale žena o tom ani nechce slyšet, protože "to by byl přece doma bordel“.“
- Ženy své muže zabíjejí pro blbosti. – „Před časem jsem například vypracovávala odborný posudek v případu, kdy žena zavraždila manžela, protože špatně míchal Sunar. Nebyla tam žádná nevraživost, důvod byl skutečně tento. Ještě dlouho po vraždě, když jsme se společně k tomu činu vracely, se pokaždé strašně rozčílila. - Prý si neumím představit, jak nemožně zase ten Sunar míchal..."
   
03.06.2002 - Láska a vztahy - autor: Judita Bednářová

Komentáře:

 1. avatar
  [54] Ťapina [*]

  Nechápu ale, proč by mi mělo vadit, že manžel pomáhá své matce?

  superkarma: 0 08.12.2003, 20:23:27
 2. avatar
  [53] Ťapina [*]

  Jakub: NO jo, vychovávat můžu pro ty další, ale pro mě už někdo vychoval

  superkarma: 0 28.11.2003, 23:48:18
 3. avatar
  [51] andulinka [*]

  Honza: a s cim mas spatne zkusenosti?

  superkarma: 0 07.06.2002, 18:59:25
 4. avatar
  [46] sarobrouk [*]

  To snad ne! Muži a diskriminovaní? Znám pár takových v okolí, kteří by to o sobě mohli říct, ale jejich manželkám se vůbec nedivím. Třeba jedna svého muže občas uhodí, ale mě by taky ujely nervy, kdyby místo z práce domů k ní a dětem jde se spolupracovnicí do hospody a pak na disco a pak...?
  Jinak To Jitule: Jednoho podobného trošku rozmazleného mám doma. Maminka je velmi rozumná žena, protože řekla, že je ráda, že se ho zbavila. To mu moc pod nos od vlastní matky nešlo. Musíš na toho svého vymyslet účinnou metodu, jak ho k něčemu dokopat. Ať se doma taky projeví. Ten můj, když měl řeči, že jeschlá voda na nádobí, tak ho od té doby neutírám a nechávám to na něm. Leží tam třeba 2 dny umyté a neuklizené, ale já si ho nevšímám a čekám, až ho utře on. Totéž s jeho pitomýma košilema. Nenávidím jejich praní ani žehlení. Jednou remcal, jestli jsem je nemohla oprat (bylo asi 30 minut po půlnoci), tak jsem ho nasměrovala k pračce a víckrát to neřekl, buď dopředu nebo jde a opere. S žehlením totéž, zdálo se mu, že sjou pomačkané (po jízdě v autě jiné být ani nemohou, když se prohlížel až v práci). Tak si jich asi 6 vyžehlil sám a od té doby si mně váží a lituje mně, když je žehlím. Nalož na něj trošku domácích povinností a překousni trošku nepořádku, třeba mu to dojde a pomůže. S tou postelí si vůbec hlavu nedělám. Když jsem vstávala později, tak jsem ustlala, párkrát jsem zapomněla a byly řeči. Teď vstává později můj drahý a neustele nikdy. A najednou to nevadí. Neustýlej po něm. Radši si vklidu dej ranní kávičku, čaj nebo si pospi. Ale na každého platí něco jiného, na některé trošku přitvrdit, na některé rozhovor na některé bordel doma.

  superkarma: 0 06.06.2002, 15:06:52
 5. avatar
  [41] andulinka [*]

  Honza: s vekem jsem na tom jeste dobre nebo alespon si to myslim - rocnik 75 a nemam nic ani proti pocitac. maniakum ani sikovnym obchodnikum. a proc ty se vlastne nezaregistrujes kdyz jsi takovy "Kecal" aby jsme to domluvili poradne?

  superkarma: 0 05.06.2002, 16:18:45
 6. avatar
  [40] *daisy* [*]

  to Krize: Krizacku, ono to vyznelo tvrdsim zpusobem, nez melo... Proste se mi nelibi jakakoliv diskriminace, at uz muzu nebo zen (jo, jsem sice mirne feministka, ale takova..hooodne umirnena, libi se mi byt zena, libi se mi, kdyz mi chlap otevre dvere a podobne veci, ale jsem alergicka na to, kdyz by mi nekdo neco zakazoval - s mirou pochopitelne, tezko bych mohla treba darovat sperma, zejo? - delat jenom proto, ze jsem zena. Jasne, predstavuju si, ze ta zenska by musela byt v tom, co chce delat, stejne dobra jako ten chlap (ale ne lepsi, jak to dnes v nekterych oborech je, aby se tam zena uplatnila ) Proste..At je to muz nebo zena, kdyz je pod pantoflem a nelibi se mu to, tak jsem proti tomu Ucta k druhemu je podminka. Proste...pravidlo neublizovat druhym. Ten priklad podpantoflaku jsem uvedla proto, ze jsou to kluci, kterym to fakt vyhovuje A ta zenska..no, nelibi se mi, ze vetsinou v nasich podminkach (hmm..ve vetsich mestech to neni tak videt, ale ja jsem z ca 20 tis. a tam to je jeste hooodne zazite) zenska dre jako kun, prileti z prace a nastoupi druhou smenu a povazuje se to za samozrejmost
  Ale jak rikam, nelibi se mi ani kdyz zenska nuti chlapa, aby scvakl podpatky a mlcel a delal, co ona rozhodla a prikazala

  superkarma: 0 05.06.2002, 14:39:11
 7. avatar
  [37] andulinka [*]

  Honza: zabal je a posli za mnou na Floridu, tady nejsou muzi diskriminovani a kdo vi treba by z toho neco bylo , na romantiku jsou tu podminky primo idealni. Ty vychody a zapady slunce , more a plaz hmmmm ani nemyslet. Tak deal, jo?

  superkarma: 0 05.06.2002, 01:08:16
 8. avatar
  [36] aninas [*]

  Honziku, smich nemusis vypisovat

  superkarma: 0 04.06.2002, 18:33:03
 9. avatar
  [35] aninas [*]

  Filipku, nehazej jeste flintu do zita! Vzdyt k tobe partnerka ma tak 16-18 let a to jeste devce nevi co chce a hlavne nezna ty spravne hodnoty. Mas jeste spousty casu, abys poznaval a hledal. Nevzdavej to a snaz se spise koukat na nitro nez na venkovni obal. Ten sice laka nejvice, ale nekdy je prazdny .
  No vidis a hned Lupa se ti tady nabizi

  superkarma: 0 04.06.2002, 18:30:22
 10. avatar
  [34] Dokinka [*]

  Filip ahoj,máš moc malo rokov na to aby si rezignoval.Určite je niekde dievčina,ktorá bude taka ako si Ty predstaviješ.Pozeraj v prvom rade na vnutro ženy.Niekedy baculky nemaju radi akcie ,ale hodnoty ,ktoré hladáš Ty.Skus uvidíš.A ona pri tebe určite schudne ked sa oto budete snažiť.Budeš ju moooc milovať a ona budee krááásna.

  superkarma: 0 04.06.2002, 11:55:17
 11. avatar
  [28] andulinka [*]

  Honza: tak az te vymeni, ja te beru!!!

  superkarma: 0 03.06.2002, 21:52:01
 12. avatar
  [26] aninas [*]

  Jeste v dobe, kdyz jsem byla rozvedena, tak me kamaradka seznamila se svym svagrem, ktery se prave rozvadel, ze je to moc hodny muzsky. On opravdu byl hodny, ale takovym zpusobem, ze si vlastne vsechny trable delal sam. Tomu se ani nedalo rict hodny blbec. Hledel na mne jako na svaty obrazek a at jsem rekla cokoli, se vsim souhlasil. Proste se s nim nedalo o nicem bavit. Kdyz jsem rekla, ze trava je modra, tak se rozplyval, jak je ta trava modra, kdyz jsem rekla, ze je hnusne i kdyz svitilo slunicko, tak bylo hnusne. To se neda vsechno vyjmenovat, ale takovejhle "chlap" si primo koleduje, aby s nim zenska minimalne opovrhovala, kdyz nedokaze mit vlastni nazor a sam chce byt vlacen rozmary zenske. Samozrejme, ze vetsina chlapu takovychto neni [nastesti], ale tohle byl takovy pripad, ze uz po par dnech jsem byla na nej alergicka a utla jsem vsechno driv, nez cokoli zacalo. Takze i mezi hodnymi blbci jsou rozdily.

  superkarma: 0 03.06.2002, 17:14:04
 13. avatar
  [25] Dickie [*]

  Krize: paní doktorka se sice setkává se špičkou ledovce (viz nestýkat se s matkou, hodnej blbec), ale současně se setkává s dosti extrémními případy (viz Sunar, dialýza). Takže bych sice nebyla tak kategorická jako holky, ale s Tvým tvrzením taky nemůžu souhlasit.

  superkarma: 0 03.06.2002, 16:04:04
 14. avatar
  [23] Dickie [*]

  nedivím se maminám, že se bojí svěřit děti cizímu dědečkovi - stačí si párkrát přečíst noviny. nedivím se dědečkům, že je jim líto, že je nikdo nechce.
  neexistuje třeba nějaký dostatečně spolehlivý vyšetření, jestli nemají dědečkové sklony k pedofilii nebo jiným úchylkám? třeba by maminky byly klidnější, kdyby se potenciální dědeček mohl vykázat osvědčením ...
  i když - asi ne. zase je to zneužitelný, padělatelný, otevírá to prostor ke korupci ...

  superkarma: 0 03.06.2002, 15:57:51
 15. avatar
  [22] *daisy* [*]

  Znam "podpantoflaky", kteri jsou se svym postavenim spokojeni a vyhovuje jim to. A znam zensky, ktery jsou na tom jeste hur nez vyse popisovani panove, protoze proste nedostanou sanci se vubec k te psycholozce dostat, protoze kdo by varil, uklizel, pral, pracoval, delal ukoly s detmi? A rozhodne mi prijde..ujete, kdyz pani, ktera se specializuje na podobne veci, chce na zaklade svych zkusenosti delat obraz cele spolecnosti To je asi jako kdyz clovek, ktery je 4x rozvedeny udili rady o manzelskem zivote, a jak v nem resit konfliktni situace a zachranit manzelstvi...

  superkarma: 0 03.06.2002, 15:50:01
 16. avatar
  [13] Clerenc [*]

  Tak na doporuceni Laleny, jsem se nad sebou zamyslela.Jsme rada, ze muj chlap ma konicky (a spoustu), v domacnosti jsem rada, kdyz se nabidne a umyje nadobi, vyluxuje, nebo vynese odpadky, ale nevyzaduju to. A tim, ze porad nezbrblam aby mi pomahal, tak to dela castej a hlavne z vlastni vule.
  Je proste skvelej a k sezrani

  superkarma: 0 03.06.2002, 11:24:39
 17. avatar
  [10] Wiki [*]

  ziiiiiiiiiiiiiv

  superkarma: 0 03.06.2002, 09:55:10
 18. avatar
  [6] Mersi [*]

  Same hlúposti, kto by tomu uveril. Určite sa nájdu muži, ktorý uviazli v manželstve s "rebekou". Ale tých určite nieje toľko ako diskriminovaných žien.

  superkarma: 0 03.06.2002, 08:53:21
 19. avatar
  [4] Clerenc [*]

  To neni mozny, asi nejsem ten spravnej typ na manzelku. Odedneska zadnej volejbal, nohejbal, fotbal, tenis a nedej boze piivo .
  Asi si to vytisknu a tomu svymu chudackovy to dam precist:-)))

  superkarma: 0 03.06.2002, 08:08:48

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme