.

Jak se starat o chrup dětí - radí stomatolog MUDr. Šohájek.

Vztahy

Jak se starat o chrup dětí - radí stomatolog MUDr. Šohájek.

Kdy a jak začít pečovat o dětský chrup? Na koho se obrátit, když máte pocit, že má vaše dítě křivé zoubky? Jaké plomby pro dítě vyžadovat u stomatologa? To jsou otázky, které si rodiče často kladou. Na odpovědi jsme se zeptali zubního lékaře, pana doktora Šohájka.
Především je nutné zdůraznit, že základem péče o dětský chrup je dobrý stomatolog. Je žádoucí obnovit instituci rodinných lékařů. Pokud jsou rodiče se svým zubním lékařem spokojeni, měli by k němu přivést i své děti. Lékař tak může kontinuálně sledovat a ošetřovat celou rodinu.
Kdy přivést děti poprvé na prohlídku? V okamžiku, kdy jsou schopné sedět na zubařském křesle a spolupracovat s lékařem. To může být okolo třetího až čtvrtého roku. Pokud je třeba dětem dávat plomby, měli by rodiče trvat na klasických amalgamových plombách, které jsou pro dětský chrup vhodnější než bílé plomby z fotokompozitních materiálů. Názory odpůrci amalgámových plomb pro děti z důvodu vylučování rtuti do organismu nejsou podložené. U dětí je vhodné použít skloionomerové cementy, které mají dobré vlastnosti a poměrně estetický vzhled.
Dobrý lékař by měl už od útlého věku dítěte sledovat formu skusu a upozornit rodiče zvláště na vztah horní a dolní čelisti. Je totiž antropologicky dokázáno, že postavení a forma dolní čelisti určuje tvar a vývoj čelisti horní, a proto je zejména vývoji dolní čelisti třeba věnovat velkou pozornost. První vady se projeví okolo šestého sedmého roku dítěte, a pokud lékař shledá první náznaky budoucích problémů, doporučí dítě do péče ortodoncie. Tyto vady se potom odstraní klasickými rovnátky nebo fixním aparátem se „zámečky“. Kostní růst končí okolo 18. - 20. roku věku, do té doby by měl mít každý zuby srovnané. I když ortodoncie dnes dokáže zázraky a lékaři vám klidně srovnají zuby i v padesáti:).
   
26.10.2001 - Láska a vztahy - autor: Jana Zbyňková

Komentáře:

 1. avatar
  [2] hubajda [*]

  Lotka — #1 Sml22Sml22

  superkarma: 0 30.09.2012, 23:40:18
 2. avatar
  [1] Lotka [*]

  Já čekala článek, který mě trošku víc poučí, než jsem, ale spíš budu muset trošku poučit já, protože k zubaři se má chodit od toho věku dítěte, kdy má už vyvinutý chrup, což většinou bývá v prvním roce a ne až ve třetím - čtvrtém. S dcerou chodím k zubaři od jednoho roku, jak je to zubními lékaři doporučováno.

  1. na komentář reaguje hubajda — #2
  superkarma: 0 26.10.2001, 20:27:13

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme