Vztahy

Ten správný dudlík pro nejmenší.

Sání přináší miminku a batoleti nejen potřebu pohodlí a klidu, ale také se podílí na vývoji patra v ústech dítěte, správného polykání, tvorby hlasu a artikulace slov, růstu zoubků. Šidítka se vyrábějí jako plnohodnotná náhražka prsu – bradavky matky a jsou lepší než palec, který si děti do pusinky strkají a sají ho. Správný dudlík – šidítko tedy musí vyhovovat přesným požadavkům dítěte.
Na trhu je k dostání hned několik různých dudlíků a odlišnými tvary. Nejznámější byl v dobách minulých dudlík „třešnička“, pak dudlík anatomický… V dnešní době je na trhu dudlík ve tvaru slzy - kapky. Tento tvar vyvinula firma Chicco po dlouhých výzkumech vlivu tvaru dudlíku na správný vývoj dítěte. Dudlík ve tvaru slzy nebo kapky znamená, že dětská ústa se otevírají co nejméně a dudlík zabírá minimální množství místa v ústech dítěte. Také vyvíjí co nejmenší tlak na patro a je velice podobný fyziologii dětských úst. Také má speciální měkkost, vyrábí se z přírodní gumy.
Ne každé dítě vyžaduje dudlíka, naopak, jsou i děti, které dudlík nepotřebují a odmítají jej. Některé dítě ale bez šidítka více pláče a v noci špatně usíná. Je to způsobené naprosto přirozeně – malé dítě má svou vyvíjející se oblast libida – uspokojování okolo úst a při sání. Je dobré ale včas dítě od dudlíku odnaučit, odborníci doporučují v období kolem dvou let. V některých zemích, zejména v západní Evropě jsou na veřejnosti vidět i daleko starší děti, které mají dudlíka v ústech či na provázku na krku. V některých případech je odebrání dudlíka dítěti pro rodinu přímo srdceryvná záležitost, protože dítě se šidítka nechce vzdát. Většina maminek má ale osvědčenou radu – využít prosincové návštěvy Mikuláše, kdy dítě této respekt budící osobě dudlíka dobrovolně samo odevzdá.

Jakou zkušenost máte s dudlíčkama vy? Jaký tvar dudlíku chtělo vaše dítě? Myslíte, že dudlíky jsou pro děti škodlivé? Jak a v kolika letech jste dítě odnaučili dudat dudlíka?
   
10.08.2001 - Láska a vztahy - autor: Komerční článek

Komentáře:

  1. avatar
    [3] hubajda [*]

    dudlik ne ne

    superkarma: 0 30.09.2012, 22:20:46

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme