.

Dětský jídelníček je věda, ale stojí za to ji ovládat.

Vztahy

Dětský jídelníček je věda, ale stojí za to ji ovládat.

Lékaři se totiž už léta shodují na tom, že výživa je jedním z určujících faktorů ovlivňujících lidské zdraví (hovoří se dokonce o 60% podílu oproti dalším činitelům, jako je ovzduší, dědičnost apod.). To znamená, že již od chvíle, kdy dítě začne konzumovat i jiné potraviny než mléko, můžeme výrazně ovlivnit jeho další sklony k alergiím, obezitě, srdečním chorobám, nádorovým onemocněním, ale také třeba zkaženým zubům. Jaké jsou tedy zásady, kterých bychom se měli při „vykrmování“ našich nejmenších řídit?

1. Pamatujte si, že malé děti budou vyhledávat to, co je sami naučíte jíst – pozor tedy na „sladké odměny“ v podobě bonbonů, sušenek a dortíků. Co takhle nahradit je čerstvým ovocem a zeleninou, nebo občas müsli tyčinkou?
2. Z neznámého důvodu malé děti milují uzeniny, které jsou přitom označované za jídlo svým složením pro ně zcela nevhodné… ale pouze v případě, že je vůbec ochutnají. Není nic jednoduššího, než prostě tento druh potravin jejich chuťovým pohárkům „zatajit“. Nic jim neuteče, když první párek ochutnají až ve školním věku.
3. Nabízejte dětem celozrnné potraviny, tmavé pečivo a obilné kaše bohaté na vlákniny a minerály. Uvidíte, že si je oblíbí.
4. Nepřehánějte to s masem (spousta dětí sama od sebe jí pouze drůbež a ryby), občas uvařte třeba nějakou dobrotu ze sojového masa (je docela chutné, když se připravuje s fantazií).
5. Pozor na smažená, kořeněná a konzervovaná jídla, polotovary z prášku a přemíru soli – to všechno jsou „dospělé“ pochoutky, o kterých by děti neměly mít ani tuchu.
6. Nezapomínejte, že by děti měly denně přijmout asi 900 mg vápníku, k čemuž jim výborně dopomůže například půl litru mléka, jogurt a lučina.
7. Dbejte na to, aby děti hodně pily, a to především neslazené vody a čaje. Sladké limonády nebo dokonce kola by měly být jen vzácnou výjimkou, protože se po nich nejen tloustne, ale také se kazí zuby.
   
14.07.2000 - Láska a vztahy - autor: Johana Barvínková

Komentáře:

 1. avatar
  [5] hubajda [*]

  Ťapina — #1 Sml22Sml22Sml22

  superkarma: 0 29.09.2012, 23:15:38
 2. avatar
  [4] Ťapina [*]

  Andula: NO právě, pak by se po tom vrhali furt.

  superkarma: 0 08.12.2003, 15:01:37
 3. avatar
  [3] Andula [*]

  Ťapina: já jim to netajím, sama občas dostanu chuť, tak taky dostanou, ale jen výjimečně, aby neměli pocit nějakého zakázaného ovoce

  superkarma: 0 07.12.2003, 22:53:56
 4. avatar
  [2] Andula [*]

  Docela se mi to daří.

  superkarma: 0 07.12.2003, 22:52:15
 5. avatar
  [1] Ťapina [*]

  To se řekne, zatajit dětem uzeniny, ale to znamená, že se jich budou muset vzdát i rodiče. Malému dítěti stačí vůně, aby po párku zatoužilo.

  1. na komentář reaguje hubajda — #5
  superkarma: 0 03.12.2003, 18:27:17

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme