.

Máte doma malého citového vyděrače? Jak na něj?

Vztahy

Máte doma malého citového vyděrače? Jak na něj?

Julinka má dnes smutné oči jako ta nejšíleněji smutná princezna. “Stalo se něco?” sonduje rodina. Dozví se, že “nic.” Ale jaké je to nic, když Julinka leží, vzdychá a skoro uplakává. Bábi přiběhne s bylinkovým čajem, matka konzultuje její stav telefonicky s otcem. Aby ji rozveselila, nakonec jí dá kapsáče, které měla dostat až k svátku. Během minuty je Julinka zase veselá. Takhle s rodiči cvičí už nějaký čas.
Předstíraný smutek je pracovní prostředek malých i velkých citových vyděračů. Pokud dostanou své “výkupné”, dají pokoj. Tedy, než začnou znova smutnit a čekat, co z vás asi zase vypadne. Zajímavé je, že požadavky se postupně mohou stupňovat a brzy na jejich splnění nemáte. Tohle chování si nezaslouží vaši podporu, vy svou Julinku milujete a jste jí po vůli, ale kolik tak oddaných lidí potká v životě jako dospělá? Kdyby to tušil její budoucí manžel, už teď začne sestavovat žádost o rozvod.
Na předstíraný smutek je jediný lék - říci dítěti, že ho máte rádi, a čekáte, že vám poví, co ho trápí, až si to rozmyslí. Pak můžete poodejít. Jestli dítě má nějaký opravdový bol, přijde se svěřit, máte-li jeho důvěru. A když nosí v hlavě jen objednávkový list věcí, které mu máte koupit, aby se jeho smutné oči rozzářily? Pak mu jasně dejte najevo, že tuhle hru nehrajete.
A propos, jak pravil australský klinický psycholog Steve Biddulph: “Lidé potřebují velmi málo: potravu, střechu nad hlavou, vzduch, lásku, pohyb. Zbytek jsou přání. Člověk však nemůže dostat vše, co si přeje. Zda se cítíte šťastní nebo ne, o to se svět nestará. Raději tedy buďte šťastní...” To je vzkaz pro vás i vaši Julinku.

Mirjana Červenková
   
01.10.2001 - Láska a vztahy - autor: Jiný autor

Komentáře:

 1. avatar
  [2] hubajda [*]

  Ťapina — #1 to jo

  superkarma: 0 30.09.2012, 23:32:17
 2. avatar
  [1] Ťapina [*]

  Jsou lidé, kteří se citového vydírání nevzdají ani v dospělosti

  1. na komentář reaguje hubajda — #2
  superkarma: 0 01.12.2003, 16:44:21

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme