Vztahy

Co dělat, když má miminko horečku?

Nemocné dítě je pro rodiče vždycky ohromnou starostí, o to víc se lekáme, když nám stůně miminko. Jak je to s horečkou u malých dětí? Kdy volat pohotovost a jak vysokou teplotu co nejbezpečněji srážet?
Nejdříve je třeba si uvědomit, že horečka sama o sobě není nemocí. Je to obvykle příznak toho, že se něco děje. Vysoké teploty provázejí různé virové onemocnění, chřipky, nachlazení, klasické dětské nemoci, ale mohou také ukazovat na něco vážnějšího. Kdy je ta správná chvíle bez váhání alarmovat dětského lékaře nebo pohotovost? Hlavně pokud se horečka objeví u dítěte v prvním půlroce života, pokud vystoupí nad 39,5°C, pokud se výrazně změní chování dítěte (bezdůvodně křičí, nereaguje na pohlazení, nelze jej vzbudit), pokud má dítě chladné končetiny, ztuhlou šíji, na kůži se objeví krvavé skvrnky, má ztížený dech, sliní a odmítá cokoli polknout, má náznaky nebo projevy křečí a vůbec vypadá velmi nemocně. V uvedených případech je opravdu nezbytné volat lékaře, aby dítě vyšetřil a zajistil další péči.
Pokud má dítě horečku a nemá výše uvedené příznaky, má teplé končetiny, není výrazně skleslé, přijímá bez problémů tekutiny, potom je možné zkusit teplotu snížit za pomoci zábalů nebo omývání vlažnou vodou (nejdéle po dobu 15 minut), případně lze podat některý z dostupných léků pro snižování teploty. Pro děti do tří let se doporučuje podat lék ve formě tekuté (sirup nebo kapky). Oblíbenou formou je čípek (po zavedení do konečníku přidržíme půlky zadečku u sebe asi dvě minuty, aby dítě čípek nevypudilo). Dávkování léku a intervaly jsou uvedeny v příbalovém letáku u každého preparátu, vždy si tyto informace přečtěte ještě před podáním léku!
Pokud horečka trvá dále i přes uvedená opatření, je vhodné poradit se s lékařem. V žádném případě neléčíme horečku bez konzultace s lékařem déle než tři dny, u kojenců jeden den.
Dítě s horečkou patří do postele, mělo by mít dostatečný přísun tekutin, podáváme pouze lehkou stravu.Pokud se dítě potí, častěji vyměňujeme ložní prádlo a pyžamko. Dítě s horečkou by nikdy nemělo zůstat samo a bez dozoru. V případě jakýchkoliv pochybností kontaktujte lékaře.

Dětem již od 3 měsíců můžete podávat například Panadol Baby sirup nebo čípky. Tyto přípravky snižují horečku doprovázející chřipku, nachlazení, očkování, infekční onemocnění dětského věku, doporučují se i k tlumení bolesti při prořezávání prvních zoubků nebo při drobných poraněních.
   
11.04.2002 - Láska a vztahy - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [6] Ťapina [*]

  klara: To mi taky nic neříká.

  superkarma: 0 08.12.2003, 19:34:45
 2. avatar
  [5] klara.kr [*]

  Jezis, jak vypadaji krece? Moje dve deti je jeste nemely! To se vam nekdy stalo????

  superkarma: 0 17.04.2002, 19:51:35
 3. avatar
  [3] Silveig [*]

  To Mikka: já drobnou horečku taky vůbec nepoznám, až když prcek hoří. On navíc furt běhá jak ďáblík...

  superkarma: 0 11.04.2002, 13:48:51
 4. avatar
  [1] Silveig [*]

  Tak tohle všechno vím, ale psychicky nevydržím nikdy počkat na čtyřicítky než začnu léčit horečku. I když chápu že horečka nebývá bezdůvodná, zase existují i febrilní křeče...

  A jinak jsem zkusila na radu lékařky první ochlazující koupele a už nikdy víc! Pro dítě to bylo hrozné, malá brečela, klepala se a naopak zábal snesla velmi klidně a dobře. Takže hlasuju pro zábal!

  superkarma: 0 11.04.2002, 09:00:17

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme