.

Mladí manželé by měli bydlet sami, společnost rodičů nebo prarodičů přináší rozličná úskalí. „Babička je moc hodná, ale…“

Vztahy

Mladí manželé by měli bydlet sami, společnost rodičů nebo prarodičů přináší rozličná úskalí. „Babička je moc hodná, ale…“

Když jsme se s manželem na jaře chtěli vzít, měla jsem v pronájmu byt, sice drahý, ale můj. Ne donekonečna, ale na dalších 6 let. Během té doby jsem myslela, že seženeme třeba něco vlastního. Ale člověk míní a manžel mění. Manžel se rozhodl, že budeme bydlet s jeho babičkou, protože babička je už stará a je jí v třípokojovém bytě smutno. Takže uděláme dobrý skutek a zároveň ušetříme za můj nesmyslný nájem. Tak jsem svůj nesmyslně drahý byt pustila a hloupě jsem na to přistoupila.
Zpočátku to bylo celkem fajn, skutečně mě blažilo vědomí, že jsme babičce udělali radost, ale to trvalo jen do první zimy. Babička je sice moc hodná, ale pochopitelně má už své mouchy a jedna z nich je, že je zběsile šetrná. Zvykla jsem si na to, že celý byt je zahlcen složenými pytlíčky a smradlavými vymytými krabicemi od mléka, které se „můžou hodit“. Zvykla jsem si, že ve špajzu se zamotávám do zbytků provázků a nitek schovaných ze stejného důvodu. Zvykla jsem si na to, že babička vyndává z koše naše děravé vyhozené ponožky, štupuje je kontrastními barvami, pere je v mýdlových vločkách a vrací nám je pokoutně do prádla. Ale už na počátku zimy mě zarazilo, že v oknech, a to i našem pokoji, se objevily strašlivé nadité buřty ušité ze starých ručníků a vycpané hadry, „aby netáhlo“. Když jsem ten náš buřt chtěla vyndat, nastal konflikt. Že topíme pánubohu do oken a že ten buřt tam zůstane, protože je to babičky byt. Upozornila jsem ji, že platíme nejen celý nájem, ale také všechny energie, ale babička trvala na svém. Pak nastala topná sezóna a situace se vyhrotila. Všude začali topit, ale my jsme spíše topit přestali. Babička se plíží bytem a nepozorovaně stahuje knoflíky u všech radiátorů. Já chodím za ní a pokouším se je zase zapínat, ale babička jde zase za mnou atd… Takže byt je úplně promrzlý a nedá se vůbec vytopit. A mezi námi zuří „studená“ válka.
Manžel, místo aby se postavil na mou stranu, souhlasí na oko s babičkou, i když je zmrzlý jako drozd, ale „to víš, babička je už stará, tak jí snad můžeš vyhovět.“ Celá situace vyvrcholila před několika dny, když v tom strašném mrazu nastydl a umřel můj papoušek. Strašně jsem se naštvala a řekla manželovi, že se chci odstěhovat, kamkoli, jen když tam bude teplo a nebude tam babička. Manžel je ale rozhodně proti a já, přestože ho mám ráda, začínám uvažovat o rozchodu.
Já vím, řeknete si, že je to banalita, nebo, jako mi říká manžel, že to ještě musíme vydržet, vždyť babička tu nebude věčně. Ale mně se příčí těšit se na něčí smrt a vím, že se manžel na mou stranu proti babičce nikdy nepostaví. Nevím, jak to celé dopadne.

Radana

Máte se soužitím s rodiči nebo prarodiči podobné zkušenosti? Myslíte, že by měla Radana vydržet, nebo je lepší utéct od manžela někam do tepla? Poraďte jí!
   
28.11.2001 - Láska a vztahy - autor: Jiný autor

Komentáře:

 1. avatar
  [48] hubajda [*]

  Sml22Sml22

  superkarma: 0 30.09.2012, 23:53:25
 2. avatar
  [47] Ťapina [*]

  Bohužel ani s těmi nejzlatějšími rodiči není snadné žít v jedné domácnosti. Rodina funguje tehdy, když se v kuchyni nepletou dvě hospodyně.

  superkarma: 0 03.12.2003, 23:21:24
 3. avatar
  [43] Andula [*]

  Jen vzkaz pro Ilonu - nošení dětí není pro děti nebezpečné, náš mladší syn hluboký kočárek vůbec neměl a nevypadá, že by z něj byl křivopáteřník:-)

  superkarma: 0 03.12.2001, 22:02:30
 4. avatar
  [41] elfos [*]

  Léthé

  superkarma: 0 30.11.2001, 21:34:02
 5. avatar
  [40] pajda [*]

  Léthé, myslím si, že se trošku bavíš o jiné situaci...moje babička na tom byla podobně a manželova taky...byly nechodící, protivné (ta moje 60 km daleko - musela jsem za ní jezdit v době, kdy jsme neměli ani životní minimum - jedna cesta=dva obědy)...ale nelítaly za námi a nevyčítaly nám každý pohyb a každé nadechnutí......a v tom bych viděla ten problém. Nevím, když mě babička potřebovala, překousla jsem od ní dost, ale vážně si myslím, že tahle situace se liší v tom, že aspoň pokud můžu posoudit, jde o vědomé ubližování. Těžko může babička být natolik svéprávná, aby posoudila polohu kohoutku u topení a přitom natolik nesvéprávná, aby nezjistila, že je papoušek po smrti...

  superkarma: 0 30.11.2001, 18:50:21
 6. avatar
  [39] Léthé [*]

  Vzala jsem si svou 80-letou matku k sobě domů,kdy již nebyla schopna se o sebe pořádně postarat. Starali jsme se o ní s manželem asi tři roky, než se stala imobilní a než se nám pak povedlo sehnat pro ní domov důchodců.Bylo to velice těžké období,manžel mi to ale nikdy ani slůvkem nevyčetl.Spíše naopak...prý jsem stoupla u něho v ceně.Pokud není možnost umístit staré rodiče v domově důchodců hned co se již o sebe nedovedou postarat,tak by snad nikdo neutekl...nebo ano? A že mají staří lidé svoje mouchy...kéž by to byly pouze nějaké ty mouchy a buřtíky do oken.Oni mají i svoje zdravotní problémy,což je mnohem ,mnohem horší...jak se říká? "Kůň je jednou hříbětem,ale člověk je dvakrát dítětem".Někdy dojde k tomu , že právě ti co nás kdysi dávno z láskou přebalovali a koupali, musíme přebalovat a koupat my , jejich děti.Vím že tady dávám extrémní příklad ,ale jen málo lidí umírá jako ve filmech,kdy babička ještě stačí dočíst vnoučátku pohádku a usne...realita je mnohem krutější. Přeji všem starým rodičům,aby jejich děti měli s nimi obrovskou trpělivost.

  superkarma: 0 30.11.2001, 04:44:02
 7. avatar
  [38] pajda [*]

  Utíkej!!!!! Mám zkušenost trošííínku podobnou - už jsem to tady psala...já naivně přistoupila na to, že tchýni zařídíme a přestavíme byt tak, jak ona bude chtít, a ona nám za to nechá svůj...padla na to fůra peněz, času a nervů a na cokoliv u nás doma sáhnu, všechno je blbě, protože maminka to měla tisíckrát lepší...Po 10 letech si vzpoměla, že při stěhování nechala v jedné poličce náhradní díly k holícímu strojku - a chtěla je zpátky!!!! (Strojek už 6 let nemá...) a já mrcha hnusná jsem ty náhradní díly vyhodila...Mezi námi - různého svinstva nechala plný byt...Takže rychle pryč - kamkoliv...

  superkarma: 0 29.11.2001, 16:21:37
 8. avatar
  [33] Týna [*]

  Můj názor je jednoznačný – nikdy bych nechtěla bydlet s mými nebo manželovými rodiči. U našich se dodnes cítím jako malá holka, která je totálně neschopná čehokoliv… a byť mám manželovi rodiče celkem ráda, tak v době, kdy jsme bydleli kousek od sebe, tak mezi námi panovalo jisté napětí, protože jsem stále měla pocit, že je mi naznačováno, že nic neudělám správně… nebo vlastně tak jako moje tchýně… teď nás dělí přes 300 km a vztahy to velmi posílilo, navštěvujeme se, manželovi rodiče u nás tráví čtyřikrát do roka vždy tři až pět dní, najednou jsem dokonalá, hodná, skvělá :-))))) a oni rovněž :-))) Jen to občasné hlídání dětí jsem vždy musela řešit jinak – kamarádky, dospívající dcera sousedů apod.
  Ale neměnila bych.

  superkarma: 0 28.11.2001, 20:33:11
 9. avatar
  [27] medved [*]

  ty jo Jenny...ty si celkem drsnak...ja si naopak myslim, ze s partnerem si bereme i jeho rodinu, at se nam to libi nebo ne..proste to tak je a clovek se s tim musi smirit ...ted je Vam mozna hej a rikate si, nebudem se stykat a hotovo...ale co kdyz bude nekdo z manzelovy rodiny nemocny a sam ? tak ho nechate jen tak ? proste protoze tebe se to netyka ? ale tyka a jak moc !!!! tyhle radikalni postoje lze totiz mit jen v urcitou dobu, ale dlouhodobe to opravdu nejde

  superkarma: 0 28.11.2001, 14:25:23
 10. avatar
  [25] Dájka [*]

  Tak trochu mi to pripomina pribeh moji kamaradky, ktery bohuzel skoncil u rozvodoveho soudu. Myslim, ze bys mela manzelovi jednoznacne a jasne vysvetlit, co Ti vadi a taky co nechces. Ze je to situace pro Tebe natolik neunosna, ze se stehujes s nim nebo bez nej. S tim papouskem to je hrozne, to bych neodpustila. Taky chovam papousky...

  superkarma: 0 28.11.2001, 14:01:44
 11. avatar
  [21] Mánička [*]

  Radano, musím souhlasit s většinou příspěvků - já snad neznám ve svém okolí dvougenerační soužití, které by dlouhodobě fungovalo. To, co manžel navrhl (sestěhování se s babičkou) bylo řešení dočasné a tak by to měl taky brát. Naberte dech (hlavně finanční ) a hurá do svého!

  A poznámka na okraj pro všechny: Nemyslíte, že jsme národ lidí, který se prostě zarputile odmítá stěhovat? Nestěhujeme se kvůli práci, kvůli tomu, že se nám rodina rozrůstá nebo zase rozutíkává - já to nechápu. Když je babičce ve třípokojovém bytě smutno, ať si sežene garsonku, kterou mimo jiné bude mnohem levnější vytápět. Když je tak spořivá

  superkarma: 0 28.11.2001, 12:14:49
 12. [19] Radka JS [*]

  Je to zapeklitá situace!!Souhlasím s mnohými názory. I já mám jednu, no vlastně už dvě zkušenosti. Ale musím říct, že žádnou takhle negativní. Ze všeho nejvíc by mi vadilo, kdyby mi kdokoliv narušoval soukromí. Představte si, že ani doma nemůžete chodit jen tak na "lehko", stále omezování se a ani ve "vlastních" pokojích nemáte jistotu, že nebudete rušeni. Něco jiného je to s dětmi, ty vychováte. Ale babička !?!? To že se za Tebe nepostaví manžel, i když sám má stejné pocity, to je průšvih. Ale na rozchod bych to nevyděla. Je třeba mu vysvětlit, že vzniklá situace se musí řešit a že od něho potřebuješ pomoc, že to se svojí babičkou určitě vyřeší. Přesuň to chytře na něho, on koneckonců navrhl přetěhování, ne!? Myslím, že pokud Tě má rád, vyřeší to. Pokud ne... Přeji hodně zdaru a moje rada zní:" Zapoj do problému manžela a to aktivně!!"

  superkarma: 0 28.11.2001, 11:26:24
 13. avatar
  [17] kytička [*]

  kolikrat bydlet sami neni mozne...
  meli by ale manzele drzet spolu pri sobe..
  ja zavedla pravidlo, jednou topim ja, jednou tchan..ale vydrzelo to tyden
  kdyz byl v laznich, prvni co ho zajimalo kolik jsme protopili..a kupodivu min nez on a bylo teplo..
  jojo, staryho psa novym kouskum nenaucis..a to je ve vsem...

  superkarma: 0 28.11.2001, 10:38:46
 14. avatar
  [16] medved [*]

  Plne podporuju Envy...bydleni vic generaci je podle me neresitelny problem a ja osobne bych na nej nikdy v zivote nepristoupila. Ve tvem pripade je na to pozde. Jedinym resenim asi opravdu bude vlastni vytapeny pokoj a urychlene hledani cehokoliv jineho Vaseho...tvuj manzel by si mel podle me vybrat...bud ty nebo babicka...jedna vec je totiz uhlazovani hran (jak to tu nekdo trefne oznacil) a druha je otevrene straneni jedne ze stran...a pokud uz by mel nekomu stranit, tak tobe, ne ? hodne stesti...urcite se ti to podari vyresit

  superkarma: 0 28.11.2001, 10:12:54
 15. avatar
  [11] *daisy* [*]

  Nooo, teda potes koste ..
  Preju hodne pevne nervy, radu taky nemam. Ale kazdopadne se mi nelibi, ze se Tvuj manzel nepostavil na Tvoji stranu. Chapu, ze treba se muze pokouset "uhladit hrany" ve Vasem sporu, ale... Stojim si za tim, aby manzele na verejnosti podporovali jeden druheho, a prip. nesrovnalosti si doma vyresili pekne ve dvou.. Hmm..asi jsem v tomhle trochu staromodni, ale co se tyka hospodareni mladych, tak zase..nelibi se mi, kdyz jim do toho "stari" chteji mluvit
  Ale urcite se to nejak da. Jestli Te manzel skutecne miluje, tak si myslim, kdyz si o tom opravdu vazne popovidate, uvedomi, ze to nestoji za krach manzelstvi. Nuz, at vyresite, jak vyresite, preju hodne zdaru a stesti.

  superkarma: 0 28.11.2001, 09:13:48
 16. avatar
  [9] kytička [*]

  Spoluziti mladi a stari bych soudne zakazala.
  Je to vsude stejne
  S tchyni mam bohate zkusenosti...no co ale maji u me +,tak ze me naucili se otuzovat...neustale nam delaji prednasky jak topit a jak se protopi..
  Radanko, nedej se..ja to po 12 letech vzdala a odchazim,ale to se vse naakumulovalo...pokud nenajdete kompromis ,babicku nepredelas a nezmenis..idealni je vlastni topeni..

  superkarma: 0 28.11.2001, 09:06:58
 17. avatar
  [3] Ivanka [*]

  Ja souhlasim s Elfos. Taky ziju spolecne s rodici meho pritele, a myslim si ze kompromisi se da lecos vyresit. O rozchodu bych urcite neuvazovala

  superkarma: 0 28.11.2001, 07:03:35
 18. avatar
  [1] elfos [*]

  Nevíme, jací budeme k stáru my. Tak přeju všem babičkám , aby byly dlouho takové čiperky, aby mohly strkat buřtíky do oken :-) a dělat všelijaké milé drobnůstky a zkrátka a dobře - žít, naplno a v pohodě ... :-)
  Raduš, asi ti neporadím. Možná by pomohlo, kdybyste měli v babiččině bytě jednu svou místnůstku a v ní si hospodařili podle sebe - např. si v ní podle potřeby přitopili ... horkovzdušným ventilátorem? Aby vám ani zvířátkům nebyla zima.

  superkarma: 0 28.11.2001, 00:46:59

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme