.

V mnoha domácnostech je boj za ženská práva a emancipaci dodnes na denním pořádku.

Vztahy

V mnoha domácnostech je boj za ženská práva a emancipaci dodnes na denním pořádku.

O emancipaci a ženských právech se toho tolik píše a mluví, ale nikdy mi nepřišlo na mysl, že to bude můj osobní problém. Se svým mužem jsem se poznala v době, kdy jsem studovala vysokou a on pracoval ve stejném podniku, jako tehdy můj bratr. Byla z toho velká láska. Hned po mé promoci jsme se vzali a pořídili si dvě děti s ročním odstupem. Dohromady jsem na mateřské strávila pět let, protože mladší dcera měla problémy s alergií a nemohla hned do školky. Rodina po celou tu dobu celkem obstojně fungovala, manžel chodil do práce, já si občas přivydělala nějakými překlady pro kamarádku a hlavně jsem pečovala o rodinný krb.
Pak jsem ale nastoupila do práce a začalo peklo. Manžel, který do té doby doma docela pomáhal, začal dělat dusno, že když už musím chodit do práce, neznamená to, že nebude doma nic uděláno. Pořád mu něco vadí. Že není každý den teplá večeře. Že se hromadí nevyžehlené prádlo. Že se málo věnuju jemu a dětem. Že utrácím za zbytečnosti, jako je kosmetika nebo oblečení. Když jsem se bránila, že pro svou práci u zahraniční firmy musím vypadat dobře a že také přináším domů velmi pěknou výplatu, vyslechla jsem si, že on přece vždycky rodinu uživil a že jiné ženy se zase na rozdíl ode mne starají o domácnost.
Dopadlo to tak, že jsem málem zkolabovala vyčerpáním, jak jsem se snažila dokázat jemu i sobě, že jsem nejen dokonalá pracovnice, ale také dokonalá žena a matka. Jemu ale není nic dost dobré. Když jsem ho poprosila, jestli by místo mě neskočil třeba na nákup nebo pro děti do školky, opáčil, že si na to mám někoho najmout, když vydělávám takové peníze.
Najednou mi došlo, že ať udělám cokoli, nikdy to nebude dobře. Ne, že bych se o rodinu nestarala, ale že jsem si dovolila vydělávat víc než on. Že na mně jen sprostě žárlí. Nechtěla jsem nijak urazit nebo ponížit jeho mužské ego, ale stalo se to a já teď nevím, jak z toho bludného kruhu ven. Kolik jen bylo té arogance a sprostoty, co jsem si od svého muže musela za poslední rok vyslechnout? Kde je ta hranice, kdy už se to nedá snést? Vím, že kdybych sklopila uši a pokorně odešla z práce zase domů nebo na nějaké méně placené místo, byl by zase doma klid. Ale je tohle to, co bych měla udělat? Vždyť díky mému příjmu jsme si mohli dovolit konečně dovolenou u moře (děti jsou obě alergici) a dáváme dohromady dům. Krom toho mě moje práce baví a mám pro ni kvalifikaci. Co tedy teď? Máte někdo podobnou zkušenost? Jak to teď celé rozmotat?

Jana
   
21.11.2001 - Láska a vztahy - autor: Jiný autor

Komentáře:

 1. avatar
  [40] Ťapina [*]

  Obávám se, že dopadnu podobně. Zatím mám na domácnost hodně času, studuju a nevydělávám. Takže máme dohodu, že on vydělává, já se starám o domácnost. Ale až budu vydělávat taky, změní se něco? Začne doma něco dělat, když na to nebyl zvyklý? Zatím tvrdí, že jo.

  superkarma: 0 29.11.2003, 12:51:20
 2. avatar
  [39] sarobrouk [*]

  Paní na domácnost je moc dobrý nápad. Já se teď snažím převychovat svého druha z perfektního servisu na společný rodinný život. Bydleli jsme 2 roky u mých rodičů a znáte maminky. Dej mu najest, nachystej mu, dones mu a tak mě nutila jej rozmazlovat a vlastně u nás nic dělat nemusel. Teď už 2 mesíce žijeme v malém bytečku 2+kk, a já se marně snažím jej k nějaké práci donutit. Jednou za 14 dní důkladně umyje koupelku (bez podlahy) a zřídka se odhodlá utřít umyté nádobí. ON chodí z práce předžený - JÁ ne, ON má moc práce ještě i doma (je správce internetové sítě), JÁ ne. Takže on by tak chtěl, ale bohužel na domácí práce nemá čas. JÁ ANO. Snažím se ho chváli za každou pitomost, ale někdy nemám sílu. A to jsme jen sami dva a jeho syn je u nás občas.

  superkarma: 0 27.11.2001, 10:01:37
 3. avatar
  [27] elfos [*]

  Taky tě zdravím, Lenko :-) - myslím, žes to napsala dobře, stejně jako Kimmy a další :-)

  superkarma: 0 21.11.2001, 20:31:10
 4. avatar
  [23] pajda [*]

  Já řešila totéž a u nás pomohlo jediné: musela jsem JÁ bouchnout do stolu říct:"Buď řekneš konkrétně, co chceš, nebo se rozvedem!!!" Můj muž zezelenal a po nějaké době se ozval mobilem - do očí to nešlo...ale vyříkali jsme si to a zatím nám to klape. Dokud chlap cítí, že on má navrch, do té doby ho nic nenutí, aby situaci řešil - bude jen frfňat a vrčet. Mimochodem - já žila v domění, že chce teplé večeře a 100% servis, on chtěl, abych se místo vaření večeře šla bavit - ale říkal pravý opak!

  superkarma: 0 21.11.2001, 11:25:09
 5. avatar
  [21] medved [*]

  uplne souhlasim s Lotkou...pani v domacnosti by to myslim elegantne vyresila...Jana by se nestrhala a manzel by byl spokojeny s chodem domacnosti...ale stejne si myslim, ze Jana udelala chybu, kdyz sveho muze navykla na full service...ted uz ho bude tezko predelavat...a jeste k tem poznamkam, ze vsichni chlapi jsou takovi...tomu teda neverim..znam jich dost, kteri full service neocekavaji a chteji samostatne a sebevedome partnerky a na jejich spokojenosti jim zalezi vic nez na pitome teple veceri...myslim, ze vsechno je to ve vychove...jak doma "u maminky", tak i potom v zacatcich spolecneho souziti

  superkarma: 0 21.11.2001, 10:17:45
 6. avatar
  [19] Ja [*]

  Ahoj Jani,
  podobný problém jsem řešila, jenom jsem nevydělávala víc než manžel. Ale jakákoliv prosba o pomoc v domácnosti nebyla slyšet. Ale ukázal se jako chlap - vyřešil to slovy : " Já domácí práce nesnáším, ale jestli chceš, najdi si paní, která Ti pomůže a já ji zaplatím". Myslím, že se to rozhodně vyplatí - mám podstatně víc času na dítě, manžela i sebe. Co je v současné době trošku problém je důvěra v cizí lidi. Pokud si chceš někoho najít bez agentury, dá hodně práce najít někoho vhodného - kdo nejen působí důvěryhodně. Ale jde to, opravdu. Trvá to třeba měsíc, ale povede se Ti to.Jinak Ti přeju hodně štěstí, méně práce a za své manželství rozhodně bojuj.

  superkarma: 0 21.11.2001, 10:01:34
 7. avatar
  [15] Dokinka [*]

  Tvoj muź ma frajerku.Vlastna skusennosť.Prajem Ti pohodu.Ži pre deti a pre seba.Inač sa nervove zrutiš.To čo robi muź Tvoj vóbec nesúvisí s emancipaciou.Emancipacia je špatna.

  superkarma: 0 21.11.2001, 08:35:00
 8. avatar
  [14] Lotka [*]

  Je to docela dilema, já teď třeba už vím, že s mužem, který ženě závidí, je sobec a žena pro něj není rovnocenná partnerka, se žít nedá. Jenže to se pozná, až žena najde toho pravého, zamiluje se a začne vidět to, co dřív neviděla. Že manželství není žádná klec, že je to partnerství a v žádném případě do něj nepatří závist a sobectví. Každý má stejná práva a povinnosti.
  Já bych tenhle konkrétní případ řešila tím, že bych sehnala paní do domácnosti, která by uklízela a třeba i navařila, když je potřeba. A manželem bych se nenechala ani vydírat, ani omezovat. Totiž, také mám zkušenost, že člověk si musí prosadit své názory před partnerem, neboť pokud to neudělá a bude se mu podřizovat, není potom lehká cesta změnit to.

  superkarma: 0 21.11.2001, 08:34:15
 9. avatar
  [7] elfos [*]

  * 15 * no, tak větu pro Julču jsem si ... přivlastnila - proto ten dodatek, Slunečnice ... omlouvám se, já ostuda :-))))

  superkarma: 0 21.11.2001, 01:27:10
 10. avatar
  [6] elfos [*]

  Slunečnice ... :-)) ano, přesně to říkám. Neprchat, řešit! Neprchat z manželství, když se objeví problém, ale řešit ho. Pokud se mají rádi, budou mít OBA určitě i vůli ... to napravit ... :-)

  superkarma: 0 21.11.2001, 01:22:36
 11. avatar
  [3] elfos [*]

  Julčo - jsi trochu přísná. Rodina se dvěmi dětmi by měla nejdřív hledat nějaké řešení a domluvu, ku spokojenosti všech stran... taky srdíčko do toho má co mluvit, ne? Vždyť jsou to lidé, kteří se mají rádi... tak by měli společně překonat i chvíle, kdy není všechno .... růžové ... Není pořád májový večer. A vyskytne-li se problém, neprchat, řešit! :-) Tak hodně štěstí

  superkarma: 0 21.11.2001, 00:40:47

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme