.

Kdybyste se zeptali amerických dětí, který svátek mají nejraději, asi by to vyhrál Halloween.

Domácnost

Kdybyste se zeptali amerických dětí, který svátek mají nejraději, asi by to vyhrál Halloween.

U nás už jsou přípravy v plném proudu. Ale ne. Nejde o takové ty naše Dušičky hřbitovní se svíčkami a chryzantémami. Ale HALLOWEEN, veselé řádění a koledování, maškarády a strašení, na takové se teší každé dítě.
I když se vlastně slaví až 31. října v předvečer svátku Všech svatých, můžete už teď v Americe a také v Anglii, odkud svátek do Ameriky přišel, potkat strašidla kdekoliv. Jako se na Vánoce zdobí okna světýlky a vánočními motivy, jsou na HALLOWEEN okna plná strašidel, duchů a čarodějnic. Ve školních jídelnách lezou po zdi pavouci jako hrom, u stropu lítají čarodějnice. Takovou, která se netrefila a narazila do sloupu, potkáte na každém rohu, smrtky se na vás zubí v bankách i v obchodech.
Hlavní dva symboly tohoto vesele strašidelného svátku jsou černá kočka a Jackova lucerna. Ideální materiál pro ni objevili přistěhovalci v Americe v krásně oranžové dýni. Jako všechno v Americe (a jak se dříve říkávalo v Rusku) je větší než kdekoliv na světě. Vydlabe se a udělá se z ní lucerna, která nesmí chybět v žádném domě. Z masa dýně, mně se moc líbí její anglické jméno PUMPKIN (zní tak, jak dýně vypadá) se upeče vynikající voňavý koláč.
Proč Jackova lucerna? To už ví v Americe taky málokdo. Podle pověsti to byl jeden protivný poťouchlý Ir, který si dělal šoufky z čerta. Ten se mu pomstil tím, že mu Jack musí svítit na cestu po světe a nevezmou ho ani do pekla ani do nebe.
Většina Američanů miluje tuhle hororovou scenérii a patřičně se při svých veselých Dušičkách vyřádí. Jakápak princezna na karnevalu? Když, tak s krkem prokousnutým od upíra či s dýkou v srdci. Rytíři, prosím, ale bez hlavy.
My máme nejraději s Clarisskou ten čas před svátky, když farmáři přivezou do měst dýně. Po celé Americe se objeví na venkově i ve městě PUMPIK PATCH trhy s dýněmi, jejich součástí bývají zábavy pro děti jako ježdění na traktoru, labyrinty nebo hory ze slámy, malé zoologické zahrady, kde je možné hladit zvířátka, která jsou jinak k vidění jen na farmách a DÝNĚ. Všech velikosti a barev, kraluje jim ovšem velká oranžová dýně.
A pak přijde ten dlouho očekávaný den . „TRICK OR TREAT,“ pokřikují děti, úplně stejně jako naši koledníci. Malá strašidla, ale i princezny, zvířátka všeho druhu se rozběhnou s košíky po obcích a sídlištích a sbírají sladkosti. Časopisy pro rodiče jsou teď plné rad, jak připravit děti na koledování tak, aby pro ně bylo bezpečné a jak zacházet s tím nadělením sladkostí, aby to pro děti bylo ještě zdravé. Sezóna mlsání začíná tady, jak vidíte už o pár měsíců dřív.
U nás v okolí San Diega a na celém jihozápadě jsou následující dušičky ovlivněny mexickými zvyky, které jsou také krásně morbidní a v mnohém moudré, ale to už je na jiné vyprávění...

Věra Souradová, Kalifornie
   
24.10.2000 - Dům a byt - autor: Jiný autor

Komentáře:

 1. avatar
  [6] terezalah [*]

  také ctím

  superkarma: 0 10.06.2013, 09:45:37
 2. [5] jithule [*]

  Dušičky ano

  superkarma: 0 26.12.2012, 21:44:33
 3. avatar
  [4] hubajda [*]

  Andula — #3 ja ctim dusicky a dyne si take davam ven pred dvere

  superkarma: 0 27.09.2012, 20:43:56
 4. avatar
  [3] Andula [*]

  Dušičky ctí rodiče, já už ne, Halloween mi nic neříká, ale pár dýní už jsem v okolí viděla

  1. na komentář reaguje hubajda — #4
  superkarma: 0 08.12.2003, 16:56:45
 5. avatar
  [2] Ťapina [*]

  Dušičky ani Halloween, obejdu se bez obojího.

  superkarma: 0 07.12.2003, 15:06:03
 6. avatar
  [1] Simba [*]

  Ne netěším, žádný rok. Asi jsem víc zvyklá na tu smutnější variantu dušiček.

  superkarma: 0 23.11.2003, 18:02:21

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme