.

Když jeden z partnerů přijde o práci, může to mít na celou rodinu těžký dopad.

Vztahy

Když jeden z partnerů přijde o práci, může to mít na celou rodinu těžký dopad.

Můj muž je nezaměstnaný. Pracoval na vedoucím místě v jedné firmě, která zkrachovala, a on o práci přišel. Je vysokoškolák a nemůže u nás ve městě sehnat odpovídající práci pro svou kvalifikaci. Už nepracuje skoro půl roku a pomalu nám docházejí peníze. Já sice něco vydělám, ale byli jsme zvyklí na poměrně vysoký standard, který si teď nemůžeme dovolit.
Peníze ale nejsou hlavní problém, můžeme se koneckonců uskrovnit. Nejvíc mě trápí, že on už vlastně práci ani pořádně nehledá, celé dny leží doma, kouká se na televizi a propadá se do stavů, které já nedokážu pochopit, i když se snažím. Zpočátku jsem ho litovala, ale teď už mě s celou svou permanentní přítomností, nepořádkem a depresemi začíná hrozně štvát. Na mě i na děti je nevrlý, buď se s námi nebaví, nebo nás peskuje pro hlouposti. Kdyby alespoň na chvíli někam šel, třeba na pivo s kamarády, ale to on ne. Vím, že bych mu měla být oporou, ale nějak na to už nemám sílu.

Iveta

Zeptali jsme se na radu psycholožky Líby Máchové. Jak by měla žena v tomto případě postupovat?
Nejdůležitější je, aby se Ivetin partner neutvrzoval v neměnnosti situace. Žena mu musí dát najevo důvěru, že se stav změní, že práci najde a všechno bude zase v pořádku. Je pochopitelné, že čím déle jeho nezaměstnanost trvá, tím více ztrácí naději a důvěru v sebe a propadá psychické odevzdanosti, partnerka musí demonstrovat důvěru v pozitivní změnu, čímž manžela bude motivovat. Také je důležité, aby si partner uvědomil, že v dnešní době není ostuda nemít práci a že tento stav nevypovídá o jeho neschopnosti.
V případě, že manžel nemůže sehnat žádnou práci ve svém oboru, je třeba připustit i možnost rekvalifikace (pracovní úřady pořádají velké množství rekvalifikačních kursů) nebo přijetí práce na nižší úrovni. Jako zaměstnaný bude pak mít lepší start při hledání nové, lepší práce.
Někteří lidé si při hledání práce stavějí různé bariéry – například „Pracoval jsem vždycky kanceláři, jinam nepůjdu.“ Nebo trvají na určité čtvrti města či na jiných podmínkách. Je to nesmyslné, partnerka by měla svého muže přesvědčit, že by si takové podmínky neměl klást.
Dále je nutné, aby manžel neztrácel vědomí vlastní důležitosti pro rodinu. Nepracuje sice v zaměstnání, ale může pracovat doma. Může plnit úkoly v domácnosti, v péči o děti, zařizovat rodinné věci. Bude tak mít program a nemusí propadat chmurám o vlastní neužitečnosti. Za splněné úkoly je důležité nahlas a pořádně chválit.
Pro člověka bez práce je snadné propadnou depresím, proto je dobré neztrácet kontakt s okolím, s přáteli. Kontakt s lidmi pomůže udržet nezaměstnaného člověka v pohodě a ve „společenském střehu“.

Připravila
   
27.09.2001 - Láska a vztahy - autor: Jana Zbyňková

Komentáře:

  1. avatar
    [3] hubajda [*]

    Sml58Sml58

    superkarma: 0 30.09.2012, 23:32:58

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme