Vztahy

Jak pečovat o každodenní hygienu miminka?

Miminkovská koupací hygiena… Jak pečovat o každodenní hygienu miminka? Když si přinesete domů z porodnice miminko, začíná vám kolotoč radostí i starostí. Některé úkony se stanou dennodenní součástí vašeho života po dalších pár let. Zejména maminky, které mají své první děťátko, jsou často nejisté a mají obavy, aby při péči o hygienu miminka na něco nezapomněly. Jak tedy o miminko pečovat?

Péče o nehty:
Nehty miminku stříháme až po dvou měsících. Do té doby jsou malé nehtíky tak jemné, že se samy ulomí, když vyrostou do potřebné délky. V tomto období se stříhání vůbec nedoporučuje, protože by se prstíčky mohly při stříhání poranit a na prstících by se tvořily nepříjemné velké záděry. Novorozenec ale musí mít nehty stále ostříhané. Jakmile lze nehty stříhat, je třeba dbát na to, aby délka nehtů nezpůsobovala poškrábání. Jestliže se miminko u stříhání kroutí, stříhejte mu nehty, když spí. U nožiček nehty zastřihujte rovně, aby nezarůstaly do kůže.

Čistění zubů:
Na péči o zuby je nutno brát zřetel i ve věku, kdy má dítě třeba jen dva zuby. Stačí namotaným kapesníkem na prst zoubky jemně třít a zbavit je plaku. Můžete si i na kapesník vytlačit malé množství dětské zubní pasty. První zuby jsou velmi náchylné na kazivost, obzvlášť, když dítě rádo jí sladké. První zub se může dítěti objevit kdykoliv během prvního roku života, do třetího roku mu narostou všechny.

Mytí vlásků:
Kolik má dítě vlasů, je od narození značně individuální. Některé děti mají okamžitě hustou a dlouhou kštici, některé vypadají ještě ve dvou letech jako holohlávci. Také mytí vlasů je pro některé děti příjemnou, pro některé nepříjemnou akcí. Starat se o pokožku hlavičky a vlásků ale musíme hned od začátku. Miminkovská pokožka někdy obsahuje mazové stroupky, které je třeba z hlavičky odmýt či ji ošetřit tak, aby se samy odlouply. Na trhu je mnoho dětských šamponů, které nedráždí oči (celá řada šamponů Johnson´s baby „Už ani slzu“), tekutá mýdla a olejíčky, které pokožku zjemní a ta se snadno zbaví nechtěných stroupků.

Péče o ouška:
Péče o ouška je jednoduchá. Nejlépe po koupání jemně vytřeme ušní otvor vatovou tyčinkou. Nesnažte se vyčistit vnitřek ucha, vytřete pouze viditelný maz a omyjte kůži za uchem. Za oušky se děti hodně potí a může se v těchto kožních záhybech usazovat špína. Ouška se nemusí vytírat tak často, naopak při častém vytírání hrozí podráždění a zvýšení tvorby ušního mazu.

Péče o nos:
Pokud dítě nemá rýmu, čistíme nos při koupání. Není nutno jej vytírat vatovou tyčinkou. Při rýmě jsou vhodné nosní kapky, gely a odsávačky hlenů, protože se malé dítě ještě samo neumí vysmrkat.

Péče o oči:
Po koupání se oči vytřou čistou osuškou nebo speciálním tamponem, na každé oko je třeba použít nový. Pokud jsou oči zdravé, tato hygiena stačí.

Péče o genitálie:
Péči o genitálie se musíme věnovat nejen po koupání, ale při každém přebalování. Vzhledem k nošení plenek je třeba dbát důsledné hygieny, aby nevznikly opruzeniny a infekce.
Chlapeček: Chlapeček často začne močit, jakmile jej z plenky rozbalíte. Je proto dobré chvíli počkat a přidržet mu ještě plenku u bříška. Navlhčeným ubrouskem mu očistíme pokožku, zejména, je-li pokakaný. Je nutné dobře vytřít všechny kožní záhyby a ošetřit vhodným krémem nebo mastí. Do roka věku dítěte nemusíme stahovat předkožku, protože většině chlapečkům to ještě nejde. Nikdy ji nestahujte násilím! Holčička:
U holčičky je hygiena trochu složitější díky většímu počtu kožních záhybů a tvaru genitálu. Očista konečníku musí být směrem od genitálu dolů. Nečistíme pochvu. Nikdy se nesnažíme rozevírat stydké pysky a čistit prostor mezi nimi, porušil by se přirozený výtok hlenu, který vyplavuje bakterie.

Jakou kosmetiku při koupání použít?
Vyzkoušejte kosmetiku pro nejmenší od Johnson´s. Dětská koupel nahradí zároveň šampon a klasické mýdlo. Dětské čisticí mléko nebo textilní ubrousky jsou vhodné na očistění míst, kterých se dotýkají plenky, i po koupání. Dětský olej se hodí do koupele i na potření pokožky, zejména dobrý je na odstranění mazových šupinek z hlavičky. Johnson´s kosmetika již nabízí tři druhy, nyní i novinku oleje s heřmánkem! Dobře zvláčňuje pokožku celého těla. Na potření pokožky miminka je dobrý také dětský hydratační krém. Dětský zásyp vstřebává vlhkost z pokožky, při větším množství ale může vytvořit žmolky, které mohou pokožku dráždit. Nenanáší se tam, kde chcete použít krém nebo olej. Dětský šampon, kde také máte na výběr z několika druhů, se doporučuje používat jednou za týden. Také vatové tyčinky jsou pro dobrou hygienu dětského tělíčka potřebné. A pro příjemnou koupel určitě vyzkoušejte některé z voňavých koupelí z řady Johnson´s baby. Johnson´s kosmetika, to je vše pro pohodu děťátka.
   
30.04.2002 - Láska a vztahy - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [7] Miriam Bakulíková [*]

  K péči o nos určitě mořskou vodu :o) Já mám odzkoušené kapičky Quixx Baby,pomocí kterých malému každý den čistím nosánek...zároveň fungují i jako prevence...

  superkarma: 0 14.10.2015, 11:42:25
 2. [6] Danushka [*]

  Když je suchý vzduch, používám k čištění nosánku kapičky s mořskou vodou Quixx baby pro kojence a novorozence. Nakapu a vytřu nosík gázou. Je to snadné a bezpečné. A dokonce prevence proti rýmičce Sml59

  superkarma: 0 03.08.2015, 09:37:59
 3. avatar
  [5] Ťapina [*]

  Takyj sem četla, že ta odsávačka hlenů je dost drastická na sliznici. A jeden odborník na imunologii tvrdí, že pro dítě by bylo nejlepší (bohužel dneska nereálné), kdyby svoje hleníky polykalo - tak se nejlíp proimunizuje, protože střevo umí to, co respirační trakt nedokáže tak dobře.

  superkarma: 0 08.12.2003, 20:06:28
 4. avatar
  [4] Ťapina [*]

  Lesana: Píšou tam, že se nehty samy olamujou, když dosáhnou patřičné délky. Hm, tak nevím.

  superkarma: 0 08.12.2003, 20:05:32
 5. avatar
  [3] Simba [*]

  Lesana: je to asi na pocitech každé matky

  superkarma: 0 01.12.2003, 16:18:01
 6. avatar
  [2] Lesana [*]

  To nechápu - nechty stříháme až po dvou měsících... novorozenec musí mít nehty stále ostříhané. Tak buď je stříháme nebo ne, ne? A čištění oušek vatovými tyčinkami se nedoporučuje (ani v předporodním kurzu, ani na plavání kojenců), spíš by se měly používat buničité čtverečky, u kterých nehrozí, že když sebou dítě škubne, bude mít proražený bubínek. a taky po koupání buničina saje vodu líp, než vata, takže ouško i líp vysuší. A zrovna tak i s tou pastou, jak píše Terezeka.

  superkarma: 0 30.04.2002, 22:34:22

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Akce pro čtenářky: Velikonoční pečení a vaření s Globusem
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme