Domácnost

Co se dá všechno dělat na balkóně? K čemu ho můžete využít?

Není to jen pozůstatek šedých komunistických časů. Už zahradník Karel Čapek si toho všiml: „Jen na venkově je vidět květiny za oknem,“ psal. A vyzýval obyvatele velkoměst, aby si také zkrášlili své nejbližší okolí.
Na balkóně se toho dá pěstovat mnohem víc než květiny. Na stránkách Ženy-in jste už dostaly pár nápadů o kořeních a bylinkách. Ale na balkóně můžete pěstovat i rajčata (myslím, že i v Čechách jsou už na trhu „koktejlové" druhy, které vytvářejí spíš malý keřík a dobře se jim daří v květináči). Velmi vděčné jsou popínavé fazole, které krásně červeně kvetou, a navíc vám pomohou vytvořit vetší soukromí (oddělí vás od sousedů). Stejně tak některé druhy paprik, i okurky se krásně pnou a kvetou, cukety stejně tak. Krásně vypadají nízké i vysoké slunečnice. Můžete tajky na balkón „poslat na dovolenou" svoje palmy, fíkusy i jiné pokojové květiny a vytvořit si tak v létě pocit tropů.
Dobrý nápad je třeba vánoční stromeček v květináči, který můžete na jaře ozdobit vajíčky a o vánocích světýlky a slaměnými ozdobami.
Nebo si pořiďte malou pokojovou fontánku a udělejte si na balkóně meditační oázu. Ve větších plochých květináčích se dá vybudovat skalka, která je krásná i v zimě, když napadne sníh.
V některých velkoobchodech s hračkami se prodávají i malá pískoviště z umělé hmoty, která se dají zavřít (v podobě mušle, želvy). To můžete dát dětem na balkón a nemusíte každý den na procházku přes hlučné a rušné křižovatky. Můžete si na něj taky dát nafukovací bazének nebo starou sedací vanu a cachtat se spolu s dětmi.
Že váš balkón je jen maličký? Místo pro stolek a dvě židle se na něm určitě najde. K tomu pár rostlinek a máte svoji "zahradní restauraci", kde si jistě rády dáte kafíčko s manželem či s kamarádkou. V obchodech s nábytkem se prodávají i stolečky které se "zavěsí " na zábradlí a podle potřeby sklopí, aby nepřekážely. Židle také mohou být skládací. Zkrátka využijte svůj balkon jako další "životní prostor" a udělejte ho k obrazu svému a ke svému potěšení.
Když jsme bydleli v Berlíně, ptávaly se mne kamarádky, co dělám. Říkala jsem pěstuji na balkóně kytičky a Clarissku... Děti se dají na balkóně pěstovat skutečně výborně:-) Od spaní v kočárku, přes hraní po celý den na čerstvém vzduchu, když to počasí dovolí...

Věra Souradová, USA
   
29.08.2000 - Dům a byt - autor: Jiný autor

Komentáře:

 1. [9] jithule [*]

  já bohužel balkon nemám

  superkarma: 0 26.12.2012, 21:14:08
 2. avatar
  [8] hubajda [*]

  Andula — #7 me take ne

  superkarma: 0 27.09.2012, 00:56:35
 3. avatar
  [7] Andula [*]

  Ťapina: mně muškáty nějak nevoní

  1. na komentář reaguje hubajda — #8
  superkarma: 0 08.12.2003, 16:26:43
 4. avatar
  [6] Ťapina [*]

  Já se pokouším na balkóně aspoň o muškáty, ale ani těm se nedaří, jak bych chtěla.

  superkarma: 0 03.12.2003, 18:37:48
 5. avatar
  [5] Andula [*]

  Náš balkon je dost maličký, navíc v přízemí, takže zase moc s ním nenadlámě. Pěstovat zeleninu? V Praze mi to přijde, že nic moc, kvůli nečistotám, mám tam ale nějaké bylinky a květiny. Pískoviště tamnemáme, ale vodní dráhu, kde si kluci v létě pouštějí lodičky, ano.

  superkarma: 0 03.12.2003, 00:54:57
 6. avatar
  [4] Simba [*]

  Minda: Naše navštěvují naši zahrádku, a nic neokusují. Žádné bylinky ani jiné výpěstky. Takže klidně pěstuj.

  superkarma: 0 23.11.2003, 16:24:19
 7. avatar
  [3] Landriel [*]

  Minda: zeleniny nebo bylinek bych se asi nebála, když ti nespapají zelená rajčata, tak by se jim nemělo nic stát.

  superkarma: 0 15.11.2003, 09:05:08
 8. avatar
  [2] Minda [*]

  Moc rada bych zkusila neco pestovat ale moje kocky vse zelené okamzite okousaji. Rada bych vedela jatli jsou rostliny pro zvirata jedovaté, kterym se vyhnout, nebo rostliny které bych pestovat mohla bez obav ze se mi moje priotravi. Poradte...

  superkarma: 0 15.11.2003, 03:05:10
 9. avatar
  [1] Landriel [*]

  Na našem balkoně bohužel téměř žádné květiny nepřežijí, celé ráno a dopoledne tam totiž praží slunce a kytky spálí. Zato odpoledne tam ráda postavím vaničku a zatímco se holčička čachtá, já aspoň v klidu pověsím prádlo.

  superkarma: 0 21.09.2003, 15:35:40

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme