Domácnost

Rajčata můžete klidně pěstovat i na balkóně.

V půlce května, kdy už by nemělo hrozit nebezpečí Ledovců, se vrhají pěstitelé rajčat do zahrad a začínají s výsadbou. Pokud jste se rozhodli pěstovat rajčátka ze semen, už máte skoro po sezóně, ale můžete to ještě zkusit – semena je nutné namáčet ve vodě teplé 16 - 25 stupňů po dobu dvou dnů a vysazovat do truhlíků od poloviny dubna. Rostlinky je pak nutné před výsadbou do země ještě rozesadit v truhlíkách na vzdálenost 3 - 4 cm.
Když máte již sazenice, dávejte je v polovině května do země. Sazenice by měly být v zemi ponořeny po první pravé listy, což podpoří rozvoj soustavy kořenů.
Některé druhy rajčat jsou velmi silné a nízké, takže je možno je pěstovat bez kolíků, potřebují ovšem více prostoru než tyčková rajčata. Po vysazení tohoto druhu je lepší pro větší stabilitu svázat opatrně korunky rostlin. Je možné vysadit je také do půlmetru vzdálených řádků asi 30 cm od sebe, po prvním přihnojení a přihrnutí pak rostou na vyvýšeném kopečku jako brambory.
Klasická tyčková rajčata jsou vhodná pro menší prostor. Při jejich růstu zaštipujeme tzv. vlky – nepravé výhonky, které by způsobily pozdější zplanění rostliny a horší úrodu. Zachováváme pouze 1 - 2 pravé výhonky. Na konci léta pak zařízneme i vrchol rostliny nad posledním střapcem plodů – viz obr. Rostlinku během růstu fixujeme opatrně k tyčce, o kterou se opírá – viz obr.
Pokud zvolíme správné slunné místo a dobře zaléváme, můžeme sklízet plody už od půli července. Semínka vybíráme jen ze zcela zdravých a zralých plodů a dosušíme je na slunci.
Babský recept: Pokud máte na svých rostlinách začernalé a flekaté listy, což je jedna z nejčastějších chorob rajčat, postřikujte (můžete i preventivně) tzv. bordeauxskou směsí – 1/2 kg nahrubo tlučené modré skalice rozpouštíme zvolna v 25 litrech měkké vody. V jiné nádobě rozpustíme v 25 l vody 3/4 kg hašeného vápna. Do vápenného mléka pak nalijeme roztok skalice (nikoli obráceně!) a postřik je hotový.
Tip pro chalupáře: Jestliže máte před prázdninami možnost starat se o svá rajčata jen o víkendech, vytvořte jim mikroklima tím, že je přes týden přikryjete igelitovou průhlednou fólií – na vnitřní stěně se bude srážet voda, která rostlinky vlhčí a pod fólií jim zajistíte poměrně stálou vlhkost a teplotu.
Tip pro ty, kteří nemají zahradu:
Rajčata můžete pěstovat i na slunném balkóně, stačí jen pořádně velký truhlík nebo, pokud vám jde o úrodu, nikoli o okrasu, stačí nechat sazenice v postaveném silném igelitovém pytli s pořádným kořenovým balem.

Pokud máte nějaké zajímavé zkušenosti s pěstováním rajčat, sdělte je ostatním čtenářkám našeho magazínu.
   
11.05.2001 - Dům a byt - autor: Jana Zbyňková

Komentáře:

 1. avatar
  [4] hubajda [*]

  Simba — #1 tatka je take kupuje rika ze jsou nejlepsi ja mam zas rada ty mala rajcatka

  superkarma: 0 28.09.2012, 21:06:14
 2. avatar
  [3] Andula [*]

  Ťapina: ja bych se stejne v Praze bala zplodin

  superkarma: 0 09.12.2003, 18:38:38
 3. avatar
  [2] Ťapina [*]

  Rajčata pěstovat umím, měli jsem je na zahradě, ale teď zahradu nemám a balkón využívám jinak.

  superkarma: 0 07.12.2003, 17:25:26
 4. avatar
  [1] Simba [*]

  Letos jsme po dlouhé době osadili pidizahrádku, rajčata jsme měli odrůdy Tornádo a byly super.

  1. na komentář reaguje hubajda — #4
  superkarma: 0 04.11.2003, 08:09:33

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme