.

Co udělat proto, aby se vaše dítě neutelefonovalo k smrti?

Vztahy

Co udělat proto, aby se vaše dítě neutelefonovalo k smrti?

Pokud nezachvátilo mobilní šílenství všechny české děti již vloni, stalo se to jistě o letošních Vánocích. Neznám snad dítě školou povinné, které by ještě nevlastnilo mobilní telefon. Telefonní společnosti vyvinuly telefony pro úplně malé děti, co ještě neumějí číst, kde se děti orientují pomocí symbolů, a větším dětem jsou nabízeny rozličné chatovací a partnerské tarify. Poslat a přijmout esemesku je sice problém pro moji matku, ale moje děti to zvládají zcela bravurně.
Možnost spojit se okamžitě s dítětem je pro rodiče pochopitelně skvělá, ale vlastnictví mobilního telefonu dítětem má i svá četná úskalí. Především to není levná záležitost, a pokud dáte dětem ráno do ruky telefon s novou kartou, nemůžete si být jisti, že ještě večer bude mít aspoň tolik kreditu, aby vás informovalo o tom, že je na zcela opuštěném místě a blíží se k němu nějaký podivný muž…
Dalším problematickým momentem je nošení telefonů do školy. Pedagogové tvrdí, že děti s mobily nejen narušují průběh výuky, ale že si i posílají esemeskami nápovědu a podobně. Školy poukazují i na to, že mobilní telefony jsou pochopitelně lákavé a že dochází ke ztrátám a krádežím, za které škola pochopitelně nechce nést zodpovědnost.
Co udělat pro to, aby vaše dítě telefon nezneužívalo, ale využívalo k tomu, proč jste mu ho pořizovali:
1. Dohlížejte na to, kam vaše dítě telefon nosí. Pokud chodí do školy v blízkosti domova, není důvod, proč by telefon muselo nosit do školy.
2. Kupte mu takový telefon, který umožňuje volat jen na některá čísla. Navolte mu napevno telefon na oba rodiče a babičky. Další čísla zablokujte. Jedná se o některé Nokie nebo Alcately, v příslušné prodejně vám jistě poskytnou prodavači informace.
3. Neplaťte dětem celé kupóny, domluvte se s nimi, kolik budete platit vy a kolik si dítě připlatí samo z kapesného. Podíl stanovte podle toho, jak často dítě volá vám a kolik provolá jinam. Jistě si pak rozmyslí bezduché hry typu nekonečné provolávání svých přátel. 4. Stanovte dobu, dokdy musí dítěti stačit kredit. Na další kupón přispívejte až po dohodnuté době.
5. Pořiďte svému robátku takový mobilní telefon, jako má dítě na fotografii :-)
Jak to chodí u vás s mobilními telefony v dětských rukou? Kolik měsíčně vaše dítě provolá a kolik z toho platíte vy? Má vaše dítě mobilní telefon, nebo si myslíte, že dětem takové věci do rukou nepatří? Napište nám své názory!
   
09.01.2002 - Láska a vztahy - autor: Jana Zbyňková

Komentáře:

 1. avatar
  [16] Ťapina [*]

  Simba: Takže taky nemá čísla jenom na rodinu, co?

  superkarma: 0 08.12.2003, 17:09:46
 2. avatar
  [15] Ťapina [*]

  To by mi děti poděkovaly, kdybych jim zablokovala čísla na kamarády. jsem pro to, aby dostávaly kupón na určité období a když si ho provolají, nebudou mít.

  superkarma: 0 08.12.2003, 17:09:30
 3. avatar
  [14] Simba [*]

  Mobil je pro dceru už nutnost, nejen pro dosažitelnost, ale i pro kontak s kamarády a spolužáky.

  superkarma: 0 30.11.2003, 13:05:15
 4. [13] alzbeta [*]

  Pravda je, ze deti si umeji s mobilnimi telefony poradit daleko vice nez my dospeli. Ja pouzivam mobil pouze k telefonovani, zridka posilam zpravy a ostatni funkce jako hry aj. nevyuzivam. Vnuk mi vzdy s telefonem neco provede, bud mi zmeni vyzvaneci ton nebo mi tam chce ulozit nejaky obrazek nebo podobne pitominy. Jsou to vsechno veci cilene na to vytahat penize z kapsy at uz to plati kdo chce. Ruzne zakazy moc nepomahaji a kdyz necham telefon lezet bez dozoru, uz ho chnapne a neco s nim provadi. Clovek musi byt jako ostriz. Podle meho nazoru telefon za normalnich okolnosti detem do ruky nepatri, ale jsou situace, kdy je zapotrebi. Ale na to, aby si jen deti posilaly SMS si myslim, ze je to prilis draha zalezitost.

  superkarma: 0 15.01.2002, 08:34:13
 5. avatar
  [7] Silveig [*]

  ...Ono se to hezky říká a plánuje. Teď kolikrát dcera za mnou sama přijde, že chce "haló tata", když je třeba o víkendu táta pryč...
  Tak jsem zvědavá jak to bude pokračovat...

  superkarma: 0 09.01.2002, 16:23:21
 6. avatar
  [6] Radu [*]

  Můj syn dojíždí do školy. Jezdí vlakem a pak metrem. Občas mu něco ujede a pak jsem ráda, že je v dosahu. Ve škole mobil vypíná. Na půl roku má kredit 800Kč. Když má málo,zbytek si hradí z kapesného. Má obyčejný mobil a výměnu má slíbenou jen po zlepšení známek(dohodli jsme se o kolik).Myslím, že mobil používá rozumně. Raději posílá sms, protože si spočítalm že ho to vyjde levněji. Tím, že je to pro něj běžná věc z něj není ohromený .Myslím si, že tohle není výchova přes telefon, ale nutnost..alespoň ve větších městech.

  superkarma: 0 09.01.2002, 10:19:58
 7. avatar
  [4] Blues [*]

  No, já jsem také vyrostla nejen bez mobilu, ale i bez pevné linky v bytě. A také bych mohla říct, že když jsem mohla chodit telefonovat do budky, další generace se bez telefonu obejde. Jenomže časy se mění a stejně jako já už dnes považuji mobil za běžnou součást života a dobrého služebníka (který ovšem může být i zlým pánem, když to dovolíme), považují jej za takřka samozřejmost i dnešní děti. A je třeba je vychovávat k rozumnému užívání případného mobilu, stejně jako je musíme učit rozumně užívat televizi nebo počítač. Když nějakou věc z jejich života zcela vyloučíme, nijak jim tim neprospějeme. Ty věci se stejně budou vyskytovat vedle nich a ony po nich budou jen marně toužit. Ale když jim je (v rámci našich finančních možností) pořídíme, máme šanci/povinnost naučit je s nimi žít a nenechat se zotročit každou novou vymožeností. tedy POUŽÍVAT, ale NEZNEUŽÍVAT. Jak známo, <i>co se v mládí naučíš..</i>

  superkarma: 0 09.01.2002, 09:44:09
 8. avatar
  [2] sarobrouk [*]

  já si taky myslím, že by rodiče neměli děti vychovávat přes mobil, to by se jim později mohlo stát, že na nějejich dětu bodou mít čas taky jen přes mobil.

  superkarma: 0 09.01.2002, 08:31:08

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme