.

Ideální víkend ze dvou různých úhlů pohledu… a jak je to doopravdy.

Vztahy

Ideální víkend ze dvou různých úhlů pohledu… a jak je to doopravdy.

Všimli jste si někdy, jak pořád hledáme něco ideálního, vysníváme si to ve své fantazii, toužíme po tom a trápíme se tím, že to nemůžeme mít, místo toho, abychom si (aspoň v mezích možností) užívali toho neideálního, co máme na dosah? Chceme ideální práci, ideálního partnera, ideální bydlení, ideální přátele, ideální děti… Ale všechno je relativní a někdy neškodí, podívat se na situaci očima někoho jiného. Vezměte si třeba ideální sobotu. Na příkladu dvou hypotetických žen – Petry (33 let, svobodná, pronajatá garsonka, přítel momentálně žádný v dohledu) a Pavly (33 let, 12 let vdaná, dvě děti, jeden manžel, čtyřpokojový byt po babičce) si ukážeme, jak ošidné jsou někdy naše představy.

Ideální sobota podle Petry:
Petra si občas říká, jaké by to asi bylo, kdyby byla vdaná, jako její kamarádky, a měla by tak jedno nebo dvě děti. Určitě by v sobotu někam vyrazili na výlet, třeba na nějaký hrad nebo jen tak do lesa. Tatínek by dětem vyprávěl strašidelné historky a na oběd by se zastavili v nějaké hospůdce. Večer, až by děti unavené výšlapem usnuly, poseděla by si Petra se svým mužem u láhve vína, pak by se společně osprchovali a celou noc by promilovali, když je zítra ta neděle a nemusí se vstávat… ;-)
Realita:
Petra má depku, sedí ve své garsonce a očima hypnotizuje telefon. Lituje, že se s někým nedomluvila na víkend, ale chtěla přece dokončit tu práci, co v pátek nestihla. Stejně jí nikdo nevolá. Původně chtěla vstát už v osm a pustit se do toho, aby odpoledne měla hotovo a zašla třeba do bazénu nebo do kina. Včera to ale trošku přepískla na večírku, takže ráno měla hlavu jako střep a do desíti se přemlouvala, aby vylezla z postele. Teď už sice nějakou dobu předstírá práci, ale každých dvacet minut odbíhá k ledničce pro kousek sýra nebo pro pití, nesoustředěně přehazuje cédéčka v přehrávači, protože jí žádná hudba nesedne. Nejdřív byla naštvaná, že venku prší, protože to má pak ještě horší náladu a cítí se sama. Pak vykouklo sluníčko, což ji rozčílilo ještě víc, protože venku je teď tak hezky a ona tady trčí a musí dodělat tu práci. Blíží se večer, ale ještě to zdaleka není hotové. Rozhoduje se, že bazén odloží na zítra nebo na pondělí. Do kina se jí samotné nechce a v televizi nic nedávají. Tak si skočí do videopůjčovny a večer stráví sledováním nějaké bezduché komedie…

Ideální sobota podle Pavly:
Pavla občas lituje toho, že se vdávala tak mladá. Děti jsou fajn, ale je kolem nich pořád tolik práce. Zavře oči a sní: kdyby byla svobodná, určitě by bydlela sama. Měla by třeba pronajatou garsonku. Maličkou, ale hezkou. Každý večer by vyrážela do města s přáteli, tancovat, popít nebo do kina. A v sobotu by dlouho spala. Nejmíň do desíti. Pak by si udělala pleťovou masku a manikůru nebo by se natáhla na balkón s knížkou. Taky by si mohla zajít zaplavat nebo do fitka. S kamarádkou. Odpoledne by byla fajn romantická procházka v parku. S ctitelem. Je přece jaro! Pak večeře v nějakém stylovém podniku. Tanec. Víno. Svádění. Noc plná vášní. A ráno snídaně do postele. Ale nejdřív tak v devět. :-)
Realita:
Pavla je celá rozlámaná, protože do dvou do rána žehlila u televize a v noci se mladší Honzík pořád budil, asi na něj něco leze. A ráno ji Kristýnka probudila v sedm, že má hlad, a to přitom do školy nikdy vstávat nechce. Snídaně pro celou rodinu. Pak honem na rodinný nákup, manžel zase prskal, že bude všude spousta lidí. Oběd si naštěstí předvařila včera v noci, než šla spát. Tak honem prostírat, pak umýt nádobí a na rodinný výlet. Jako vždycky dohadování kam se pojede, nakonec se jede do ZOO. U pokladny dostane od muže vynadáno, že zapomněla vzít foťák. Lístky stojí majlant. Děti po půl hodině fňukají, že je bolí nohy, chtějí pít a jíst, manžel taky. Pak Pavla poznamená, že by bývalo bylo lepší, kdyby zůstala doma, že zatím mohla něco udělat. Rozpoutá se scéna, ve které je osočena, že nemá smysl pro rodinu a že dělat něco může přes týden, kdy je muž v práci. Zbytek výletu s ním radši nemluví, aby zase nebyla hádka. Napětí by se dalo krájet. Tatínek se snaží zachránit situaci a ukazuje dětem gorilu. Kristýnka řekne, že to je nuda, dostane pohlavek a zbytek výletu taky nemluví. Honzík si při čůrání u stromu namočí do boty a otravuje, že to studí. Následuje návrat domů, atmosféra dusná, asi bude bouřka…

A co vy? Jak vypadá ideální sobota podle vás? A jaká je realita?
   
13.05.2002 - Láska a vztahy - autor: Johana Barvínková

Komentáře:

 1. avatar
  [58] Ťapina [*]

  Simba: No to je jasný, že o víkendu nebudu mít nataženýho budíka

  superkarma: 0 08.12.2003, 19:58:12
 2. avatar
  [57] Simba [*]

  Ťapina: a nebo spíše spát dokud se tělíčko samo nevzbudí, pak snídaně do pelíšku a procházka někam ven a uvařená večeře s šampíčkem

  superkarma: 0 01.12.2003, 16:30:04
 3. avatar
  [56] Ťapina [*]

  Ideální víkend? Nějaký pěkný výlet do přírody, večer pohoda u filmu a

  superkarma: 0 29.11.2003, 14:17:56
 4. avatar
  [52] sarobrouk [*]

  Proč jsem s nima, když prožívám takové víkendy?
  Protože jsem to obrátila. Uklízím o víkendu, kdy se mnou stejně nikdo nikam nejde, to jdu leda večer s malým dělat ohýnek k babičce, když je hezky a mého drahého si vychutnávám přes týden, kdy je hned po práci chvilku můj (asi v 19.00) a občas, když nejde hned po kávě pracovat, jdeme navštívit nějaké známé, buď autem a nebo pěšky procházkou. Takže takové malé ukradené kousky romantiky a štěstí mám.
  to Mary: nevím kolik máš roků, že se ptáš, proč s něma jsem, když víkendy nejsou podle mého. Ale asi málo, jinak bys věděla, že najít spřízněnou duši je tak těžké, že když ji máš, tak ledacos překousneš.

  superkarma: 0 17.05.2002, 09:11:18
 5. avatar
  [39] jankucharo [*]

  Uklid přes týden?? a kdy?? denní program, vstávám v 5,sprcha, snídaně a svačina dětem, ve 3/4 na šest do práce, práce od 6.30 do cca 15. hodin, vyzvednout dceru z družiny v 16.h.(2.třída), udělat úkoly (cca 2 hodiny). Zkontrolovat dětský pokoj, aktovky, připravit dětem večeři, po očistě děti je uložit a zbývá čas na žehlení či šití. Program Pondělí-pátek den po dni stejný. Syn má sice 15, ale krom školy má i odpolední aktivity, související s přípravou na střední školu a budoucí povolání. Muž - no asi jako v hlavním dnešním článku o sportovcích, jenže to je sportovec aktivní, a jsme kvůli tomu ve křížku, rozvod za rohem, jeho sobeckost na prvním místě. jak tedy prožívám víkendy? ráno v 7 budíček, snídaně dětem, nakoupit, pouklízet, oběd, odpoledne procházka s dětmi, když vyjde chvilka tak si zajdu zacvičit, večer jsem ráda, že si po celotýdenním martýriu sednu a kouknu na TV, nebo si vezmu časopis či knihu, poslechu hudbu. Nedělní dopoledne - úkoly dětí, vaření, výlet, procházka s dětmi. Děti mi pomáhají jak s úklidem, tak s prádlem-žehlení, s vařením. Muž-no už jsme ve fázi, kdy si vaří každý sám. Někdo si řekne, že se mám co otáčet. Ano mám, na den mám na útratu 120,- Kč a když se dětem rozsypou boty, tak nevím, zda plakat či se smát. Ale vůbec si nestěžuji. Jsem ráda, že mám dvě krásné, zdravé a chytré děti a i když jim nemohu dát vše, co mají vrstevníci, mohu jim dát to hlavní mateřskou lásku, porozumění. A jestli si užívám nebo ne, to je irelevantní, neříkám, že jsem štěstím bez sebe, ale když tak koukám kolem, mohlo by být ještě hůř.

  superkarma: 0 15.05.2002, 10:07:24
 6. avatar
  [35] gira [*]

  Matiee: Vis, jsou holt i taci, kteri jsou presvedceni, ze o vikendu ma rodinka proste byt spolu, at to stoji co to stoji, prote se to tak slusi... a Tvoje potreby trochu si oddychnout od domaciho kolotoce a byt chvilku sama nebo s kamaradkou jsou jim mirne receno cizi... Bohuzel.

  superkarma: 0 14.05.2002, 15:44:54
 7. avatar
  [31] medved [*]

  hanel...smarja..v Nedeli...jsem to ale truhlik

  superkarma: 0 13.05.2002, 16:56:47
 8. avatar
  [30] Hanela [*]

  méďo...v pátek večer? To si ten víkend pěkně prodlužuješ...

  superkarma: 0 13.05.2002, 16:45:13
 9. avatar
  [29] medved [*]

  ja myslim, ze nejskvelejsi vikend je ten, kdy si v patek vecer reknu...to byl paradne prozitej cas ...potrebuju este jeden vikend za zotaveni......takovy to lenoseni v posteli je sice fajn, ale to jsem na sebe v Ne vecer tak max nastvana

  superkarma: 0 13.05.2002, 16:41:43
 10. avatar
  [28] Hanela [*]

  Tak si myslím, že jsem zažila oboje...sice na singl víkendy si už moc nepamatuju, ale rodinné výlety máme skoro pořád A velice často dopadají tak jako nahoře...zapomenutý foťák, odřená pata, hlad, žízeň...jenom jsme se už naučili nedělat z toho trágu...
  A stejně na sebehorší výlet, procházku po letech vzpomínáme jako na bezva podnik...máme totiž pocit, že jsme byli někde spolu, něco jsme prožili, užili se...je na co vzpomínat.
  Ale stejně bude Petra jednou vzpomínat na svoje osamocené víkendy...prostě zapomene, že jí to štvalo..

  superkarma: 0 13.05.2002, 15:54:10
 11. [27] Radka JS [*]

  Souhlasím s tím, že asi nikdo není úplně spokojený s tím, co má. Já osobně neprožívám každý víkend podle mých představ, ale pár takových hezkých se najde. Člověk asi nemůže od života chtít samé ideální situace. Žijeme teď a je pouze na nás, jak si svůj život zařídíme. Někomu ke spokojenosti stačí trochu si pospat , někomu pomilovat a jinému si pořádně zasportovat . Ještě štěstí, že máme každý představu o krásném víkendu jinou!! Přeji hodně spokojenosti a všechny moc zdravím. Radka

  superkarma: 0 13.05.2002, 15:41:52
 12. avatar
  [25] sarobrouk [*]

  já si taky myslím, že skoro nikdo není spokojený s tím co má. Ale já si své víkendy představuju jinak než je prožívám. Ráno si nepospím, protože jsem probuzená hlukem dítěte (ne mého). Pak vařit, uklízet a když je vše hotové a já chci jít ven, tak si můj přítel a jeho syn sednou každý k počítači a já si musím půjčit psa od sousedů, aby se mnou někdo šel ven nebo si lehnu k telce.
  Čili nejsem ani vdaná, ani nemám dítě, a měla bych mít klid a romantiku a mám .
  Představovala bych si výlet někam do lesa, na hrad nebo ZOO a jídlo někde v restauraci nebo v bufetu na stojáka a tradá dál. Ale tyhle výlety v kruhu rodinném podnikat nemůžu. Když moc chci jedu s kamarádkou. Jsem špatná, že nejsem spokojená?

  superkarma: 0 13.05.2002, 15:09:11
 13. avatar
  [2] Lotka [*]

  No je to jasné - každý chce vždycky prostě to, co nemá...

  superkarma: 0 13.05.2002, 05:52:50

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme