Domácnost

Kdo se potí, nemarodí! aneb Svéráz národní sauny.

Snad žádný finský domov se neobejde bez sauny. Do sauny chodí mladí i staří, i ti docela nejmenší členové rodiny. I když lékaři upozorňují na to, že docela malé děti nedovedou ještě dát dostatečně najevo, kdy už mají horka dost, a navíc jejich termoregulace ještě není tolik vyvinuta, ve Finsku se saunují i mimina. Dvanáct procent finských dětí přichází poprvé v životě do sauny ve věku méně než jeden měsíc, 70 % z nich před prvními narozeninami a 95 % dětí dříve, než dosáhnou dvou let věku. Zároveň se o Finských dětech říká, že jsou nejzdravější na světě.
Jak to vlastně je se zdravotními riziky a benefity sauny? Už po dlouhá staletí je finská sauna pokládána za zdroj energie, odpočinku a osvěžení. Podle lékařských studií s sebou užívání sauny nenese pro zdravého člověka žádná rizika. Naopak. Sauna čistí póry kůže, zlepšuje různé tělesné funkce a pochody, působí příznivě na produkci hormonů a krevní oběh, uklidňuje a napomáhá zdravému spánku. Podle některých pramenů může pravidelná návštěva sauny dvakrát týdně po dobu půl roku až o 30 % snížit náchylnost organismu k banálním virózám a nachlazením.
Kdy sauna může škodit? Lidé s onemocněním srdce, vysokým krevním tlakem, astmatem a některými kožními nemocemi by se o užití sauny měli poradit se svým lékařem, ale ani jim nemusí být vstup do sauny zcela zakázán. Je možné například zvolit nižší teplotu nebo se vyhnout dramatickému střídání horka a chladu. To samé platí i pro těhotné ženy – ve Finsku se ovšem sauně nastávající maminky rozhodně nevyhýbají. Je jasné, že do sauny také není vhodné chodit, pokud trpíte nějakým horečnatým onemocněním nebo jste jinak fyzicky vážně oslabeni. Také alkoholové opojení se se saunováním nesnese.
V současnosti je prý ve Finsku jeden a půl milionu saun a saunování je opečovávanou národní tradicí. To ovšem neznamená, že si vlastní saunu nemůžete vybudovat také vy v Čechách – ať už doma, nebo na chalupě. Je to IN a budete zdraví….
Více informací o sauně najdete například na stránkách www.sauna.fi.
A ještě jednu saunovou kuriozitu má Finsko. V Helsinkách se můžete dívat ze sauny i přímo na hokejový zápas. Hokejový stadion klubu Jokerit se pyšní jako jediný na světě pozoruhodnou pikantností pro VIP hosty - salonkem se saunou, kde je okno, jímž vidíte na led. Není to ale žádná laciná legrace - za pronájem v době zápasu tu v přepočtu zaplatíte cca 75 000 korun českých!
   
16.01.2001 - Dům a byt - autor: Johana Barvínková

Komentáře:

 1. [7] jithule [*]

  do sauny chodím pouze na dovolené

  superkarma: 0 26.12.2012, 22:37:00
 2. avatar
  [6] hubajda [*]

  Sml16Sml16

  superkarma: 0 28.09.2012, 00:04:48
 3. avatar
  [5] Andula [*]

  Ťapina: já byla asi dvakrát, už dosplěá, bylo mi tam šíleně a vůbec jsem se nepotila

  superkarma: 0 09.12.2003, 01:58:29
 4. avatar
  [4] Ťapina [*]

  Andula: Aha, tak to nemůžu taky. Ve školce mi to ještě nevadilo

  superkarma: 0 07.12.2003, 16:14:12
 5. avatar
  [3] Andula [*]

  Já saunu nemůžu, sice to tam není zmíněno, ale já myslím, že vadí i nízký krevní tlak.

  superkarma: 0 04.12.2003, 15:36:57
 6. avatar
  [2] Ťapina [*]

  Já saunu pamatuju jenom ze školky, teď do ní nechodím. Ani nevím, jestli poblíž nějaká je, ale nemuselo by to být špatné. Ale mimina? Není to pro ně fakt nebezpečné?

  superkarma: 0 29.11.2003, 11:21:25
 7. avatar
  [1] Simba [*]

  Sauna je skvělá, ohromně si vždy odpočinu.

  superkarma: 0 31.10.2003, 15:20:42

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme