Domácnost

Středomořské bylinky – krása i užitek.

Pokud máte zahrádku nebo alespoň terásku či balkón, můžete si vypěstovat voňavé a krásné kytičky, ze kterých budou mít radost i vaše mužské protějšky, protože se dají použít v kuchyni. Možná namítnete, že jsou k dostání sušené, a tedy bez práce, ale to je omyl - čerstvé mají daleko silnější aroma a obvykle i trochu jinou chuť. Jestliže chcete mít pravá italská nebo řecká jídla, pusťte se do zahradničení.
Tymián – je to trvalka, vhodná do zahrady. Pro její pěstování volíme polostín, na půdu není náročná. Nejlépe se jí daří ve vápenaté půdě s dostatkem vláhy.
Krásně voní (mimochodem vůně tymiánu ovlivnila například spisovatele Marcela Pagnola natolik, že po ní pojmenoval svou knihu, v níž popisuje své dětství a dospívání ) a v kuchyni je vhodný jako koření pod maso. Někdo jej přidává i do špenátu, který po něm dostane zajímavou chuť i vůni.
Rozmarýn – je vhodný i pro pěstování v květináči na balkóně nebo na terase, miluje slunce a rovněž vápenatou půdu. Jeho pěstování v zahradě je v našich podmínkách obtížné.
V kuchyni jej používáme jako koření k masům a je velmi vhodný i ke zvěřině. Čerstvý rozmarýn má velmi silné aroma, proto jej přidávejte uváženě.
Bazalka - je to jednoletá bylinka, jejíž pěstování venku v zahradě je rovněž obtížné, je velmi náchylná na chlad. Doporučujeme opět pěstování v květináči na stinném místě balkónu či terasy.
V kuchyni má bohaté využití, zejména v těstovinových pokrmech a v salátech, chuť čerstvé bazalky je velmi odlišná od sušené a drcené a je vynikající.
Šalvěj - bylinka, jejíž životnost jsou asi 2 - 3 roky. Je to rostlina, která je velmi dekorativní, na zahradě vám bude dělat parádu. Je suchomilná a všechny její druhy milují slunce.
Kromě chuťových vlastností má i léčivé účinky. V kuchyni se používá jako koření pod maso, má velmi zvláštní aroma.
Oregano - česky dobromysl, je trvalka, která nepotřebuje zvláštní péči. V zahradě se jí daří na suchých prosluněných místech, nelépe v propustné vápenaté půdě.
Má pronikavou chuť i vůni, trochu podobnou majoránce. V kuchyni má uplatnění především jako koření do těstovinových pokrmů, ale hodí se i k masu. Je vynikající v kombinaci s česnekem. Při jejím přidávání do pokrmů se opět držte hesla, že méně je někdy více, pokud to s oregánem přeženete, jídlo zhořkne.
Levandule - trvalka, kterou budete pěstovat nikoli pro kuchyni, ale pro krásu a vůni. Ve Středomoří ji známe jako polodřevinu, v našich zahradách má spíše podobu trvalých bylinek. Je velmi krásná, v zahradě tvoří fialové koberce. Je velmi otužilá a pro její pěstování volíme sušší půdu na výsluní.
Má široké použití ve voňavkářství a v lékařství. Sušená levandule v plátěných sáčcích je velmi účinným prostředkem proti molům, a navíc vám nádherně provoní celý prádelník.
   
16.05.2001 - Dům a byt - autor: Jana Zbyňková

Komentáře:

 1. avatar
  [7] hubajda [*]

  bylinky mam pred dverma na podeste

  superkarma: 0 28.09.2012, 20:38:00
 2. avatar
  [6] Andula [*]

  Ťapina: ale jinak jde je koupit i vypestovane, v Albertu treba bezne

  superkarma: 0 09.12.2003, 18:18:02
 3. avatar
  [5] Andula [*]

  Ťapina: ale to by nebyl takovy problem, ne? Take jsem to videla. Ja myslim vnitrni parapet.

  superkarma: 0 09.12.2003, 18:17:45
 4. avatar
  [4] Ťapina [*]

  Andula: Já bych taky pěstovala, ale nemáme parapety. Leda že bych si nějaký vyrobila.

  superkarma: 0 07.12.2003, 17:22:15
 5. avatar
  [3] Andula [*]

  Třeb au bazalky je rozdíl v chuti opravdu nesrovnatelný. Pěstuju ty tady uvedené za oknem.

  superkarma: 0 04.12.2003, 23:30:08
 6. avatar
  [2] Ťapina [*]

  Tyhle bylinky se docela špatně shání, takže je asi fakt nejlepší si je pěstovat.

  superkarma: 0 04.12.2003, 15:37:22
 7. avatar
  [1] Simba [*]

  Bazalka na těstoviny nebo rajčata s mozzarelou, mňam .
  A tymián na vepřové je taky super.

  superkarma: 0 04.11.2003, 08:35:28

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme