Vztahy

Je sobecké, když rodiče chtějí trávit dovolenou bez dětí?

Dovolená s dětmi – pro někoho jediná možná varianta dovolené, pro jiného představují děti o dovolené kouli na noze. Zeptali jsme se dvou maminek, jak to chodí s dětmi o dovolené u nich doma. Dáte za pravdu ortodoxní mamince Jitce, nebo volnomyšlenkářské Karolíně?

Minulé léto se mi poštěstilo vyhrát zájezd od cestovní kanceláře. Byl to velmi drahý zájezd, letecky a s plnou penzí v drahém hotelu – pro dva. Místo radosti nastalo přetěžké rozhodování: máme jet s manželem sami, nebo máme vzít s sebou děti. Manžel byl spíš pro dovolenou ve dvou, ale mně to připadalo velmi sobecké, sami si užívat, zatímco naše děti budou s babičkou na chalupě, kam nejezdí zrovna rády. Přestože naše finanční situace není zrovna růžová, půjčili jme si nakonec peníze a děti si jely užívat s námi. Byla to fajn dovolená, a přestože její následky splácíme ještě dnes, nelituju toho.
Jitka

Když byly děti úplně maličké, samozřejmě jsme trávili dovolenou všichni pohromadě. Nejčastěji na chalupě. Teď, když už jsou oba školáci 1. a 3. třída), si aspoň jednou ročně dopřejeme s manželem dovolenou bez nich. Líp si to vychutnáme, lozíme po památkách, chodíme v noci na vínko a děláme si něco jako líbánky. Máme na sebe konečně čas a navíc si nemusíme dělat starosti. Myslíme si, že kluky by stejně ještě moc nebavilo třeba chodit noční Paříží nebo kodrcat se autobusem dlouhé hodiny, aby pak viděli zámek nebo pevnost. Snažíme se, aby naše cesty nebrali jako křivdu, většinou jsou v té době u babičky, kde mají kamarády a kde je jim dobře. Neříkám, že za pár let nebudou jezdit s námi, to už možná ocení i tu Eiffelovku. Ale stejně bych si ráda nechala alespoň prodloužený víkend jen pro sebe a pro manžela. I rodiče přece potřebují „dovolenou“ :-)
Karolína

Slovo psychologa: Ať už se rodina rozhodne trávit dovolenou pospolu, nebo rodiče jedou sami, je velmi důležité předem vědět, co člověk od dovolené očekává. Nemá například smysl brát děti na poznávací zájezd, kde budou tři čtvrtiny času sedět v autobuse a ve zbytku doby si budou prohlížet pamětihodnosti a přírodní krásy, které je ani trochu nezajímají. V tomto případě by asi bylo spíš sobecké děti s sebou za každou cenu brát. Naopak pohodová dovolená u moře nebo v horách může být pro celou rodinu možností rodinného odpočinku a užívání si vzájemné přítomnosti. Je však pravdou, že velmi zaměstnaní rodiče mohou chtít někdy zcela „vypnout“ a odreagovat se, což v přítomnosti dětí, zvláště malých, není možné. Nelze tedy odsoudit jako sobecké, když rodiče nechají své děti třeba u babičky. Je však vždy důležité dětem situaci pořádně vysvětlit, aby si nepřipadaly odstrčené, a zajistit jim plnohodnotný a pro ně uspokojivý program.
   
18.04.2001 - Láska a vztahy - autor: Jiný autor

Komentáře:

  1. avatar
    [5] hubajda [*]

    Sml58Sml58Sml58

    superkarma: 0 30.09.2012, 19:24:53

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?
Anketa pro maminky

Náš tip

Doporučujeme