Domácnost

Praní je docela věda!

Naše prababičky praly prádlo za pomoci mýdla s jelenem, my máme dnes k dispozici onačejší přípravky. Víte ale na co jsou které prací prostředky určeny? Tady vám nabízíme krátký přehled:

Univerzální prací prostředky dovolují dosáhnout uspokojivého efektu praní při teplotách 30°, 40°, 60° nebo 80° až 95°C. Jsou vhodné pro praní odolných textilních výrobků s výjimkou těch, které jsou vyrobené z vláken neodolných vůči alkáliím, jako jsou křemičitany nebo uhličitany a kyslíkové bělidlo (boritan nebo uhličitan sodíku, často s přidáním aktivátoru). Jsou nevhodné pro praní výrobků z vlny, přírodního hedvábí, umělých octanových vláken, chemicko-syntetických vláken, stejně jako polských anilanů nebo elastických polyuretanových výrobků, jako jsou lycra a elastan. Nevhodnost určitých textilních výrobků pro praní univerzálními prostředky může vycházet nejen z charakteru vláken, ale i z faktu, že barviva použitá na jejich barvení jsou málo odolná vůči alkáliím nebo bělidlům.

Speciální prací prostředky používáme na praní záclon a barevného prádla. Vyznačují se tím, že obsahují speciální přísady, nejčastěji polyvinylpirolidon. Tato přísada zabraňuje přecházení barev z textilních výrobků do prací lázně a tím pádem i přenesení na ostatní prané textilie.

Prostředky na praní jemných tkanin jsou určeny na praní jemných textilních výrobků neodolných vůči alkáliím a hlavně na praní vlny, přírodního hedvábí, výrobků z octanových a polyakrylových vláken. Vyrábějí se v práškové nebo tekuté podobě. Používají se v úzce vymezených procesech praní při teplotě od 30 do 40°C.

Tekuté prací prostředky svými vlastnostmi a okruhem použití odpovídají pracím práškům na jemné tkaniny nebo práškům se speciálním určením. Neobsahují chemická bělidla. Jsou určeny především na praní výrobků s mastnou špínou.

Pomocné prostředky v procesu praní jsou za
a) prostředky pro změkčování a máchání, které se přidávají do posledního máchání. Dodají prádlu měkkost na dotyk a příjemnou vůni. U výrobků ze syntetických vláken zabraňují hromadění elektrostatického náboje po dobu jejich používání.
b) prostředky na změkčení vody jsou nabízeny k prodeji samostatně, ale mimo jiné představují i stálou přísadu každého pracího prostředku. Přidáním prostředku do praní se zabraňuje hromadění vápenatých a hořečnatých solí na stěnách automatických praček, jejich ohřívacích částech a na praném prádlu. U velmi tvrdé vody vylepšují efekt praní.

Prací prášky a přípravky se dnes nabízejí v několika cenových kategoriích, takže například Persil patří mezi ty prémiové, Palmex zapadá do kategorie střední a třeba Rex je vyloženě prášek, který šetří vaši peněženku.
   
31.05.2001 - Dům a byt - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [8] hubajda [*]

  Andula — #5 ja to stejne

  superkarma: 0 28.09.2012, 22:10:47
 2. avatar
  [7] Andula [*]

  Ťapina: ja obcas na detske pocurane i 90

  superkarma: 0 09.12.2003, 19:35:20
 3. avatar
  [6] Ťapina [*]

  Andula: Teploty znám dvě - 40 a 60

  superkarma: 0 07.12.2003, 17:43:56
 4. avatar
  [5] Andula [*]

  Peru v Airelu, střídám teloty, ale jinak to neřeším.

  1. na komentář reaguje hubajda — #8
  superkarma: 0 05.12.2003, 07:37:26
 5. avatar
  [4] Ťapina [*]

  Peru zásadně v univerzálním a nic víc mě nezajímá

  superkarma: 0 28.11.2003, 22:51:08
 6. avatar
  [3] Simba [*]

  Asi nejsem ideální pradlena, protože já mám vždy 1 univerzální prášek a různé programy v pračce :-))). Maximálně se mi doma sejde vanish + aviváž + prací prášek. Ale na každý druh prádla něco jiného?? to ne..

  superkarma: 0 03.11.2003, 14:07:53

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme