Domácnost

Zima ještě nekončí - buďte v teple v americkém stylu.

Přestože zima už podle kalendáře bude záhy končit, chladné večery předjaří ještě mohou člověka roztřást zimou. Abyste nemuseli u televize jektat zuby zimou, zabalte se do „americké“ deky.
Americkou dekou rozumíme pochopitelně patchworkový přehoz nebo deku. První patchworky vznikaly už ve starověku. Tento způsob sešívání nejrůznějších zbytků látek do nových vzorů zná už Egypt a starověký Orient. Pravý boom a vlastní jméno však získává patchwork na americkém středozápadě v devatenáctém století. Byla to jakási novosvětská obdoba českých dranic peří – Američanky se scházely a za dlouhých zimních večerů, zatímco jejich muži trávili čas v saloonech, stříhaly a sešívaly kousky látek ze starých šatů a dek do nových vzorů. Pokud se patchwork ještě ručně štepoval a prošíval, říkalo se tomu quilt. Takový quiltovaný přehoz byl hodnotným a tradičním darem třeba ke svatbě nebo ke křtu dítěte. Každá rodina a každý rodinný klan měl své vlastní „patentované“ vzory a ty se dědily jako rodinné bohatství z matky na dceru.
Jestli vás patchwork zajímá, můžete si překrásné hotové deky koupit ve studiu Patchwork v Masné ulici na Praze 1. Jejich cena se pohybuje od dvou a půl tisíce korun, podle pracnosti vzorů a zpracování. Pokud vás zaujala tato technika a chcete se o ní dozvědět více nebo se jí dokonce naučit, v témže obchodě naleznate i dílnu, kde patchworky vznikají, spoustu ochotných poradkyň, potřeby a šablony k výrobě patchworků a potřebnou literaturu.
   
28.02.2001 - Dům a byt - autor: Jana Zbyňková

Komentáře:

 1. avatar
  [5] hubajda [*]

  hezke

  superkarma: 0 28.09.2012, 01:02:08
 2. avatar
  [4] Andula [*]

  Ťapina: ja dlouhe nudne moc nemam, protoze deti chodi spat opzde a pak jeste casto pisu na pC nebo je to taky milacek, ze

  superkarma: 0 09.12.2003, 15:28:10
 3. avatar
  [3] Ťapina [*]

  Já se tak těším, až jednou zase budu mít dlouhé nudné večery (a doufám, že ta doba přijde) - pak začnu klidně i vyrábět patchworky, nebo plést, cokoliv

  superkarma: 0 28.11.2003, 19:42:32
 4. avatar
  [2] Simba [*]

  Landriel: Přesně, čas a šicí stroj. Už jsem nad tím taky uvažovala, vím že to některé snad šijí i v ruce,ale to mne neláká.

  superkarma: 0 24.11.2003, 12:52:13
 5. avatar
  [1] Landriel [*]

  Tohle se mi moc líbí, sama bych si takovou deku ušila, jenom mít ten čas a taky šicí stroj.

  superkarma: 0 27.09.2003, 16:11:25

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme