.

I když má miminko jen jeden zub, měl by být pravidelně čištěn.

Vztahy

I když má miminko jen jeden zub, měl by být pravidelně čištěn.

Říká se, že vždycky je lepší prevence, než léčení následků. To platí zcela beze zbytku i o zubech. Pokud mají být opravdu pěkné a zdravé, měl by být každodenní rituál čištění zubů zcela automatickou samozřejmostí. A to už od dětství.
Maminky, které mají doma nemluvně, se často zajímají, od kdy vlastně děťátku čistit zuby. Podle zubních lékařů je třeba s touto procedurou začít hned poté, co se prořežou první zuby. Samozřejmě miminka si chrup nečistí sama, ale čistí jim je matka, například kouskem zvlhčeného vatového čtverečku nebo speciálním kartáčkem, který se navléká na prst. V této době, ani v prvních několika letech života se zuby dítěte ještě nečistí za pomoci zubní pasty. Ta přichází na řadu až v době kolem třetího roku života dítěte, kdy už je samo schopno začít čištění zubů trénovat, nejlépe hravou formou a za pomoci rodičů.
V době, kdy dítě začíná chodit do školy, už by si mělo umět i samo vyčistit zuby. Přesto zubní lékaři radí, aby rodiče na zubní hygienu dětí dohlíželi ještě nejméně do desátého roku věku. Správnou techniku čištění zubů vysvětlí dítěti stomatolog, ke kterému by mělo chodit již od předškolního věku. Pro první prohlídku u zubaře je vhodná doba mezi prvním a druhým rokem. Preventivní prohlídky pak hrají důležitou roli v předcházení zubnímu kazu, zánětu dásní a dalším problémům.

Kartáčky pro děti jsou vyráběny v různých tvarech a velikostech, aby odpovídaly potřebám dítěte. Například Signal nabízí kartáčky Signal Kids (pro děti do 6 let) a Signal Junior pro děti starší. Kartáčky Signal Kids mají přísavnou rukojeť a veselé obrázky, takže si je i nejmenší děti oblíbí. Kartáčky Signal Junior mají také rukojeť s přísavkou, kromě toho jsou vybaveny pro větší pohodlí protiskluzovou úpravou a mají jemné štětiny, které dětské zuby citlivě vyčistí. Kartáčky pro děti by neměly být moc velké ani moc tvrdé, měly by dobře padnout do ruky a výrobci je dnes nabízejí v mnoha veselých barvách a tvarech.
   
17.01.2002 - Láska a vztahy - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [5] Ťapina [*]

  Takže je to dobře, začínat s pastou až od školky? Teď si pomalu začínám myslet, že už je to pozdě, podle některých nadšených maminek.

  superkarma: 0 08.12.2003, 17:04:34
 2. avatar
  [4] Ťapina [*]

  Simba: To je moc, nebo málo? Kolik mají děti mít?

  superkarma: 0 08.12.2003, 17:03:38
 3. avatar
  [3] Simba [*]

  mamina: ve 3/4 roce 16 zubů?

  superkarma: 0 30.11.2003, 13:15:21
 4. avatar
  [2] mamina [*]

  .... no takovýhle cavyky jsem s tím teda nedělala, rošťanda má zuby od 10. týdne a ve 3/4 roce jich měla 16. Teprv pak jsem jí vrazila kartáček do ruky, aby si ho taky strčila do pusy (jako všechno)a zvykla si na jeho drsnost, a pak začalo čištění, nejdřív jen vodou, pak slabou dětskou zubní pastou. Asi od pěti let je docela samostatná, ještě neměla kaz (je jí 9), já v jejích letech už pořádně věděla co je to zubař. Ale taky se pamatuju, že zuby si čistila jen máma, a nás do toho nijak nehonila.
  Zubař mi řekl, že holka bude mít lepší zuby než já, právě díky tomu čištění.Nebo že by zubní teror????

  superkarma: 0 18.01.2002, 12:24:10

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme