Domácnost

A co děti? Mají si kde hrát (a spát)?

Pro každý byt a dům je významným momentem, když do něj přibydou děti. Pokud manželům do té doby stačila ložnice, kanape, televize, židle a kuchyňská linka, najednou je tady další člen domácnosti i se svými nároky. A ty nejsou malé. I když třeba novorozené miminko nepotřebuje moc oblečení ani hraček a jeho postýlka je docela maličká, stejně by mělo mít svůj prostor, svoje království, stranou od hlavního ruchu rodiny. Místo, kde je teplo, ale kde se dá dobře větrat. A také, kde je všechno pěkně po ruce. Zatímco nedávné generace maminek přebalovaly své miminko na stole nebo na posteli, dneska je trendem mít přebalovací stůl, jehož spodní část se dá využít jako úložný prostor pro nejčastěji používané věci jako košilky, dupačky, plenky a dětskou kosmetiku. Miminkovská postýlka by měla být z kvalitního materiálu (nejlépe dřeva) a na její výrobu by neměly být použity zdraví škodlivé nátěry. Lůžko by mělo být polohovací, protože to nejmenší miminko můžete mít pěkně pohodlně uložené v horní poloze postýlky, ale o pár měsíců později už malý raubíř potřebuje kolem sebe vyšší ohrádku, aby z postýlky nevyskočil nebo nevypadl.
Ještě více nároků na prostor ale mají starší děti, školáci a studenti. Ti potřebují nejen kvalitní a dost velkou postel (aby z ní jen tak nevyrostli), ale minimálně také psací stůl, šatní skříně, skříně nebo police na hračky a knihovničku. V případě, že je dětí doma víc a pokoj se ne a ne nafouknout, bývá jediným řešením palanda. Ať už dřevěná nebo s kovovou konstrukcí, vždy by měla mít kvalitní matrace a bezpečnostní postranice chránící děti před pádem. Místo nočního stolku může klidně posloužit pojízdný šuplíkový kontejner od psacího stolu, který se dá podle potřeby přesouvat z jednoho místa v pokoji na druhé. Co se týče zařízení pokoje, měli byste je vždy konzultovat s dětmi, protože přece jen je to JEJICH království. Koneckonců, když bude dítě spolutvůrcem svého životního prostoru, bude mít k němu také mnohem osobnější vztah a tím pádem lépe skousne takové protivné věci, jako je úklid hraček nebo každodenní stlaní postele.

Foto: IKEA
   
17.05.2001 - Dům a byt - autor: Johana Barvínková

Komentáře:

 1. avatar
  [8] hubajda [*]

  Ťapina — #6 to jo

  superkarma: 0 28.09.2012, 22:08:34
 2. avatar
  [7] Andula [*]

  Ťapina: jo, je, ono tam sice extremne malo mista neni, ale stejne je lepsi, je ho takhle jeste vice

  superkarma: 0 09.12.2003, 18:40:17
 3. avatar
  [6] Ťapina [*]

  Andula: To je dost praktické, hlavně když je málo místa.

  1. na komentář reaguje hubajda — #8
  superkarma: 0 07.12.2003, 17:21:40
 4. avatar
  [5] Andula [*]

  Ťapina: viď? Já po ní taky vždycky bažila.

  superkarma: 0 04.12.2003, 23:27:25
 5. avatar
  [4] Andula [*]

  Simba: nase starsi dite spip na vysoke posteli, pod kterou je normalne volny prostor a stejnou chceme poridit i tomu mladsimu.

  superkarma: 0 04.12.2003, 23:26:31
 6. avatar
  [3] Ťapina [*]

  Já jsem zase palandu hrozně moc chtěla a všem záviděla. No jo, jenže jsem neměla ani vlastní pokoj

  superkarma: 0 04.12.2003, 15:38:51
 7. avatar
  [2] Simba [*]

  Landriel: ani se ti nedívím, jako dítě jsem palandy neměla moc v lásce. Nepořídila bych ji domů.

  superkarma: 0 04.11.2003, 08:40:09
 8. avatar
  [1] Landriel [*]

  Proti palandám jsem silně zaujatá, mnohem lepší se mi zdá postel, pod kterou se zasunuje druhá nižší na kolečkách, takovou jsme koupili i my.

  superkarma: 0 21.09.2003, 22:38:43

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme