Vztahy

Jste rodič agresivní, asertivní, pasivní nebo manipulativní?

Každý z nás přistupuje k výchově svých dětí jinak. Nelze říci, že každého rodiče lze přesně „zaškatulkovat“, ale všeobecně se dají rodiče rozdělit podle přístupu k výchově svých potomků do čtyř skupin.
Typ manipulativní – to jsou rodiče, kteří často vzbuzují v dětech pocity viny, srovnávají je s jinými dětmi a většinou z tohoto srovnání vyjde jejich dítě jako to horší. Vyhrožují zrušením dárků na Vánoce, narozeniny a svátky. Často hovoří o svém těžkém dětství a citově vydírají pohrůžkou infarktu či jiných kolapsů, pokud dítě nesplní jejich požadavky.
Typ agresivní – na děti se často zlobí, hlavním důvodem většinou není chování dítěte, ale jejich vlastní nespokojenost s vlastním životem. Nezřídka používají fyzické násilí, v rodině na sebe křičí. Děti takových rodičů jsou buď velmi bázlivé nebo vzdorovité a drzé, případně obě polohy střídají.
Typ pasivní – rodiče, kteří svoje děti nebijí, nekřičí, neřeší problémy a mají za to, že všechno nějak dopadne. Děti marně hledají meze a často chodí rodičům po hlavě. Jednoho dne však většinou pasivní rodič exploduje a seřve a nebo i nabije dítěti jako agresor.
Typ asertivní – to jsou ti dokonalí rodiče, kteří jsou ve výchově jednoznační, pevní a rozhodní. Děti mají jasno, co se od nich žádá a že to co se řekne, to platí. S asertivitou se nerodíme, ale dá se naučit. Není to snadné, zvláště když rodiče ve svém dětství prožili jiný model, ale stojí to za to.
Zkuste se zamyslet nad svým postojem k výchově a nad tím, jak jednáte s dětmi. Investice do našich dětí je investicí do budoucnosti a často se rodičům ve stáří vrací jejich výchova, takže pokud chcete mít klidné stáří nepodceňujte výchovu svých potomků a pokud si opravdu nevíte rady, nestyďte se obrátit na odborníky v psychologických poradnách.
   
04.03.2002 - Láska a vztahy - autor: Týna

Komentáře:

 1. avatar
  [6] Ťapina [*]

  Jak se ale naučit být tím dobrým rodičem? Nechci říkat asertivní, protože to slovo nemám ráda.

  superkarma: 0 08.12.2003, 17:51:10
 2. avatar
  [5] Simba [*]

  Vyhrožovat zrušením dárků a Vánoc? To může jen rodič blbec...

  superkarma: 0 30.11.2003, 20:20:07
 3. avatar
  [4] Libča [*]

  chtela jsem byt rodic asertivni ale snad jsem nekde na mezi asertivity(to jen malodky) ale bohuzel jsem ted v situaci agresivni....a to mne boli vic nez dost, jsem sama ze sebe zoufala, jenomze mam tu k tomu rodicovsky protipol a to je ten flegmaticky, takze vlastne to dite nevi co ma delat kde jsou jeho hranice, neb ja reknu "tady je ne!" a rodicovsky protipol rekne "ano" a nebo je mi fuk co udelas.. takze pak holt prechazim do stavu agresivity a vlastne zlo na protipol odnasi i ten maly prcek.... je mi ze mne hnusne a jestli to takhle dal pujde tak nevim co ...............

  tenhle clanek pasuje do me soucasne situace....

  superkarma: 0 04.03.2002, 13:37:58
 4. avatar
  [1] danae [*]

  Myslím si,že jsem asrtivní rodič.Od malička jsem své dítě učinila svým partnerem,podle možností,vědělo co se smí a co ne,a teď je to v pohodě.Dcera má 15 let,je v pubertě,ale nějaké to pošklebování,nebo vyhýbání se povinnostem,u ní neznám.Určitě má své tajnosti,se kterýma se mi nesvěřuje,ale já jsem ráda,že se mi svěří s tím co uzná za vhodné.Samozřejmě dochází i u nás k třenicím,než dojdeme ke správnému závěru,jedno,kdo má pravdu.Nikdy jsem jí nevnucovala svůj názor.Ať se učí na svých chybách,když nevěří mým radám a tak kolikrát přišla,že jsem měla pravdu a mě to hřeje u srdce.Pokud jí nejde o život..Umím se omluvit a ona taky.Jsem ráda že mám takovou dceru,protože puberty jsem se u ní hrozně bála.

  superkarma: 0 04.03.2002, 08:23:14

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme