.

Několik rad pro zdravý jídelníček našich dětiček

Vztahy

Několik rad pro zdravý jídelníček našich dětiček

Malé děti by rozhodně neměly mít stejný jídelníček jako my, kteří se občas trápíme s žaludečními těžkostmi a s pálením žáhy a po přejedení rychle saháme po zázračných pilulkách. Připomeňme si několik osvědčených pediatrických rad, co našim malým miláčkům vařit.


UZENINY - obsahují chemické konzervační látky, barviva, příchuti a příliš mnoho soli. Ohřívané párky jsou sice jednou z nejrychlejších večeří, ale nechte ji raději pro taťku, až se vrátí z roboty. Alespoň tři první roky svého dítěte byste proto měli Ignorovat zoufalé výkřiky "papat pájek" u stánků s hotdogem nebo opečenými voňavými buřty.

TUKY (hlavně živočišné) - v podobě skrytých tuků jsou obsaženy v řadě pokrmů, jako je mleté maso, uzeniny, dorty, čokoláda, sušenky... Nechcete mít přece doma tlustého otesánka co snědl mámu, tátu, děvečku s trakařem…

SLADKÉ KAŠE a přislazené pokrmy - slazení se samozřejmě nevyhnete, ale všeho moc škodí. Jestliže je dítě obézní již v ranném věku, velice těžko nadváhu shazuje. Má pak potíže nejen zdravotní, i psychické. Mylný je názor, že dítě je ve vývinu a potřebuje hodně jíst. Mimo je i babičkovský argument: „Ale, vždyť to vyběhá.“ Silně obézní dítě nevyběhá nic. Je ve škole často terčem posměchu a tělocvik je pro něj propocená hodina hrůzy a trapnosti před hbitými spolužáky. Každý si vzpomene ze svého dětství na nějakého toho Válečka. Cukrátka děti milují a babičky jim je ochotně kupují. Kontrolujte, kolik jich dítě spořádá! Jako sladidlo (třeba do čaje) používejte hnědý cukr nebo med. Místo sladkostí dejte mrňousovi k svačině ovoce.

VEJCE - musí být čerstvá, podávaná zásadně uvařená (nejlépe natvrdo). V žádném případě ne syrová! Neměla by se jíst často pro vysoký obsah cholesterolu.
PŘIPÁLENÉ A SPÁLENÉ POKRMY - takový do černa opečený chlebíček na ohýnku je sice pro děti pochoutkou, ale rozhodně není zdravý.

CEREÁLIE - raději s nimi začněte až koncem prvního roku., předčasné požívání cereálií je považováno za jednu z hlavních příčin potravinových alergií. Obilniny se nevaří v mléce, ale ve vodě, mléko se přidává až do hotového pokrmu.

PRAVÝ ČAJ - využijte dnešní široké nabídky dětských klasických nebo ochucených čajů, pravý čaj může způsobit dětem zácpu a nespavost.

VYČLENĚNÁ STRAVA - minimálně do šesti let věku dítěte není vhodná strava: dělená, striktně vegetariánská, makrobiotická a fruitariánská. Tato jídla obsahují málo potřebných tuků, nedostatečné spektrum důležitých aminokyselin, převaha rostlinných produktů nese s sebou nebezpečí vzniku potravinové alergie.


Všechny rady jsou podložené názory a zkušenostmi odborníků. Nikdo vám nemůže nařídit, pokud vaše dítě nestrádá, jak se poprat s jeho výživou. Žádný učený ale z nebe nespadl a je dobré předejít případným těžkostem a problémům způsobeným špatnou výživou.
   
02.02.2000 - Láska a vztahy - autor: Klára Hadererová

Komentáře:

 1. avatar
  [7] hubajda [*]

  Landriel — #3 brrr tak to bych nedala

  superkarma: 0 29.09.2012, 21:11:20
 2. avatar
  [6] Ťapina [*]

  Simba: Dřív se to dělalo běžně, když si ještě představím ty žluťoučký vajíčka od babičky, tak se divím, že to některé dítě přežilo

  superkarma: 0 08.12.2003, 11:07:21
 3. avatar
  [5] Ťapina [*]

  S uzeninama by měli šetřit i dospělí (když já je mám tak ráda), děti na ně teprv mají času dost.

  superkarma: 0 08.12.2003, 11:05:53
 4. avatar
  [4] Andula [*]

  Landriel: to mi hrozně chutná, když dělám nějaký piškot, ulizuju :_)

  superkarma: 0 07.12.2003, 15:58:31
 5. avatar
  [3] Landriel [*]

  Simba: no já si třeba pamatuju, že za mého dětství nám máma s oblibou chystala žloutek s cukrem - prostě syrové vajíčko se utřelo s cukrem, jako do krému.

  1. na komentář reaguje hubajda — #7
  superkarma: 0 07.12.2003, 15:17:45
 6. avatar
  [2] Andula [*]

  vším, co tady je jsem se vcelku řídila a řídím, na druhous tranu si myslím, že kvůli párku jendou za 1/4 roku se svět nezboří.

  superkarma: 0 06.12.2003, 20:04:04
 7. avatar
  [1] Simba [*]

  Vážně bych chtěla vidět, jak někdo podává malému dítěti syrová vejce ...

  superkarma: 0 19.11.2003, 13:57:43

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme