Domácnost

Domácnost proti mouchám, molům a globalizaci.

V dnešních dnech, kdy nás sice sužují obavy z odpůrců globalizace a štvou nás rozličná omezení, která souvisejí s demonstracemi okolo zasedání MMF, paradoxně podléháme dojmu, tedy alespoň já, že něco na těch odpůrcích je a že možná zásady, které hlásají, bychom mohli alespoň zkusit dodržovat. V domácnostech používáme mnoho chemických prostředků, které jsou skutečně škodlivé a ničí nejen životní prostředí globálně, což by někomu z nás mohlo připadat jako poměrně nezajímavá informace, ale i zdraví nás samých, což asi nikomu není tak úplně šumafuk.
Je sice pravda, že období léta už je za námi, ale probudivší se mouchy, švábi a moli, jak šatní, tak obilní nás budou věrně provázet celičkou zimu. Jak na ně?
Moli šatní
Zatímco moli nám vadí, protože se jejich působením mění naše kožichy v cedníky, našemu zdraví nijak neškodí. Avšak závadné jsou kuličky proti molům, proto se je pokuste vyhnat zdravě: Do prádelníků uložte plátěné pytlíčky naplněné sušenou levandulí, kafrem, rozmarýnem, celým pepřem nebo cedrovými třískami. Před uložením prádlo musíme nejen dobře a dostatečně prosušit, ale i vyžehlit napařovací žehličkou, aby se zlikvidovaly zárodky budoucích kožichožroutů.
Moli obilní
Tito bratři šatních molů žijí v potravinách, které obsahují škrob. Jsou to rýže, čočka, mouka, krupice, strouhanka atd. Jejich řádění předejdeme, když do každé nádoby se skladovanou surovinou vložíme jeden bobkový list.
Mouchy
Mouchy, i když v zimě nelétají houfně do chlévů a toalet, přesto rozšiřují mraky baktérií, proto jsou pro naše zdraví nežádoucí. Pokud se vám nezdá mechanická cesta jejich likvidace, tedy plácačka či mucholapka, zvolte cestu přírodní: Buď uděláme svazky z listů máty, eukalyptu a bobkových listů, které zakapeme citrusovým nebo eukalyptovým olejem, nebo rozdrtíme tuto směs do plátěných pytlíčků, které rovněž zakapeme. Tyto svazky nebo pytlíky potom položíme či zavěsíme na místa, kudy mouchy pronikají do naší domácnosti. Nejen odpuzují mouchy, ale také krásně voní.
Švábi
Výkaly švábů kontaminují potraviny, proto je velmi žádoucí, abychom se jich doma zbavili. Po podlaze rozsypeme směs kakaového prášku, boraxu a mouky nebo směs moučkového cukru a jedlé sody či mouky a pálené sádry. Před kontaktem s těmito směskami chráníme děti i domácí zvířata.
Mravenci
Mravenci sice přímo naše zdraví neohrožují, ale jejich přítomnost a řádění ve spíži je stejně nežádoucí. Zbavíme se jich tak, že ucpeme viditelné otvory a potom do všech míst, kudy obyčejně pochodují nasypeme mletou pálivou papriku, sušenou mátu a borax.
Perlička na závěr: Nejúčinněji bojuje proti hmyzu můj kamarád Dalibor, který je tak humánní, že hmyz nehubí, nýbrž osobně kousek po kousku vynáší ze svého bytu do přírody.
   
21.09.2000 - Dům a byt - autor: Jana Zbyňková

Komentáře:

 1. [11] jithule [*]

  nemám nic

  superkarma: 0 26.12.2012, 21:32:57
 2. avatar
  [10] hubajda [*]

  ja mam doma vetsinou na podzim octomilkyale mam nalepky a oni se na ne chytaj

  superkarma: 0 27.09.2012, 20:14:17
 3. avatar
  [9] Andula [*]

  Ťapina: to jsou spíše mouční moli, ne? octomilky jsou mrnave cerne, tak 3 mm amximálně

  superkarma: 0 08.12.2003, 18:04:47
 4. avatar
  [8] Ťapina [*]

  Pomóóc!! Mám ve špajzce nějaké mušky, nevím co to je, jestli octomilky? Jsou velké asi půl cm a jsou všude. Vyházela jsem všechno jídlo, ale v ničem jsem nenšla zdroj. Co s nima?

  superkarma: 0 07.12.2003, 13:34:24
 5. avatar
  [7] Ťapina [*]

  Mně momentálně trápí takové ty mušky z květináčů, ani nevím, co je to za potvory, natož pak co proti nim..

  superkarma: 0 04.12.2003, 13:17:07
 6. avatar
  [6] Andula [*]

  Tak z výše uvedených mě trápí jen obilní moli, zkusím to s bobkovým listem, jen doufám, že všechno nenatáhne jeho aroma.

  superkarma: 0 03.12.2003, 07:21:30
 7. avatar
  [5] Ťapina [*]

  Dalibor je eso, jestlipak jsou z toho ti mravenci taky tak nadšení, když je vynese pryč ze společenství?

  superkarma: 0 29.11.2003, 10:46:04
 8. avatar
  [4] Simba [*]

  Bobkový list na ty potvůrky ve špajzu vyzkouším.

  superkarma: 0 23.11.2003, 15:33:08
 9. avatar
  [3] Landriel [*]

  Doma žádné insekticidy nepoužívám, přírodní ani chemické, pouze ty k odpuzení komárů v noci. Tam bych uvítala nějakou zdraví neškodnou variantu, ale zatím sjem na žádnou nenarazila.

  superkarma: 0 15.11.2003, 11:21:11

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme