Domácnost

Chtěli byste změnu, ale nechcete investovat peníze? Investujte fantazii a čas!

Není na světě kuchyně, která by neobsahovala též již zcela okoukané kousky glazované keramiky nebo porcelánu. Nenechte se jimi znudit natolik, abyste je vyhodily. Vezměte štětec a běžte si koupit speciální barvičky na glazuru, které se po namalování zapečou v obyčejné troubě a budou vám dělat doma parádu.
Barvičky si koupíte ve výtvarných potřebách nebo v prodejnách s hobby sortimentem. Jsou v sadách i jednotlivě, přičemž moje doporučení je rozhodně, rozhodně si je kupte po jednotlivých lahvičkách, jelikož v sadách se vyskytují i zcela šílené barvy, které nikdy neupotřebíte. Pokud je zakoupíte jednotlivě, můžete si ze základních barev namíchat, co budete chtít. Zároveň s barvami byste si měli koupit i konturovací pastu, jež bude vámi namalované věci ohraničovat. Prodávají se různé barvy, od zlaté a strříbrné přes růžové a modré až po černou. Při nákupu už byste si měli být jistí tím, co chcete dělat a kam, protože pak si budete moct vybrat to pravé.
Práce je jednoduchá, stačí vymyslet něco úžasného, pak to na kousky nádobí, dlaždičky či jiné kousky glazované keramiky nebo porcelánu nakreslíte v obrysu konturovací pastou. Pozor – většina firem ji děklá v tubičkách, z nichž přímo ji vytlačujete na nadobí. Zkuste si to někde vedle – pokud nemáte zkušenosti a uvolněnou ruku, nemuselo by se vám to hned napoprvé podařit. Konturku necháte důkladně zaschnout a pak plošky uvnitř opatrně vybarvujete štětečkem. Barva stéká, takže by malovaná plocha měla být až do zaschnutí v přibližně vodorovné poloze. Konturku můžete použít pochopitelně i navrch, na namalovanou plochu nakreslit třeba kytičky kontrastní konturovací pastou – můžete cokoli, ale vždycky nechte mezi jednotlivými kroky barvy a pasty řádně zaschnout.Když máte hotovo, necháte zatvrdnout – přečtěte si návod, někde je to až 48 hodin a pak zapečete podle návodu v troubě. Budou vám tam zřejmě slibovat i to, že barvy vydrží mytí v myčce, možná ano, ale nezkoušejte to, mně se zatím všechny v myčce oloupaly a pak mě to mrzelo.
A nakonec několik tipů, co všechno můžete pomalovat: talíře, hrnky, misky, obaly na květináče, ale také třeba dlaždičky. Pokud chcete mít nové obklady v kuchyni, před obkládáním můžete pojednat barevně některé obkladačky, po zapečení zůstanou takové, jak je uděláte. Namalujte si tam barevné plošky a v nich srdíčka, pokud máte ulítlou a barevnou kuchyň, a pokud rustikální, tak si ji pokryjte dlaždičkami s kresbami bylinek a kytiček. Udělejte si obklady i do koupelny nebo na toaletu – jedno je totiž jisté: takové dlaždičky nebude mít nikdo jiný.
   
19.09.2000 - Dům a byt - autor: Jana Zbyňková

Komentáře:

 1. avatar
  [6] hubajda [*]

  Sml16Sml16Sml16

  superkarma: 0 27.09.2012, 20:17:11
 2. avatar
  [5] Andula [*]

  Ťapina: moje slova

  superkarma: 0 08.12.2003, 18:03:40
 3. avatar
  [4] Ťapina [*]

  No jo, myčku zatím nemám, ale chtěl bych ji, tak si přece malováním neznemožním její využívání

  superkarma: 0 03.12.2003, 10:06:15
 4. avatar
  [3] Andula [*]

  Jenže já všehcno strkám do myčky...

  superkarma: 0 03.12.2003, 01:39:13
 5. avatar
  [2] Simba [*]

  Hm, vytisknu a zkusím. Uvidíme jak to dopadne.

  superkarma: 0 23.11.2003, 17:37:22
 6. avatar
  [1] Landriel [*]

  Tohle je super nápad, konečně vím, co provedu s těmi okoukanými a ošoupanými talíři, které mám doma. Koupím barvičky a bude se malovat.

  superkarma: 0 15.11.2003, 11:40:12

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme