.

Jaké jsou zpravidla sourozenecké vztahy v rodině a jak řešit konfliktní situace mezi sourozenci.

Vztahy

Jaké jsou zpravidla sourozenecké vztahy v rodině a jak řešit konfliktní situace mezi sourozenci.

Sourozenecké hádky jsou staré jako lidstvo samo, v průběhu staletí můžeme sledovat mnohé sourozenecké dvojice, které k sobě nezaujímaly právě přátelské vztahy, a to hlavně ve vladařských nebo velmi bohatých rodinách – prostě jak šlo o moc či o peníze, rodinná pouta šla stranou a košile byly rázem bližší než kabáty. I dnes, ač nežijeme v době panovníků ani aristokratických titulů, znám mnoho sourozenců, kteří si navzájem na sebe najímají právníky a nepromluvili spolu už drahně let. Je to zřejmě tisíciletý fenomén, zákon zachování vlastní kůže, ale zkusme svým zatím malým dětem vštípit už dnes takové zásady, aby se k nim mohly vracet i v dospělosti.

· Dítě by si mělo uvědomit, že mít doma sourozence je lepší, než kdyby bylo samo – je to kamarád na hraní, na svěřování a později i na řešení problémů.
· Protože sourozenec je daný, není možno si jej vybrat, je dobré ho přijmout a nehledat na něm zbytečně chyby – důležité je se do něj vcítit a pochopit ho.
· Pokud má dítě staršího sourozence, mělo by jej respektovat a neprovokovat – podle zásady co by se nelíbilo mně, nebudu dělat jinému. Mladšího sourozence by mělo dítě naopak ochraňovat a pomáhat mu.
· Sourozenci by si měli věřit – jsou si v jistém smyslu nejbližšími lidmi na světě. Mámě nebo tátovi se někdy něco svěřuje těžko – bráchovi se to řekne snadněji.
· Rodiče by měli pamatovat na to, aby se děti o všechno spravedlivě dělily, aby v nikom ze sourozenců nezůstalo vědomí křivdy, nespravedlnosti či ústrků – to by vztahům mezi dětmi rozhodně neprospělo.
· Děti by na sebe neměly žárlit, nejde se tomu vyhnout zcela, ale psychologové říkají, že rozumná matka protěžuje starší dítě – jak to děláte vy? Napište nám svoje zkušenosti s výchovou sourozenců.

   
17.03.2000 - Láska a vztahy - autor: Jana Zbyňková

Komentáře:

 1. avatar
  [6] hubajda [*]

  Sml16Sml16

  superkarma: 0 29.09.2012, 22:01:40
 2. avatar
  [5] Andula [*]

  Ťapina: ja nesnasela vetu "musis mit rozum, jsi starsi"

  superkarma: 0 09.12.2003, 12:16:09
 3. avatar
  [4] Andula [*]

  Ťapina: jak si to uverdomuje, to nevim? Ja s to moc nepamatuju, ale dite to vetsinou bere jako fakt.

  superkarma: 0 09.12.2003, 12:15:43
 4. avatar
  [3] Ťapina [*]

  Andula: Souhlas, z toho jsou pak ti traumatizovaní starší sourozenci.

  superkarma: 0 08.12.2003, 13:14:19
 5. avatar
  [2] Ťapina [*]

  Jo, já teď vím, že mít sourozence je lepší, než být sám, protože jsem byla sama, ale jak si to uvědomí to dítě se sourozencem, to nevím.

  superkarma: 0 08.12.2003, 13:13:58
 6. avatar
  [1] Andula [*]

  Já nevím mladšího ochraňovat a pomáhat mu... Naši kluci jsou od sebe dva roky a snažím se je brát každého, jaký je a rovnocenně. Protože pomáhat mladšímu máme především my rodiče.

  superkarma: 0 07.12.2003, 10:28:49

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme