Vztahy

Poslali byste i vy bývalou učitelku do vězení?

Tvrdý ortel osmnácti měsíců vězení vynesl v úterý Krajský soud v Hradci Králové nad bývalou učitelkou základní školy Jarmilou Vocáskovou (42 let). Nic této ženě, která svému druhovi pomáhala distribuovat pervitin, nepomohla snaha obměkčit senát tím, že se musí starat o své tři dcery. „Prosím o shovívavost kvůli svým třem dcerám, z nichž nejmladší je sedm let,“ řekla přímo u soudu Vocásková. Nad svým jednáním přitom neprojevila žádnou lítost.
U okresního soudu přitom s podobnou taktikou uspěla. Soudkyně náchodského soudu se tehdy rozhodla pro podmíněný trest. To se však nelíbilo státní zástupkyni, která ihned podala odvolání.
Krajský senát byl už jiného mínění. „Obžalovaná žádá o soucit kvůli svým dětem, ale ona sama měla pamatovat na to, aby je nepřivedla do této situace,“ pronesl předseda senátu. Stejného mínění byl i státní zástupce JUDr. Miroslav Antl.
„Postavení učitelky zvyšuje odpovědnost obžalované, v podobné pozici jsou například lékaři nebo veřejní činitelé," upozornil královéhradecký žalobce Miroslav Antl. Zároveň řekl, že by byl pro ještě tvrdší trest. Prý by si představoval asi tři roky. Proti rozsudku Krajského soudu sice již není odvolání, ale je možné podat stížnost k vrchnímu soudu pro porušení zákona. Vrchní soud by poté mohl nařídit nové jednání, které by mohlo skončit ještě větším trestem pro bývalou učitelku. Ta je navíc i potrestána tím, že ji nikdo nechce zaměstnat. Dvaačtyřicetiletá Vocásková a její o čtyři roky starší druh distribuovali přitom od srpna 1999 do letošního února nejméně ve sto třiceti případech psaníčka pervitinu. Při procesu v Náchodě Vocásková svou vinu popřela. Prohlásila, že případ je komplotem narkomanů vůči ní. Policisté však sledovali povedenou dvojici delší dobu, než zasáhli. K odběratelům odsouzených patřili i nezletilí. Chodili k nim i dvě sotva patnáctileté dívky, které si k Vocáskové přišly pro psaníčko. Bylo to sice údajně pro jejich známého, ale učitelka jim to beze všeho dala a nijak se nad jejich věkem nepozastavila. Obhajoba stavěla na tom, že dívky vypadaly na svůj věk starší, a učitelka nemohla tušit, že jsou mladistvé. „Učila na prvním základním stupni, nebyla odbornicí na starší děti,“ tvrdil advokát Vocáskové. Antl však připomněl, že zákon na přísnější postih za prodej drog mladistvým pamatuje i v případě, kdy obžalovaný o jejich nízkém věku nevěděl a jednal v takzvané nevědomé nedbalosti.
Případ je to vskutku neobvyklý a zajímalo by nás, co si o tom myslíte vy. Zda byste matku tří dětí, které byly na všech soudních jednáních a matku tak podporovaly, poslali do vězení, jak to učinil Krajský soud. Nebo byste jí dali podmínku, jako Okresní soud. Nebo by si podle vás zasloužila ještě větší trest, tak jak to navrhuje státní zástupce JUDr. Miroslav Antl.

Jaroslav Krčál
   
04.10.2000 - Láska a vztahy - autor: Jiný autor

Komentáře:

 1. avatar
  [14] hubajda [*]

  Ťapina — #13 Sml22Sml22Sml22

  superkarma: 0 29.09.2012, 23:52:04
 2. avatar
  [13] Ťapina [*]

  Každý snad ovlivňuje své chování sám a může si domyslet jeho důsledky, tak jaký soucit? Na své děti měla myslet dřív.

  1. na komentář reaguje hubajda — #14
  superkarma: 0 28.11.2003, 23:06:48

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme