Vztahy

Když nemůžete sehnat děti, zeptejte se paní Čtyřpesové!

U nás v ulici bydlí paní, kterou naše děti hned po přistěhování pokřtily jménem Čtyřpesová. Toto jméno se v naší rodině pro tuto paní uchovalo dodnes. Je mi jasné, že namítnete, ubohá čeština, ale zní vám snad jazykolam Čtyřpsí pěkně a vyslovitelně pro malá batolata? Jazyk není mrtvý, pokud se vyvíjí, přijímá podněty zvnějšku, doplňuje je o nová slova a krkolomnou výslovnost některých starších si upravuje k potěše své i druhých, leckdy na úkor "správnosti", ale s větší šancí na použitelnost. Nechci však polemizovat o jazykových zvláštnostech dětské mluvy. Chci vám trochu přiblížit tuto svéráznou postavičku Letné.
Nové jméno tuto osůbku velmi charakterizuje. Vždy ji totiž doprovází nějaký pes, povětšinou vícero psů, ale nikdy jejich počet nepřekročí číslovku čtyři. Paní se v současnosti živí roznáškou letáků a reklamních časopisů. Projití a rozdání těchto propagačních materiálů jen v naší ulici, která má zhruba 30 čísel, ji trvá tři i více hodin. S každým důchodcem se hned zastaví na kus řeči, se psím doprovodem také prohodí pár slov, rovněž tak nenechá bez povšimnutí děti, toulavé kočky a upravené předzahrádky se zelení. Přitom stačí vyřídit spousty užitečných věcí, tu na někoho houkne: "Mladý pane, přehoďte mi přes plot do sousedního dvora ten můj červený koberec, co se u vás válí na dvorku, až se budete vracet domů.", "Mladá paní, asi jdete z nákupu domů, vemte tam pár letáků, ať k vám už nemusím.“ nebo "Už jsem zase pro vás nasbírala spoustu prázdných květináčů, zítra večer je šoupnu do přístřešku k popelnicím."
Myslím, že každá takováto figurka město nebo čtvrť zlidšťuje a zútulňuje, nehledě na to, že se vám dostane okamžité informace, kam a v kolik hodin šly vaše děti a s kým nebo ke komu. Takže ji vlastně tak‚ po způsobu domovnic chrání a opatruje. Nic a nikdo neunikne její pozornosti. Chcete něco vědět? Zeptejte se paní Čtyřpesové, má o všem přehled. Zlí jazykové sice tvrdí, že pojídá kočky, aby dokreslily její zlovolný charakter a jakousi dávku všímavosti, zvědavosti až dotěrnosti. Avšak kdo ji zná trochu déle, ví, že to je veskrze hodná bytost, sypající v zimě ptáčkům i těm mnoha zbídačelým a opuštěným toulavým kočkám. Tak ji zase na oplátku dopřejme trochu radosti a zadostiučinění nad informovaností o dění v ulici a jejím okolí. Někdy mě sice tato všímavost štve, ale musím přiznat, že když sháním své děti do houfu, s povděkem přijímám její poznatky.

Nataša Velenská
   
10.05.2001 - Láska a vztahy - autor: Jiný autor

Komentáře:

 1. avatar
  [2] hubajda [*]

  Ťapina — #1 Sml30Sml30

  superkarma: 0 30.09.2012, 20:00:33
 2. avatar
  [1] Ťapina [*]

  To je skvělé, takovou pozitivní postavičku u nás nemáme, spíš pár negativních. Duševně narušená důchodkyně, která každému na potkání nadává, a podobně.

  1. na komentář reaguje hubajda — #2
  superkarma: 0 01.12.2003, 11:02:23

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme