Vztahy

V našich krajích se zásnuby příliš nenosí.

Moje kamarádka Věrka mi volala a sdělila mi, že bude mít příští týden ty zásnuby… Jaké zásnuby? Proč zásnuby? Co to je za zpozdilost? To se ještě vůbec dělá?
Zásnuby byly ještě za první republiky nedílnou součástí předmanželských obřadů. Při zasnoubení dostala budoucí nevěsta od ženicha prsten na znamení závazku. Zasnoubení mělo velkou váhu a nebylo ho možné zrušit jen tak. Reálný socialismus buržoazním přežitkům moc nepřál, a tak se zásnuby staly něčím dávno přežitým.
Zatímco našinec znal v minulých desetiletích zásnuby leda z knížek a filmů pro pamětníky, na západ od našich hranic se tato společenská událost brala a bere skoro stejně vážně jako samotný svatební obřad. Nejde ani tak o to, že si jeden druhého tak nějak pojistí před svědky v podobě rodičů a dalších příbuzných, ale je to hlavně show. Demonstrace toho, jak se ti dva milují. Ze zámořského studijního pobytu jedné mé známé ke mně dokonce dorazilo vyprávění o tom, jak se zasnoubené dívky jedna před druhou vytahují, jak drahý a honosný prsten od svého nastávajícího dostaly. A ta hysterie prý jde až tak daleko, že se mladí mužové neváhají těžce zadlužit, aby své vyvolené mohli na prst navléknout skutečně luxusní zásnubní prsten, protože jinak by se mohli nadobro společensky znemožnit. V USA je vůbec zvykem všechny věci kolem svatby brát více než vážně, takže není výjimkou, když se svatební šaty začínají shánět i rok před plánovanou veselkou…
I u nás v dnešní době slaví návrat všechny „buržoazní“ přežitky, a tak se zdá, že svou renesanci zažívají i zásnuby. Otázkou je, zda dnes, v době, kdy je situace zcela jiná, než byla před padesáti lety, mají zásnuby stejný význam jako dříve. Dnes žena není odkázaná na manželský slib, protože by jako svobodná po třicítce prostě společensky zemřela. Ženy se samy uživí, mnohé žijí osamoceně záměrně a ani instituce manželství jistě nemá stejnou váhu jako v předválečném světě.

Myslíte si, že mají zásnuby dnes ještě nějakou cenu? Je to jen romantický zvyk, staromilské gentlemanství, nebo si mohou být snoubenci vzájemně více sebou jisti? Napište nám svoje názory!
   
16.11.2001 - Láska a vztahy - autor: Jana Zbyňková

Komentáře:

 1. avatar
  [28] hubajda [*]

  Sml22Sml22

  superkarma: 0 30.09.2012, 23:50:09
 2. avatar
  [19] Hanela [*]

  Lenko - svatbu (druhou) bych s radostí udělala znovu..jen by mi bylo líto prázdných míst po zemřelých... :-(((
  A také několik párů, které byly ny naší svatbě, už nejsou párama...
  Tak asi trochu jinak...ale určitě by to bylo fajn!!!

  superkarma: 0 17.11.2001, 00:31:50
 3. avatar
  [16] Léthé [*]

  Myslím ,že každý je jiný , tudíž má i rozdílné názory na jakékoliv oslavy.Moje obě dospělé děti zásnuby měli.Dcera je již dnes od té doby vdaná , syn se chystá oženit se svou snoubenkou příští rok na jaře. Oslavu svých zásnub si naplánovali i zařizovali sami a oni chtěli tyto svoje zásnuby využít jako příležitost k seznámení obou rodičů. Nemyslím jsi že to byla snobárna , byla to vždy večeře v zamluvené restauraci a z trošku více nazdobeným stolem a nebyla v tom žádná přetvářka nebo křeč. Kdyby nás rodiče nepozvali a chtěli to oslavit pouze ve dvou ,určitě by jsme se na ně nezlobili.Jde tady možná i o vztach k rodičům. K rodičům který nic nezakazují,ani jim nic nepřikazují a dovedou se dobře pobavit i ve společnosti svých dětí.My rodiče jsme vždy oděšli zanedlouho po večeři,oni pak pokračovali v oslavě s přáteli.
  Je fakt,že dnes má jen málo mladých lidí možnost žít již před svatbou spolu ve svém bytě a né s rodiči.Oni tu možnost měli.Možná i proto považovali zásnuby něco jako důkaz partnerovi,že svůj vztah berou vážně a pokusí se spolu žít a pořádně poznat.A taky si myslím, že případný rozchod,pokud by si nerozuměli,by byl mnohem snadnější než po svatbě.

  superkarma: 0 16.11.2001, 17:50:38
 4. avatar
  [15] medved [*]

  zdenino...to muselo byt fakt hezky...pro takovyhle soukromy romanticky zasnuby jsem vsema deseti, ale delat z toho druhou svatbu tj. rodinou seslost s neuveritelnym zmatkem a neumernymi financnimi naklady, to mi prijde jako blbost

  superkarma: 0 16.11.2001, 16:28:52
 5. avatar
  [14] Blues [*]

  Podotýkám, že naše "zásnuby" proběhly v soukromí, po návratu z večeře, při níž jsme oslavili dvouleté výročí známosti a byla to mooc krásná chvíle..

  superkarma: 0 16.11.2001, 12:56:24
 6. avatar
  [13] Blues [*]

  Mně to také připadá jako hezký zvyk. Co z toho někdo dokáže udělat za divadlo, je už věc jiná - stejně, jako svatba může být krásná, romantická, nebo ve stylu hollywoodského velkofilmu. každému, jak to má rád, myslím..

  superkarma: 0 16.11.2001, 12:54:29
 7. avatar
  [7] sarobrouk [*]

  Samozřejmě jsem myslela zásnuby ve dvou. Intimní, při svíčkách, romantika. Žádný stres z rodičů. Však všichni až si všimnou prstenu, budou vědět, co si ti dva mezi sebou slíbili.

  superkarma: 0 16.11.2001, 09:32:17
 8. avatar
  [6] sarobrouk [*]

  Já souhlasím s KK. Zásnuby jsou v dnešní době důkazem toho, že dva lidé myslí svůj vztah vážně, ale ještě se nechtějí z nějakého důvodu vzít. Je to slovní závazek. Takže vpodstatě o nic nejde. Ale je to pěkné. A která žena nedostává ráda prstýnek.

  superkarma: 0 16.11.2001, 09:29:26

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme