Domácnost

Čtenářský příběh o tom, jak krásně se žije mimo město.

Po absolvování pedagogické fakulty jsem se vdala také za učitele a do minibytečku v centru Prahy se nám narodily rychle po sobě dvě děti. Manžel už tehdy začal koketovat s myšlenkou odsunu z města na venkov – z důvodů nedostatku místa, ale nechtěla jsem o tom ani slyšet. Vlastně jsem o tom vážně začala přemýšlet až ve chvíli, kdy měly děti čtvrtá antibiotika za jednu zimu a jejich věčné štěkavé kašle otřásaly celé noci naší společnou ložničkou.

Stále ještě jsem to přemílala ze všech stran, ale když manžel přinesl zprávu, že v malé vesnici na severu u České Lípy je k mání šikovný stateček a já se svou aprobací bych mohla od září nastoupit do Lípy do školy, kývla jsem. Tohoto kývnutí jsem v následujícím roce litovala asi tisíckrát. Nejdříve ve chvíli, kdy jsem zjistila, že šikovný stateček je ruina zvíci Karlštejna, pak když jsem musela učit předměty, které jsem nikdy ani sama neovládala a potom celou první zimu, kdy jsme měli kamna v jediné místnosti a zapomněli jsme si včas objednat uhlí.

Ale všechno se změnilo, udál se zázrak, náš statek je teď pýchou celé vesnice, moje zahradnické výpěstky jsou předmětem obdivu všech zkušených zahrádkářek z okolí a předměty, které neovládám, už také neučím, protože nás bylo na tak obří dům málo, tak jsme trochu rozhojnili naše řady o další dvě robátka, dva psy, nesčetně koček a koťat a – teď nově - jednoho koníka.

Kde jsou mé ambice a kde touha po rušném společenském životě velkoměsta? Někam se to všechno vytratilo, nejdříve jsem v návalu práce neměla nad takovými nicotnostmi čas přemýšlet a teď už bych neměnila za nic na světě. Život na venkově má zcela jinou kvalitu, tu, kterou městský člověk nevidí a nepochopí. Ráda teď do Prahy přijedu, navštívím přátele, ohluchnu z rámusu, málem se udusím zplodinami a hezky rychle se zase ráda vracím domů.

Míša


   
07.07.2000 - Dům a byt - autor: Jiný autor

Komentáře:

 1. avatar
  [10] hubajda [*]

  Ťapina — #8 zalezi na pojistce

  superkarma: 0 24.09.2012, 23:59:50
 2. avatar
  [9] Andula [*]

  Ťapina: no právě, maže to všechny výhody levnějšího života za městem

  superkarma: 0 08.12.2003, 15:54:45
 3. avatar
  [8] Ťapina [*]

  Andula: Ty dvě auta by mě štvaly taky, to je hrozný tahák peněz.

  1. na komentář reaguje hubajda — #10
  superkarma: 0 07.12.2003, 12:55:10
 4. avatar
  [7] Andula [*]

  Simba: přesně to, co popisuješ, mě od bydlení navenkově odrazuje, navíc nutnost mít dvě auta v rodině, protože jinak bychom to asi neskloubili, proto zůstáváme v Praze

  superkarma: 0 02.12.2003, 22:18:30
 5. avatar
  [6] Ťapina [*]

  Do zapadlé dědiny by se mi asi nechtělo, ale mít svůj domek v příměstské vesničce by nemuselo být špatný. Jenom aby to bylo aspoň v dosahu MHD, protože i když se nakrásně naučím řídit auto, tak mi přijde děsné muset všude vozit děti.

  superkarma: 0 02.12.2003, 11:16:55
 6. avatar
  [5] Simba [*]

  Landriel: Já na vesnici bydlím, ale zase tak romanticky to nevidím. Pravda, čistší vzduch, bez odpadků, ale .... když doma něco chybí, pokaždé dojet 25 km do města, do města do práce a zpět, takže příjezd hodně pozdě odpoledne nebo navečer. Všechny kroužky pro dítě ve městě. Atd. Vše má své pro a proti.

  superkarma: 0 23.11.2003, 14:43:39
 7. avatar
  [4] Minda [*]

  Landriel: Me je na vesnici taky dobre, jsem tu uz 3 roky a mesto mi mechybi ani trosku . Jen si obcas zanadavam ze to mam nekam daleko, jaka je to dira... ale jen tak laskyplne

  superkarma: 0 15.11.2003, 01:04:11
 8. avatar
  [3] Landriel [*]

  Tak přesně po tomhle toužím i já a můj muž - a naši rodiče to nemohou pochopit, že se chceme "dobrovolně izolovat" v nějaké zapadlé dědině. Že nám budou chybět vymoženosti velkoměsta. Nebudou, naopak už se těším na čistý vzduch a prostředí bez odpadků, inječních stříkaček a smogu.

  superkarma: 0 12.11.2003, 22:13:16

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme